Chiki Liki vzdávajú hold Mňáge 20 rokov starou pesničkou!

Česká skupina Mňága a Žďorp oslávi 1. apríla štvrťstoročie od svojho vzniku. Pri tejto príležitosti vyjde tribute album, ktorý pripravili česko-slovenské kapely, ktoré majú k „mňágovcom“ blízky vzťah. Svoju skladbu si vybrali aj prešovskí Chiki Liki Tu-A. Pesnička stará dvadsať rokov s názvom Sedieť Doma je až neuveriteľne aktuálna!

CS OST

Pesnička s pôvodným názvom Radši budu sedìt doma nevyšla na žiadnej platni až doposiaľ. „Existuje k nej len televízny záznam z roku 1992, ktorý našťastie niekto nahodil na internet,“ upresňuje Martin Višňovský, ktorý pesničku objavil náhodou pri surfovaní internetom. Aktuálna nahrávka vznikla v štúdiu Perina Martina Migaša. Chiki Liki Tu-A upravili text do slovenčiny a hudobne vychádzali zo spomínaného záznamu.

CT OST

 „Nie často vyšiel zámer slovenských interpretov naspievať pesničku česky, myslím tým výslovnosť. Mňága je moravská skupina. Preto sme mohli zachovať takmer všetko. Slovenský význam je veľmi podobný,“ dodáva Višňovský. Pri svojej cover verzii skupina prišla na ešte jednu vec. „Sedieť doma úplne sedí na dnešnú dobu aj napriek tomu, že je to dvadsať rokov stará pesnička. Prešlo dvadsať rokov , no akoby sa nezmenilo nič, smutné“ krúti hlavou Martin Višňoský.

CT OST

K slovenskej verzii s názvom Sedieť Doma pripravili Chiki Liki Tu-A spomienkovú koláž, v ktorej použili fotografie z nakrúcania dokumentu pre Mňágu a Žďorp, zábery z pôvodnej zostavy Chiki Liki Tu-A, ako aj koncertné snímky, napr. zo Slovinska. Na jednej z fotografií sa objaví starší pán Ďoďo Vojtek, ktorého legendárny hlas môžu fanúšikovia počuť v úvode albumu Budeš musel vlasy na blond prefarbil

Na unikátny tribute album k štvrťstoročiu českej skupiny Mňága a Žďorp prispeli cover verziami skupiny ako Monkey Business, Tři Sestry, Vypsaná Fixa, Kryštof, Tomáš Klus, Prago Union a ďalší.

Chiki liki tu-a – Sedieť doma (Mňága a Žďorp)  text: Petr Fiala

Radšej budem doma, keď davy pôjdu na ulice
Ukázať svoju silu, prevrátiť popolnice
Radšej budem len hľadieť, na tlačenicu na tribúne
Na šuchoty v zákulisí, na večnú túžbu po slanine

Radšej budem spať, keď sa pred voľbami
Budú prekrikovať, občianskými slobodami
Radšej si budem čítať, keď sa budú hádať o zásluhy
Za tie roky som si zvykol a nevadí mi , že som druhý
Radšej budem ticho , aj keď mi klamať budú akurát
Niekto to urobiť musí , za primeraný plat
Radšej sa budem len smiať, aj keď mi bude nanič
Keď pri okrúhlom stole , kurva sa bude tváriť jak panic

Radšej pôjdem na matriku a šktnem svoje meno zo zoznamu
Svoj hlas v ich vojne, svoje telo v ich pláne
Radšej sa budem tešiť z toho , že som zmizol jak dym
Že som dezertoval a nehanbím sa pred nikým

Zdroj: Edo Kopček, PR manažér
Foto: archív z natáčania dokumentu Mňága a Žďorp
Publikoval: Redakcia GREGI.NET