Festival KRAA! v A4 bude maratónom nových zvukov.

A4 – priestor súčasnej kultúry je miestom, kam sa už tradične v hlavnom meste chodí za novými zážitkami aj na poli hudby. Tentoraz pripravila A4-ka pre návštevníkov na sobotu 15. februára unikátny večer v podobe pilotnej prehliadky KRAA! s trochu ironickým podtitulom „Festival skutočne súčasnej hudby“.

Predstaví sa na ňom takmer dvadsiatka slovenských hudobníkov a skupín, ktorých štýlový záber siaha od experimentálnej elektroniky a spontánnej improvizácie cez atmosférický ambient až po netradičné pesničkárstvo. Kto chce získať prehľad o živom tvorivom podhubí domácej scény, tomu sa ponúka jedinečná šanca.

Skladateľ Marek Piaček v spolupráci so Stanom Beňačkom zahrá s projektom Mio-Mio na tablety a dotykové telefóny. Uvidíme aj set Jonáša Grusku, šéfa vydavateľstva LOM, ktorého zažili diváci naposledy na festivale Melos-Étos, keď svojou kompozíciou rozozvučal zvony na bratislavskom Tescu. Netradičnú pesničkovú polohu zastúpi intermediálny umelec András Cséfalvay a umelec zvaný Samčo, brat dážďoviek, ktorý minulý rok vydal okrem iného aj kontroverzné „Európske hlavné épéčko kultúry“. KRAA! ponúkne aj niekoľko premiérových zážitkov. Po deviatich rokoch štúdiovej práce a množstve vydaných nahrávok bude stáť po prvýkrát na pódiu trenčiansky hudobník a filmár Andrej Danóczi, novým projektom na koncertnej scéne je aj rožňavský Hlukár, známy tiež ako Aidan Zaal. Svetlo hudobného sveta uzrie aj zoskupenie Výklenkové rezonancie, nová spolupráca Filipa Ruisla a Michala Šuranského. Ďalej v nabitom programe figuruje množstvo ďalších mien, viac či menej známych priaznivcom nemainstreamovej produkcie: trojčlenný hlukový projekt …lesom, výtvarník Boris Sirka so svojím sólovým výstupom Æ, Angakok Θ (známy ako polovica Poo a tiež človek v pozadí ansámblu Angakkut), ambientný Casi Cada Minuto vydávajúci na značke Exitab, noisové duo Sigi Tobias ale aj slovensko-moravská dvojica Jack Jack, hrajúca energickú hudbu na „mixpulty bez vstupu“. Svoje elektronické sety uvedú Odpał, Palmovka, Triple Sun a vystúpi tiež avant-coreová zostava Shibuya Motors.

Dôvodom zorganizovať takýto maratón bol podľa dramaturga Sláva Krekoviča z A4 fakt, že domáca tvorivá hudobná scéna v ostatných rokoch rastie pozoruhodným tempom, no pritom sa o nej veľmi málo vie a hovorí. „Viac než popularita alebo žánrové kategórie sú zaujímavé výrazné umelecké osobosti, ktoré sa pri práci so zvukom hľadajú vlastný jazyk a vyjadrujú sa prostriedkami, ktoré zodpovedajú dnešnej dobe,“ hovorí Krekovič. „Takých je u nás našťastie čoraz viac. Na portáli kraa.sk nájdete už takmer sto pozoruhodných slovenských projektov a len minulý rok tu vyšlo vyše štyridsať nahrávok, ktorých autori si zaslúžia širšiu pozornosť. Máme tu scénu, ktorá je minimálne stredoeurópskym unikátom.“ Prvý večer pod hlavičkou KRAA! uvedie množstvo výrazných osobností mladšej a strednej generácie slovenských hudobníkov. Pôjde však len o prvú ochutnávku – vzhľadom na narastajúci počet aktívnych tvorcov organizátori už v dohľadnej dobe plánujú ďalšie pokračovanie. Projekciu bude k hudbe naživo vytvárať maďarský umelec Vargasz a domáci Stix.

Účinkujúci: …lesom, Æ, Angakok Θ, Casi Cada Minuto, András Cséfalvay, Andrej Danóczi, Jonáš Gruska, Hlukár, Jack Jack, Mio-Mio, Odpał, Palmovka, Samčo, brat dážďoviek, Shibuya Motors, Sigi Tobias, Triple Sun, Výklenkové rezonancie, VJs: Vargasz (HU), Stix

Miesto konania: A4 – priestor súčasnej kultúry, Karpatská 2 (YMCA)
Dátum: 15.2.2014, 20:00
https://www.a4.sk/program/2014-02-15-20-00
https://kraa.sk
Facebook: https://on.fb.me/1i3dH9F

kraa_vizual

Zdroj: A4