Balthazar v Bratislave!

Po jesenných koncertoch britských Seafret, talentovaného kanadského multiinštrumentalistu Mac DeMarca a  fantastických Jungle, nám organizátori piešťanského letného festivalu tentokrát prinášajú partičku z Belgicka. Skupine Balthazar len približne pred necelým mesiacom vyšiel už štvrtý štúdiový album Fever a v rámci koncertného turné k nemu sa zastavia už najbližší pondelok 25. februára aj v Bratislave.

Album Fever prichádza 4 roky po poslednej nahrávke Thin Walls z roku 2015. Obaja frontmani formácie sa počas tejto odmlky venovali vlastným projektom. Maartena Devoldera sme mali možnosť vidieť s jeho sólo počinom Warhaus aj na poslednom ročníku festivalu Grape, zatiaľ čo Jinte Deprez sa počas tohto času venoval projektu J. Bernardt. Aj práca na samostatných veciach v nich vzbudila túžbu po opätovnej spolupráci na nahrávkach pre Balthazar. Chalani sa nevedeli dočkať kedy budú opäť spolupracovať, a táto radosť sa preniesla aj na ich najnovší album. Odluka im taktiež umožnila pozrieť sa na doterajšiu tvorbu z vonkajšieho pohľadu a pochopiť tak, čo je skutočnou podstatou ich spoločnej skupiny. Samotné nahrávanie nebolo vôbec jednoduché, keďže obaja v tom čase koncertovali so svojimi projektmi. Vždy keď mali zopár dni voľna sa snažili využiť tento čas na prácu na novom albume. Obaja priznávajú, že kreatívny proces bol zo začiatku náročný, a to ich trochu pribrzdilo. K tomu sa pridal fakt, že polovicu skladieb napísal Maarten, zatiaľ čo zvyšok Jinte a nebolo isté, či to bude dokopy fungovať ako kompaktný album. Ocitli sa tak pred výzvou ako to skĺbiť do jednotného celku. Aj to ich donútilo, v porovnaní s predošlými albumami, pracovať viac ako jeden tím. Práve táto spolupráca im chýbala počas ich sólo projektov.

Oproti temnejším a introvertnejším sólovkam zistili, že jadro Balthazaru vychádza z čistej energie, ktorú dokážu nahromadiť keď sa stretnú v tej istej miestnosti. Prácu na albume opisujú ako veľmi uvoľnenú, čo sa určite podpísalo na samotnom zvuku. Na začiatku vyskúšali viacero konceptov, ale ten pravý našli až v úvodnom singli Fever. Fever je akousi oslavou všetkej tej nazbieranej energie, je hravý a extrovertný, plný rytmu, funku a jemných falzetov. Dokonale vyjadruje, akým smerom sa bude uberať celý album a Maarten s Jintem sú na tento singel výnimočne hrdí. Deprez hovorí, že Balthazar mal vždy istú exotickú stránku, ktorá mala tendenciu vyhľadávať nezvyčajné zvuky a tóny. Dodáva však, že vždy to bolo niečo podvedomé, čo vnímali prirodzene a nevyhľadávali to nasilu. Hravosť celého albumu vychádza z obdobia, počas ktorého sa obaja venovali vlastným veciam. Po šiestich rokoch a troch albumoch sa Balthazar stali až príliš zabehnutými a predvídateľnými, čo im pauza umožnila zmeniť, a začať od pomyselnej nuly. Euforické skladby plné energie z albumu Fever sú ideálne na koncerty, a na to obaja členovia taktiež mysleli počas nahrávania.

Minulý rok okrem úvodného singlu stihli do éteru vypustiť ešte track “Entertainment“, a tento rok pridali single “I’m Never Gonna Let You Down Again“ a „Wrong Vibration“.“Entertainment“ bola pre Maartena a Jinteho iba akousi skladbou do počtu, a vznikla ako úplne posledná. Ľuďom vo vydavateľstve sa však ihneď zapáčila, a zaradili ju na zoznam istých singlov. Video k nej zachytáva jeden z ich koncertov, a približuje atmosféru ich vystúpení. Tak nezabúdajte, už najbližší pondelok si ju môžete vychutnať v bratislavskom Majestic Music Clube!

Tamara Zaťková