Bastille v Refinery Gallery už 28. 5. 2019 – Bratislava, Refinery Gallery!

Už budúci utorok vystúpi v rámci „Still Avoiding Tomorrow Tour“ v bratislavskej Refinery Gallery jedna z najúspešnejších súčasných britských kapiel Bastille. Obe ich najznámejšie piesne „Pompeii“ i Happier“ (feat. DJ Marshmello) majú na YouTube a Spotify spolu vyše miliardu streamov. Show v rámci „Still Avoiding Tomorrow Tour“ už vychválili v recenziách NME, MTV či The National Student. Držitelia BRIT Awards i NME Awards vydajú 14. júna očakávaný tretí štúdiový album Doom Days. Piesne z neho si budú môcť ich fanúšikovia vypočuť vďaka Pohode o čosi skôr aj u nás.

Bastille tvoria frontman a textár Dan Smith, klávesák Kyle Simmons, basák a gitarista Will Farquarson a bubeník Chris Wood. Posledných päť rokov bolo pre túto londýnsku štvoricu skutočnou smršťou. Skupina odohrala vyše 500 koncertov na šiestich kontinentoch, vrátane kritikmi ospevovaného turné ReOrchestrated a celosvetovo predala 15 miliónov singlov a 6 miliónov albumov. Debut Bad Blood a nasledujúci album Wild World sa vyšplhali na čelo britskej hitparády a dostali sa aj do TOP 10 v USA. Ich piesne si ľudia vypočuli cez rôzne streamovacie služby miliardy krát. Uznanie kapely potvrdzujú nie len čísla, ale aj viaceré ocenenia. Okrem výhier na BRIT Awards (British Breakthrough Act) či NME Awards (najlepší album) boli nominovaní aj na Grammy, AMA či MTV Europe Awards.

Keď Bastille vydali prvé single Flaws a Icarus v júli 2010 nezávislé londýnske vydavateľstvo Young & Lost Club z nich vylisovalo 300 albumov. Našťastie sa z tohto malého počtu jedna 7 palcová platňa dostala aj do rúk Alexa Bakera z rádia Kerrang!, ktorý ich okamžite začal rotovať vo svojom vysielaní. Následne sa im podarilo získať mnoho ďalších fanúšikov online, čo viedlo k zmluve s Virigin Records a hraniu na prestížnych britských festivaloch ako Glastonbury, Isle of Wight či Leeds Festival. V 2012-tom vydali singel „Overjoyed“, ktorý Q Magazine predstavil ako „Track of the Day“ a po vydaní ďalšieho singla „Bad Blood“ sa dostali aj do rubriky ‚New Band of the Day‘ v denníku The Guardian.

Definitívny zlom v ich kariére prišiel začiatkom roka 2013, keď vydali mimoriadne úspešný a kritikmi uznávaný singel „Pompeii“ a krátko na to aj debut Bad Blood, ktorý sa stal okamžite číslom jeden v britskej hitparáde. V to isté leto predskakovali na turné Muse a na jeseň odohrali prvý headlineový slot na festivale Blissfields. Mimoriadne úspešný album a celý rok sa premietol aj do štyroch nominácií na BRIT Awards, z ktorých si odniesli cenu pre Najlepšieho nováčika (Best Breakthrough Act). V tom istom roku boli nominovaní aj na Grammy v kategórii Best New Artist, ktorú napokon získal Sam Smith. Po týchto úspechoch ešte viac vzrástol záujem o kapelu, ktorá odohrala v krátkom slede množstvo koncertov a festivalov. Popritom tom ale pracovali na nových veciach, ktoré podľa vlastných slov vymýšľali počas voľných dní, no niekedy aj pri zvukových skúškach. Výsledkom bol ďalší No. °1 album Wild World, za ktorý získali NME Awards pre album roka.

V auguste vydali spolu s americkým DJom Marshmello pieseň „Happier“. Tá sa stala ich štvrtým singlom v TOP 5 v Británii, dostala sa do TOP 10 v USA a hranicu 100 miliónov streamov prekročila len za pár týždňov. K dnešnému dňu si ju len na YouTube a Spotify ľudia vypočuli jeden a pol miliardykrát. Už 14 mája vydajú očakávaný tretí album Doom Days. Spevák Dan Smith o albume povedal: „Strávili sme väčšinu roka prácou na množstve novej hudby a veľkými koncertami, takže teraz sa veľmi tešíme na intímnejšie priestory, kde zahráme aj zopár nových piesní ešte pred vydaním nového albumu.“ Album zároveň označil za nahrávku pre post-apokalyptickú párty. Úspech skvelých nahrávok znásobujú energickou show na pódiu, o čom sme sa presvedčili aj osobne minulé leto na Szigete. Skvelé koncerty videli aj návštevníci aktuálnej tour. V Glasgowe pre obrovský záujem pridali ďalší koncert, po ktorom magazín Source napísal: „Ak hľadáte nejakú show, ktorá vám umožní precítiť každú ľudskú emóciu, určite vám to umožní koncert Bastille. Od radosti, cez uvažovanie až po absolútnu eufóriu, je tam všetko.“ Staršie hity i novinky z chystaného albumu budú počuť vďaka Pohode medzi prvými naživo aj fanúšikovia kapely Bastille na Slovensku.

Event: www.facebook.com/events/1895822233811053

Lístky tu: www.pohodafestival.sk/sk/product/bastille-bratislava

a tu: https://tootoot.fm/sk/events/5c4f3e50b1c01a07e07b14e2

Zdroj: Pohoda