Apokalypsa Mayan Code: Rozhovor Nois!

Nois je čtyřiadvacetiletý brněnský DJ, který se na poli české techno scény pohybuje už několik let. Před jeho třetím vystoupením na Apokalypse jej Finch vyzpovídal, takže pokud vás zajímá proč patří Nois mezi propagátory digitálního Djingu, jaký má vztah k velikánům techna a co je jeho snem, čtěte dále…

Ahoj Noisi, jak se máš a jaké pro tebe byly právě končící prázdniny?
Ahoj Finchi, prázdniny proběhly tak jak jsem si přál – po celkem náročném jarním období, kdy jsem měl hodně práce a školy jsem se dosyta zrelaxoval a nabral energii na podzimní kolotoč.

Většina DJs přechází nebo už přešla na digitální technologie a pokud vím, ani ty nejsi výjimkou. Jaké je Tvé současné vybavení?
Momentálně je to MacBook Air s programem Traktor Pro 2, zvuková karta NI Audio 8 DJ a dva kontrolery X1, taktéž z dílny Native Instruments. Tím pádem můžu pohodlně ovládat čtyři audio kanály zaráz, hrát si s efekty, smyčkami a stále se učit novým trikům.
Plno lidí se na tyto nové technologie dívá skrz prsty, ale víš co, já začínal hrát z gramců někdy před sedmi nebo osmi lety a v té době plno DJů přecházelo z gramofonů na CD playery a tvrdilo se, že hraní z CD už není DJing. Teď se to zase o stupeň posunulo a ti co hrají z CD se naváží do DJů s laptopem. Mně je to ale popravdě celkem jedno – gramofony beru jako základ, CD je dneska už mrtvý médium a pokud někdo dokáže využívat DJ software na špičkové úrovni a předvést skvělý set, tak má u mě naprosto stejné uznání jako ten, kdo umí brilantně zahrát z gramofonů.

Vím, že máš dobrý přehled o české techno scéně. Kdo z mladých českých techno DJs/producentů tě v poslední době zaujal?
Nevím jak moc dobrý přehled mám, ale samozřejmě stále se objevují nová jména, která mají co nabídnout. Za sebe určitě doporučuji k tanci a poslechu DJe: Segment, Arsee B, Warphil, Nelo, Ecco Rox, Sonja, Tomas Ivicic, Rastyn, Franke a taky Bari ze Slovenska.
Z českých techno producentů pak jednoznačně Spiriakos, Steen, Makarov (The Keeper), Destroyer. Tyhle jména sem nepíšu jen proto, že to jsou moji kamarádi, ale jsou to především lidi, kteří umí.

Potřetí budeš mít možnost stát za pultem hlavního podia Apokalypsy. Které z těch tří vydání tě ale nejvíce zaujalo jakožto fanouška techna? A s kým z dotyčných vystupujících by sis nejraději zahrál společný set, třeba na hlavním podiu Apokalypsy? :)
Poprvé jsem hrál na Apokalypse v červnu roku 2008, kde se představil The Advent ve svém livePA setu, který byl pro mě (a možná i pro mnoho dalších) naprosto zlomovým okamžikem. Mé druhé hraní proběhlo v listopadu 2009, kdy se Apokalypsa přesunula na výstaviště a tam mě zase dostalo vystoupení Collabs 3000. Na letošním díle se představí Gary Beck, na kterého se taky moc těším. Takže s kým bych si nejraději zahrál? Popravdě nevím, protože to všechno jsou osobnosti, které mají tak originální pojetí techna, které je krásné samo o sobě, že bych si netroufnul vnášet do něj své způsoby a zvyky. Dokázal bych si ale možná představit nějaký spontánní back to back set někde na after party… Buď Josephem Capriatim nebo s Garym BeckemJ

V tvém mladém věku už máš na svém kontě celou řadu úspěchů (hraní na většině zásadních akcí u nás a na Slovensku, PR pro největší české techno parties, pořádání vlastních klubových nocí atd.). Jsi spokojen, nebo je tu ještě něco, co ti zatím chybí na nejvyšších místech v osobním žebříčku splněných snů?
To všechno jsou pouze dílčí úspěchy a krátkodobé radosti. Každopádně přineslo mi to hodně zážitků a možností setkat se a povídat si s lidmi, které uznávám. Mým snem je ale dostat se do zahraničí.

V poslední době se ve světě opět začíná oblibě těšit hutné a tvrdé techno (např. poslední releasy na labelu CLR), ovšem s nižším BPM, než na jaké jsou čeští partypeople zvyklí. Jak vnímáš tuto změnu, necháváš se ovlivnit nebo zůstáváš věrný svému zvuku? A má vůbec tahle vlna možnost nějak zásadně ovlivnit i českou techno scénu, nebo je u nás toto techno nehratelné? :)
Konkrétně ve svých setech se kolikrát nechám dost unést vlnou labelu CLR. Záleží ale na publiku – obvykle zkouším zahrát pár hutnějších tracků a buďto po chvilce vidíš, že lidi jsou naladěni na tvrdší vlnu nebo ne. Ani já vždycky nemám náladu hrát takový kladiva do hlavy. Každopádně myslím si, že tento sound má u nás své příznivce a pokud se podá tak, že má hlavu a patu, dokáže bavit i v masovějším měřítku – viz. třeba vystoupení Briana Sanhajiho minulý rok na Pleasure Island, kde na něj lidi řádili už v šest večer.

Co poslouchá DJ Nois ve svém volném čase, když zrovna nevybírá nové tracky na hudebních portálech?
Popravdě od všeho něco, ale snažím se vyhnout „nejposlouchanějším rádiím“. Celkově mám rád věci, který jsou šmrnclý elektronikou. Poslední dobou mě baví nadaná holka z Kanady, která si říká Grimes. Všem doporučuju zajít si v současné době na koncert MIDI LIDI, kteří jsou letos opravdu ve formě. Rád si taky poslechnu UNKLE, Muse, Placebo, Sunshine, J.A.R., The Chemical Brothers, Moby, Massive Attack, Dusty Kid. Když je nálada tak i trip-hop, chillout nebo nu-jazz.

Můžeme se zase těšit na nějaké vypečené intro tvého vystoupení na Apokalypse, nebo už jsi z toho „vyrostl“? :)
To nemůžu slíbit ani vyvrátit, každopádně vždycky se snažím, aby intro i celý set byly něčím originální.

Díky za tvůj čas a na viděnou na Apokalypse :)
Já děkuju za rozhovorJ

Ptal se Finch

Zdroj: Apokalypsa