BLUESMAN – 12. 02. 2020 / 19:00 / Artkino Za zrkadlom.

Február v Kultúrnych zariadeniach Petržalky bude cítiť aj bluesovým a jazzovým nádychom a vrcholiť slávnostnou premiérou filmu Bluesman – hudobný dokument pre milovníkov gitár a blues!

Okrem premiéry nás čaká aj výstava designových gitár z dielne Petra Jurkoviča a Stefana Milkova, koncert bluesovej kapely Marcus Jurkovič & Motion Food, ktorú založil práve Peter Jurkovič.

Billy Gibbons alebo Eric Clapton majú jedno spoločné. Elektrické gitary českého výrobcu Petra Jurkoviča. Na motívy jeho príbehu vznikol film, ktorý spája nielen umelcov bluesovej scény.

„Blues je jasný, ale neuchopiteľný pocit“

Hovorí vo filme Ivan Hlas a svoj životný blues, ku ktorému neodmysliteľne patrí gitara, rozpráva vo filme Peter Jurkovič, Stefan Milkov, Billy F Gibbons, Peter Introvič, Norbi Kovács a ďalší Jurkovičovi spolupracovníci, priatelia a rodina.

Elektrické gitary boli v dobe socialistického Československa úzkoprofilový tovar a keď ich nebolo možné za železnou oponou kúpiť, bolo ich treba doma na kolene vyrobiť. RNDr. Jurkovič svojim vedeckým prístupom dosiahol dokonalosti. Väčšina z jeho výroby skončila v rukách českých hudobníkov, počnúc basgitaristou Vladimírom „Gumou“ Kulhánkom a končiac Jankom Ledeckým.

Gitary vyrobené v spolupráci s výtvarníkom a designérom Stefanom Milkovom objavili na prelome tisícročia aj svetoví gitaristi Billy F Gibbons ZZ Top, Eric Clapton alebo Jeff Beck.

Peter Jurkovič nebol iba výrobca gitár, ale tiež výrazný autor hudby a textov pre kapely Bluesberry, Tucet, Žáha, Jurkovič & Motion Food a ďalší…

Dokument o jeho životnom príbehu a atmosfére osemdesiatych a deväťdesiatych rokov nakrútil ako svoj debut režisér a producent Michal Rákosník.

Tento výnimočný dokument, ktorý odohráme v našom kine, výstava dizajnových gitár z dielne Petra Jurkoviča a Stefana Milkova a koncert bluesovej kapely Marcus Jurkovič & Motion Food si v príjemnej atmosfére vychutnáte vo veľkej sále v Dome kultúry Zrkadlový háj.
To všetko pod jednou strechou! Pripravte sa na neopakovateľnú slávnostnú premiéru filmu Blueasman, na ktorú nebudete chcieť len – tak zabudnúť!

BLUESMAN (r. M. Rákosník, ČR, 2019, MP, 75 min. )
12. 02. 2020 / 19:00 / Vstupné:7 € / Artkino Za zrkadlom
www.csfd.cz/film/755366-bluesman/prehled/

VSTUPENKY:
Predpredaj ticketportal: https://www.ticketportal.sk/
Pokladne KZP – DK Zrkadlový háj a DK Lúky: http://kzp.sk/vstupenky

Zdroj: KZP