Hraný debut Marka Škopa – EVA NOVÁ ocenený v Toronte!

Slovenský film EVA NOVÁ v hlavnej úlohe s Emíliou Vášáryovou si z prestížneho medzinárodného festivalu v Toronte, na ktorom mal premiéru , odnáša Cenu filmovej kritiky FIPRESCI. EVA NOVÁ je prvým hraným filmom režiséra Marka Škopa a o cenu bojoval spolu s ďalšími tridsiatimi titulmi.

Eva je abstinujúca alkoholička, ale pred rokmi bola známou herečkou. Teraz sa chce vrátiť do života, ktorý mala kedysi. Dá sa to ešte? Silný príbeh a skvelé herecké výkony, ktoré ponúka divákom Marko Škop vo svojom hranom debute, zaradili v Toronte do sekcie Discovery (Objav). Hlavnú cenu tejto sekcie udeľujú filmoví kritici z FIPRESCI a spomedzi tridsiatich titulov z celého sveta sa rozhodli oceniť práve slovenskú snímku Eva Nová.

Eva_Nova_photo_2_RGB

Vnímam to ako poctu pre celý tím ľudí, ktorí sa podieľali na tvorbe filmu,“ hovorí režisér Marko Škop. „Na prvom mieste moje poďakovanie patrí Emílii Vášáryovej, jej hlavnému hereckému partnerovi Milanovi Ondríkovi a všetkým ďalším hercom. Film by nevznikol bez kľúčových spolupracovníkov Jána Meliša, Františka Krähenbiela a Zuzany Liovej. Cenu si veľmi vážime, pritiahne pre Evu Novú väčšiu pozornosť a veríme, že aj divákov do slovenských kín, kam vstupujeme v novembri.“

Eva_Nova_photo_RGB

Režisér Marko Škop je autorom dokumentárneho filmu Iné svety (2006), ktorý získal Cenu divákov a Zvláštne uznanie poroty na MFF Karlove Vary, Holubicu za Talent na festivale dokumentárnych filmov Dok-Leipzig  a Slnko v sieti za Najlepší dokumentárny film. Na konte má aj snímku Osadné (2009), ktorá sa dostala do výberu na IDFA Amsterdam, získala nomináciu na Griersonovu cenu na BFI London FF a odniesla si Cenu pre najlepší dokument na MFF Karlove Vary. Jeho hraný debut EVA NOVÁ vznikol v slovensko-českej koprodukcii, nakrúcalo sa v okolí Sabinova a v Bratislave. Popri Emílií Vášáryovej a Milanovi Ondríkovi sa vo filme predstavia aj Anikó Vargová, Žofia Martišová, Dušan Jamrich či Ľubo Gregor. Do slovenských kín prinesie ASFK tento film 19. novembra.

Realizáciu a distribúciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fond

Zdroj: Asociácia slovenských filmových klubov