Festival USE THE C!TY prilákal do ulíc Košíc takmer 15 tisíc návštevníkov!

Najnavštevovanejším podujatím festivalu USE THE C!TY (Uži si mesto) sa stalo Kartónové mesto. Šokujúce divadelné predstavenia boli beznádejne „vypredané“ a hudba naplnila Košice do neskorých nočných hodín.

Denne prekročilo hranice Kartónového mesta približne 2000 hostí. Vstúpiť mohol každý. Jedinou podmienkou bolo splnenie netradičnej úlohy. „Niektorí museli podliezť, preskákať hranicu či zakričať do ampliónu. Žiaľ, boli aj takí, ktorí týmto vtipným momentom neporozumeli a otočili sa. Tí, ktorí do mesta vstúpili, neoľutovali a dobre sa zabávali. Prevažovali pozitívne ohlasy,“ povedal Ján Hološ z tímu USE THE C!TY.

V piatok to v centre mesta doslova vrelo hudbou. Mesto plné hudby si nenechalo ujsť niekoľko tisíc návštevníkov. Hralo sa doslova na každom kroku. Popri menej známych amatérskych hudobníkoch na rohoch ulíc sa na troch pódiách predstavili aj známe kapely: Hugo Čáves Orchestra, Sto múch, Finally spolu s americkými hudobníkmi Ericom Marienthalom a Ericom Valentineom, projektom Stroona, kapely Dawn To Come a The Ills. Záver patril českému rapujúcemu pesničkárovi Martinovi Hùlovi alias Bonusovi. Mobilné pódium KulTour patrilo hudobnej produkcii Domu seniorov a ich karaoke šou.

Beznádejne „vypredané“ boli i divadelné predstavenia. V netradičnom projekte nemeckej divadelnej skupiny Lokstoff si diváci ako keby vymenili úlohy a zasadli do výkladu kaviarne, herci sa ocitli na opačnej strane. „Predstavenie bolo famózne, veľmi interaktívne. Okoloidúci nazerali do výkladu, mávali a popritom vznikali rôzne zaujímavé situácie,“ popísal atmosféru predstavenia Nebo nad Košicami dramaturg festivalu Christian Potiron. Telá v meste (Bodies in urban spaces) spôsobili v košických uličkách mierny pozitívny rozruch. Horolezci, tanečníci a akrobati odetí do pestrých farieb sa pred očami okoloidúcich dostávali do bizardných póz, čím svojich divákov nútili pozrieť sa na svoje mesto trochu z iného uhla. „Mali sme aj takých, ktorí si pozreli všetky reprízy. Tak veľmi sa im to páčilo,“ dodal J. Hološ. Divadelnú sobotu zavàšilo predstavenie Telefónne búdky divadla Na peróne, ktoré sa odohrávalo priamo v dnes už nefungujúcich telefónnych búdkach.

Sobotňajšie tanečné zápolenie v hip – hope, SDK Europe, s napätím sledovalo 1 500 divákov. Nedeľa patrila deťom, Bábkovému divadlo v Košiciach a tvorivým dielňam. „Deti sa naučili vyrábať bábky a dokonca si vyrobili aj bábku z kartónu,“ dodal Ch. Potiron.

Štvrtý ročník festivalu USE THE CITY je za nami a v priebehu niekoľkých dní vznikli aj nové priateľstvá. „Predstavenie Telá v meste je fyzicky veľmi náročné. Na začiatku to vyzeralo všelijako, ale nakoniec všetko dopadlo nad očakávania. K lepším výkonom nás podnietil aj záujem okoloidúcich i médií. S vašimi tanečníkmi sme si veľmi dobre rozumeli. Pri lúčení určite padnú aj nejaké slzy,“ skonštatovala choreografka Ester Steinkogler z rakúskeho súboru Willi Dorner. „Skvelú prácu odviedol celý tím. Okrem nich sa na príprave festivalu podieľalo 30 dobrovoľníkov a 10 brigádnikov, ktorí si veľmi porozumeli najmä s našimi ruskými umelcami z Cardboardie,“ dodal na záver manažér festivalu Christian Potiron.

Zdroj: Zuzana Lehotská, hovorkyňa festivalu USE THE C!TY
Publikoval: Redakcia GREGI.NET