Dokumentárnu esej Čiary s ukrajinskými titulkami prináša Film Expanded do virtuálneho kina na znak solidarity

Film a umenie kultivujú a prehlbujú naše vnímanie a empatiu, pomáhajú nám zvládnuť ťažké časy. V distribučnej spoločnosti Film Expanded sú presvedčení, že by mali byť dostupné pre všetkých a bez rozdielov. V spolupráci s produkčnou spoločnosťou Hitchhiker Cinema dali na znak solidarity vyrobiť ukrajinské titulky k divácky úspešnej dokumentárnej eseji Čiary, ktorá prostredníctvom mikropríbehov zachytáva unikátnu atmosféru nášho hlavného mesta Bratislava.

Oceňovaný film Barbory Sliepkovej ponúka láskavý pohľad na mesto, ktoré je otvorené pre každého. Vo Film Expanded veria, že je potrebné, aby sa Ukrajinci a Ukrajinky cítili v našom hlavnom meste ako doma, preto prinášajú možnosť, aby si Čiary za symbolickú cenu mohol pozrieť ktokoľvek na území Slovenska. Poetická dokuesej o premenách Bratislavy aj s ukrajinskými titulkami je spoločne s desiatkou kvalitných dokumentov dostupná v rámci novospustenej online filmotéky Film Expanded.

Poetická čiernobiela esej v štýle urbánnych symfónií Čiary je vo svete dokumentárnych filmov mimoriadnym počinom. Čiary otvárajú témy verejného priestoru, pomocou mikropríbehov reflektujú rozličné vzťahy k mestu a zachytávajú Bratislavu v jej surovej kráse. Niet divu, že sa vďaka svojmu nevšednému spracovaniu stali absolútnym víťazom 25. ročníka MFDF Ji.hlava. Úspechmi nadviazali aj počas distribúcie, pretože Čiary sa stali jedným z divácky najobľúbenejších dokumentov.

Distribučná spoločnosť Film Expanded sa už dlhodobo snaží o spôsob distribúcie, ktorý presahuje rámec mechanického nasadenia filmov do siete kín. Dokumentom šijú kampaň na mieru, k projekciám organizujú diskusie s tvorcami, vytvárajú netradičné projekčné situácie či masterclassy. Skrátka snažia sa o to, aby sa filmy dostali k svojmu publiku efektívnejšie: „Film Čiary aj v druhom roku svojej distribúcie budí u divákov na verejných podujatiach záujem, čím dokazuje svoju výnimočnosť. V roku 2022 sa nám podarilo zorganizovať rozličné projekcie spojené s diskusiami o meste Bratislava. K filmu mohli diváci*čky zažiť živé hranie autora hudby Jonatána Pastirčáka, diskusiu v plnom amfiteátri pri kúpalisku Mičurín, diskusiu o dopadoch mesta na psychické zdravie jeho obyvateľov*liek v kultúrnom centre psychologickej poradne IPčko – Machovisko, premietanie v kine Klap spojené s diskusiou o angažovanosti v meste či (nielen) nové obyvateľstvo mesta z Ukrajiny, ktoré si mohlo mesto osvojiť vďaka ukrajinským titulkám k filmu,“vysvetľuje strategický riaditeľ Film Expanded Adam Straka. Dokumentárna esej o našom hlavnom meste bude, aj vďaka ukrajinským titulkám a možnosti sledovať film kdekoľvek na území Slovenska, opäť o niečo dostupnejšia a bližšie k ľuďom.

Synopsa: Bratislava, ukážkové postsocialistické mesto. Masívna výstavba nahrádza staré novým. Meniace sa podoby mesta sa k nám okrem budov prihovárajú aj prostredníctvom jeho obyvateľov. Blanka bojuje s osamelosťou na balkóne petržalského bytu. Po meste sa objavili billboardy so sľubmi, Bratislavu čakajú regionálne voľby. Matúš sa chce stať starostom. Realitný agent Michal ukazuje klientom predstavu spokojného života v bratislavských bytoch a dvaja robotníci maľujú cestné značenie s pravidlami pre okoloidúcich. Po práci pijú pivo v ubytovni a uvažujú nad životom. Plachý Danko sleduje mesto, ktoré sa mení na jeho vkus prirýchlo. Načúva mu, chce zachytiť rytmus obyčajnosti, ako plynú dní. Kde sa končí verejný priestor a začína sa intimita? Sociológia každodennosti.   

Spomínané aktivity realizuje Film Expanded v spolupráci s Hitchhiker Cinema v rámci projektu Čiary a mesto, ktorý vznikol vďaka podpore Bratislavského samosprávneho kraja a Nadácie mesta Bratislavy.

Webstránka distribútora: https://www.filmexpanded.com
Online filmotéka: https://www.filmexpanded.com/filmy-online/
Trailer filmu Čiary: https://www.youtube.com/watch?v=0u2stVztUN8
Facebook distribútora: https://www.facebook.com/filmexpanded
Instagram distribútora: https://www.instagram.com/film.expanded/

Zdroj: TS