Hraný debut Jara Vojteka DETI vstúpi do kín už o mesiac.

Jedno dieťa s blikajúcou helmou, jeden útek z väzenia, jedno priateľstvo s kanárikom, jeden výlet k moru. Poviedkový film o vzťahu rodičov a detí prináša na plátno oceňovaný režisér Jaro Vojtek. Jeho hraný debut DETI vstúpi do kín presne o mesiac, 25. septembra 2014.

Práve DETI sa spomedzi nových slovenských celovečerných filmov dostali do výberovej desiatky najväčšej putovnej prehliadky filmov na Slovensku PROJEKT-u 100, ktorú prináša Asociácia slovenských filmových klubov.

Svetová premiéra filmu sa odohrá 15. septembra 2014 na Medzinárodnom filmovom festivale Cinematik, kde ho premietnu ako záverečný film.

Prvý hraný film oceňovaného dokumentaristu Jara Vojteka autenticky zobrazuje pokrivené rodinné vzťahy aj fakt, že s najbližšími sme si najbližší, aj keď to niekedy nezvládame.

„Chcel som hovoriť o rôznych podobách vzťahov, preto som zvolil štyri príbehy. Zamýšľam sa napríklad nad vzťahom chorého chlapca, uzavretého vo svojom svete a jeho otca, ktorý sa mu napriek snahe nedokáže priblížiť, alebo sa snažím zachytiť citlivý svet dieťaťa, ktorý je surovo narušený necitlivým výsmechom otčima,“ povedal Jaro Vojtek, ktorý je divákom známy svojimi dokumentárnymi filmami My zdes, Hranica či Cigáni idú do volieb.

Každá zo štyroch poviedok – Syn, Maratón, Kanárik, Otec – sa odohráva v inom ročnom období a navzájom tak vytvárajú vrstevnatú mozaiku vzťahov, v ktorých sa odrážajú nádeje, sklamania a nevyhnutné rozhodnutia.

DETI_titulna foto

„Našou ambíciou bolo prerozprávať príbehy s autentickou silou a emocionálnou naliehavosťou tak, aby spoločne vytvorili celok, ktorý prinúti diváka premýšľať o tom, ako by asi on reagoval v situáciách, ktoré sú pre hrdinov jednotlivých príbehov neriešiteľné,“ povedal scenárista filmu DETI Marek Leščák, ktorý s Jarom Vojtekom spolupracoval už na filmoch My zdesHranica.

Producentom filmu je Mátyás Prikler z produkčnej spoločnosti MPhilms, koproducentmi sú česká spoločnosť Duracfilm a Rozhlas a televízia Slovenska.

www.filmdeti.sk
www.facebook.com/filmchildren

Premiéra v SR: 25. 9. 2014
Žáner: dráma
Produkcia: MPhilms
Koprodukcia: Duracfilm, Rozhlas a televízia Slovenska
Hrajú: Éva Bandor, János Gosztonyi, Vlado Zboroň, Roman Bubla, Martin Horváth, Richard Felix, Arnold Nagy a ďalší
Réžia: Jaro Vojtek / Scenár: Marek Leščák / Kamera: Tomáš Stanek ASK /Strih: Maroš Šlapeta / Hudba: Michal Nejtek / Zvuk: Dušan Kozák / Pomocná réžia: Juraj Baláž / Produkcia: Martina Agricolová / Koproducent: Pavlína Kalandrová / Producent: Mátyás Prikler

JARO VOJTEK – V rokoch 1994-1998 vyštudoval na VŠMU v Bratislave odbor réžia dokumentárneho filmu u Dušana Hanáka. Jeho dlhometrážny debut My zdes (2005) bol uvedený na MFF Karlovy Vary a na ďalších festivaloch, kde získal množstvo ocenení, napr. v roku 2006 Hlavnú cenu na MFF dokumentárnych filmov o ľudských právach Jeden svět v Prahe. V roku 2009 mal premiéru jeho druhý dlhometrážny dokument Hranica, ktorý vyhral na MFDF Jihlava cenu Medzi moři za najlepší východoeurópsky dokumentárny film a bol uvedený aj v prestížnej sekcii Spektrum na MFF Rotterdam. Jeho ostatný dokument Cigáni idú do volieb (2012) bol uvedený na medzinárodných festivaloch vo varšave, Jakarte či Minsku, získal Zvláštnu cena poroty Silver Eye na MFDF Jihlava. Je držiteľom ocenenia Krištáľové Krídlo za audiovizuálnu tvorbu za rok 2012.

Zdroj: MPhilms