Dlho očakávaný film DOBRÁ SMRŤ uvidia na Slovensku ako prví diváci festivalov Febiofest a 4 živly.

Dlho očakávaný film DOBRÁ SMRŤ uvidia na Slovensku ako prví diváci festivalov Febiofest v Bratislave a 4 živly v Banskej Štiavnici. Ide o skutočný príbeh 72-ročnej Angličanky Janette, ktorá trpí nevyliečiteľnou chorobou a túži uzavrieť svoj život dôstojne; preto volí asistovanú smrť. Režisér a producent Tomáš Krupa ním prináša otázku – sme vlastníkmi života, alebo život vlastní nás? Film, pod ktorý sa spolu so Slovenskom podpísali tri krajiny Česko/Francúzsko/Rakúsko, vstúpi do slovenských kín od 21. marca 2019, vďaka distribučnej spoločnosti Continental film.   

Spoločne so slovensko-českým filmovým štábom som mal to privilégium prijať pozvanie od Angličanky Janette, aby sme zaznamenali jej príbeh a osud. Keď som sa Janette opýtal, prečo chce filmovanie podstúpiť, odpovedala, že pokiaľ to niekedy pomôže čo i len jednému človeku, ktorý má podobné problémy, bude jej to stačiť a má to pre ňu zmysel. Tým zaviazala aj nás k tomu, že film musíme za každých okolností úspešne dokončiť. Bol to obojstranný záväzok a zodpovednosť. Myslím, že na jej výraznej, sympatickej osobnosti celý film stojí. Ukázalo sa navyše, že jej príbeh je príbehom celej rodiny. A to nás posunulo od klasického prehodnocovania témy eutanázie k dualite filmu, ktorý nie je len o konečnosti, ale prevažne o živote. Smrť je zaujímavá, keď nám pomáha pozerať sa na život z odlišnej perspektívy. Aj keď sme už zaznamenali zo sveta viaceré filmy o eutanázii, myslím, že individualitou Janette a spracovaním je náš film výnimočný,” povedal o filme Tomáš Krupa.  

V slovenskej predpremiére uvedie snímku DOBRÁ SMRŤ Zimný filmový festival 4 živly v Banskej Štiavnici a to v sobotu 23. februára, Medzinárodný festival filmových klubov Febiofest má film na programe v piatok 22. marca 2019. Distribučná premiéra je 21. marca tohto roku. Filmovú novinku budú môcť vidieť diváci po celom Slovensku. Vôbec prvými divákmi boli návštevníci Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Ji.hlava v októbri  minulého roku.   

Mimoriadne náročnú tému dobrovoľného ukončenia života zobrazuje citlivo, bez moralizovania; je to fim na európskej úrovni, ktorý sa nestratí v konkurencii ktoréhokoľvek svetového festivalu. Krásne nakrútený, obrazy pokojne plynú, nechajú diváka premýšľať o pohnútkach Janette a evokujú rozjímanie o zmysle života,” povedal k výberu filmu do oboch festivalov šéfdramaturg dokumentárnej tvorby RTVS Ondrej Starinský, pričom RTVS je koproducentom filmu DOBRÁ SMRŤ.

Nevyliečiteľne chorá Janette by rada ukončila svoj život dôstojne, preto sa rozhodne pre dobrovoľnú, lekárom asistovanú smrť. Keďže tú vo Veľkej Británii, kde žije, neumožňujú, rozhodne sa odcestovať do Švajčiarska. Cestu musí naplánovať skôr než jej to rýchlo postupujúca choroba znemožní. Syn Simon, ktorý po nej zdedil svalovú dystrofiu, má pre matkino rozhodnutie viac pochopenia než dcéra Bridget

Filmový štáb pracoval v zložení: kamera: Ondřej Szollos, strih: Peter Kudlička, zvukový dizajn: Miloš Hanzély, dramaturgia: Arash T. Riani, Stephan Krumbiegel, Olga Sommerová, námet a scenár: Tomáš Krupa, Lukáš Hanulák, výkonná producentka: Henrieta Cvangová.

Dlhometrážny film DOBRÁ SMRŤ vznikol v slovensko-česko-francúzsko-rakúskej koprodukcii. O realizáciu projektu sa postarala slovenská filmová produkčná spoločnosť HAILSTONE. Majoritným producentom a režisérom filmu je Tomáš Krupa, ktorý debutoval dlhometrážnym dokumentom ABSOLVENTI: Sloboda nie je zadarmo (2012). Na vzniku filmu sa ďalej koprodukčne podieľal český koproducent Masterfilm a rakúsky koproducent Golden Girls Film, televízia ARTE, Česká TelevíziaRádio a Televízia Slovenska s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu SRStátního fondu pro podporu kinematografie ČR. Nakrúcanie sa uskutočnilo v rokoch 2016 – 2018 vo Veľkej Británii, USA a vo Švajčiarsku. Film je realizovaný v anglickom jazyku.

Zdroj: TS