Arleta: Rap jako terapie, hra a školní práce.

Debutové EP „Ability To Damage Plant“ vydává rapperka Arleta. Nahrávka vznikala pod producentským dohledem Davida Herziga (Noise.kittchen, Bert & Friends). Holčičí hlas, křehkost a bázeň. Lesní stezka, hledání, klopýtání přes kořeny, animalismus, šamanismus, příroda a poničená květina.

Arletě slouží rap jako terapie, „Ability To Damage Plant“ představuje manifest čehosi pokaženého v každém z nás i schopnosti ničit své okolí.

„Nedokážu pomoci poškozenému světu, ve kterým fungujeme, ale můžu pohnout s podstatou subjektu – mě. Vše je ale také hra. Hraju, hrajeme si, všichni máme nějaký role. Nejistotu a strach schovávám do silnejch slov. Můj vlastní pohled na erotiku a sexualitu v textech mi pomáhá udržovat svou ženskost v jinak převážně mužském světě rapu,“ dodává raperka.       

Experimentální rapový projekt Arleta vznikl z domácího rapování někdy během roku 2018 a stále si udržuje status určitého druhu hledání. Z původního nahrávání na iPhone se postupem času vyvinula spolupráce s již známými českými muzikanty a producenty (David Herzig, Jakub Šindler, Gaex). K rapu se také připojila vášeň pro natáčení videí, vizuální stránka je neoddělitelnou součástí celého projektu. Finální vizualita je výsledkem společné školní semestrální práce studentů Scholastiky, kde Arleta studuje. Grafiku vytvořil Matěj Martinec, video Vladislav Dvoev.

Koncertní debut si Arleta odbyla na letošním festivalu Transforma v Táboře, kde vystoupila ve společném setu s Edův syn a Fvck_Kvlt.

Bandcamp: arleta.bandcamp.com
Soundcloud: soundcloud.com/arletajanska
EP je dostupné také na Spotify, iTunes a Apple Music.

Zdroj: TS