Film Eva Nová s Emíliou Vášaryovou od dnes na plátnach kín!

Emília Vášáryová, v hranom debute Marka Škopa, prichádza do slovenských kín. V rámci predpremiérového turné sa predstaví ešte v Martine a v Bratislave, dnes sa však oficiálne dostáva do distribúcie. Vidieť ho môžete v kinách po celom Slovensku, uvedú ho filmové kluby, kiná, miniplexy a aj bratislavský multiplex.

Ocenenie filmových kritikov FIPRESCI z prestížneho filmového festivalu v Toronte a výborné kritiky. Hraný debut slovenského režiséra Marka Škopa – Eva Nová – sa po svetovej premiére v zahraničí dostáva už aj k slovenským divákom. V hlavnej úlohe sa predstaví Emília Vášáryová, herecké obsadenie ďalej skvelo dopĺňa Milan Ondrík, Anikó Vargová či Žofia Martišová. V rámci predpremiérového turné film osobne uviedol Marko Škop s Emíliou Vášáryovou v Nitre, Banskej Bystrici, Banskej Štiavnici, Prešove, Sabinove a Košiciach. Dnes, v deň distribučnej premiéry, ho predstavia aj s delegáciou v Martine. Celé turné sa ukončí v piatok 20. novembra v Bratislave. Už od dnes ho však môžu vidieť diváci po celom Slovensku.

Eva_Nova_photo_2_RGB

Hlavnou postavou príbehu je Eva Nová. Tá kedysi patrila medzi známych hercov socialistickej kinematografie. Teraz vychádza z protialkoholického liečenia a chce si usporiadať veci do poriadku. Ide navštíviť svojho syna, ktorý žije v malom meste, kam ho ešte ako dieťa odložila na výchovu k rodičom. Každý si vraj zaslúži druhú šancu. Otázka je, či niekedy už naozaj nie je neskoro.

Režisér Marko Škop o svojom hranom debute hovorí: „Veľkosť očí, tvar rúk alebo farba hlasu… Dostávame ich v génoch od rodičov a vkladáme ich do svojich detí. Po predkoch sa opakujeme. A naše deti sa opakujú po nás. Z generácie na generáciu prenášame aj mentálne spojenia, vzorce správania, duchovný kód. Zaujíma ma téma rodinných prenosov, zaujíma ma téma dedičnej viny. V dobrom, aj v zlom. Snažil som sa o ponor do intimity rodiny. Verím, že napriek všetkým chybám nám ľuďom vždy ostáva možnosť objatia, akokoľvek nemotorného. Lebo len láska — bez zbytočného sentimentu teraz — nás dokáže naozaj očistiť.“. Pozitívne kritiky vo svete naznačujú úspech aj na Slovensku. Pochvaly dostáva nielen režisér Marko Škop, ale aj kameraman Ján Meliš a samozrejme predstavitelia hlavných postáv filmu. Výkonu Emílie Vášáryovej tlieskalo nielen Toronto, ale aj publikum na festivale v Thessalonikách, kde film osobne spolu s Markom Škopom uviedla minulý týždeň. Na reakcie slovenských divákov čakajú, vypredané sály na predpremiérovom turné sú však už prvým slovenským úspechom.

Zdroj: Asociácia slovenských filmových klubov
Foto: Artileria/ASFK