Demovnica_FM: Februárový Go2stage koncert prinesie grunge, hip-hop aj indie pop!

Prvý tohtoročný Go2stage koncert v Nu Spirit Clube odštartujú opäť tie najzaujímavejšie demovnicové kapely posledného obdobia. Rádio_FM na pódiu predstaví bratislavské trio Inotaj, hudobnú éterickú vílu Eniesa, melancholickú grungeovú kapelu Sliming Spoon a rapperov z Dornkappel. Zastúpenie budú mať tradične viaceré hudobné žánre. Akcia začína o 20.00, vstup je voľný.

Elektronická indie-popová kapela Inotaj je na scéne síce len krátko, ale jej členovia majú       za sebou pôsobenie v niekoľkých hudobných zoskupeniach (Pixels, Bruno Benetton Free Band, Bloom, Ska2tonics). Do Demovnice sa kapela prihlásila so skladbou Ľudová. Celkovo svoju tvorbu zasväcuje trojica Marek Hradský, Marek Sasko a Viktor Milosavljevič slovenským textom.

Inotaj

Svoju tvorbu popisujú ako prelínanie žánrov: “V strede našej muziky stoja synťáky, všelijaké melodické zvuky a lo-fi sample, na ktoré sa vrstvia gitarové témy a bicie. Keby sme sa mali nejak žánrovo vymedziť, tak je to asi alternatívny elektronický indie pop, ktorý ale nie je ani tak úplne alternatívny, pretože sa nevyhýba konvenčným postupom, ani elektronický, pretože dve tretiny tej kapely sú živé nástroje. Nie je to ani pop, ak si pod popom predstavujeme Madonnu a indie vlastne ani nevieme čo je,” hovoria o svojej hudbe s nadhľadom členovia tria.

Speváčka Eniesa zaujme nežným skladbami s rozprávkovo magickou tematikou, ktorú podčiarkujú ambientné a etno prvky. Jej texty vás zavedú do čarovných príbehov o lesných krajoch, vílach aj faunoch.

Eniesa

Eniesa začínala ako jazzová hudobníčka, ako však tvrdí, hudobne sa našla až po vydaní debutového albumu ´333 To Nusein´, na ktorom spolupracovala aj s hudobníkom Maokom. Eniesa vyhrala prvé miesto v 74. kole Demovnice so skladbou V pocitoch.

Tvrdšiu hudbu zastúpi v stredu na koncerte Go2Stage prievidzská kapela Sliming Spoon, ktorú charakterizujú grungeová melanchólia, mladá speváčka Patty a anglické texty.  Kapela bola nominovaná v prvom kole Radio_Head Awards v kategórii Debut roka.

SlimingSpoon

Ich album Glass označujú kritici za depresívny, prekvapí však striedaním nálad a downtempových a údernejších sekvencií.

Rapperské duo z Dornkappel tvoria bratia Ondrej (Prorok) a Matej (Mr. Matt) Jurištovci. Názvom formácie aj debutovým CD Mixtape 82104 odkazujú na miesto, z ktorého pochádzajú – bratislavskú Trnávku (v minulosti niesla názov Dornkappel). Súčasťou hudobného projektu je aj DJ Re5, ktorý pre Dornkappel produkuje podmazy a hráva na koncertoch.

Dornkappel

Koncerty sa podľa ich slov stávajú vždy miestom, „kde to všetko zo seba vypľujú, spravia show a možno inšpirujú druhých“. Dornkappel boli nominovaní v rámci Radio_Head Awards v kategórii Objav roka.

Čo je to Demovnica_FM?

Demovnica_FM funguje ako projekt Rádia_FM od mája 2013. Cieľom projektu je hľadanie nových, zatiaľ neobjavených, hudobníkov. Konkrétne ide o webový rebríček desiatich nahrávok slovenských autorov, ktorí nemajú vydaný album u žiadneho oficiálneho vydavateľa. Kapely, ktoré tím z Rádia_FM do Demovnice vyberie, získajú priestor na prezentáciu aj vo vysielaní, kde sa im v nedeľu poobede venuje hodinová relácia s rovnomenným názvom. Demovnica pritom pôvodne figurovala len ako rubrika v rámci programu Osmička. Väčší priestor v podobe relácie jej Rádio_FM vyhradilo pre veľký záujem zo strany kapiel a poslucháčov.

Relácia ponúka okrem noviniek na slovenskej hudobnej scéne aj rozhovory s víťazmi jednotlivých kôl a hodnotenia interpretov hosťami, ktorí sa svojím profesijným životom nejakým spôsobom dotýkajú hudobnej brandže. Zväčša ide o hudobníkov, hudobných dramaturgov, producentov či kritikov. Demovnicu_FM už hodnotil hudobný publicista Oliver Rehák a moderátori Rádia_FM Daniel Baláž, Rudi Rus, Pavol Hubinák či Biba_FM. Z hudobníkov to zas napríklad boli Shina z Longitalu, Peter Lipa, Ozo Guttler, Tomáš Sloboda či Oskar Rózsa.

4557

Zdroj: Rádio_FM