Alternativa oznamuje poslední jména v čele s Holly Herndon.

Americká producentka a průkopnice využívání umělé inteligence v hudbě v Česku vystoupí vůbec poprvé s oceňovaným albem a audiovizuální show PROTO. Kurátoři Wrong sází na performativnost i agresi s producenty Agency, Verset Zero a zástupci české scény.

Dvacátý osmý ročník pražského festivalu Alternativa se odehraje 6.–7. a 13.–14. listopadu a oznamuje poslední jména prvního víkendu. Ten je věnovaný kurátorům Wrong a Heartnoize, kteří obsadí prostory H40 a La Fabrika a do dramaturgické palety přidají především elektronické, temnější barvy. Publiku nejznámějším jménem festivalu se stane v Berlíně usazená americká rodačka Holly Herndon. Jako málokterý jiný umělec se zabývá vymazáním hranice mezi programováním a tvorbou hudby. Umělou inteligenci Spawn vytvořila Herndon, držitelka doktorátu na Stanfordské univerzitě, se svým spolupracovníkem a partnerem Matem Dryhurstem a dalšími třemi sty vokalisty, kteří poskytli programu cenná data. Na svém posledním album PROTO vydaném na labelu 4AD pracuje jak se Spawnem, tak se Sacred Harp – vokální technikou tradičních apalačských sborů, v současné, digitálně zprocesované formě. Za svůj progresivní přístup, a přesto nespornou hitovost se dostalo PROTO do žebříčků nejlepších desek roku 2019 v magazínu Pitchfork, Quietus, NPR i jiných.

„Holly Herndon jsme s audiovizuální show PROTO viděli dvakrát, na festivalech Unsound a Le Guess Who?. V obou případech patřila mezi nevyřčené headlinery prestižních podniků a v obou případech to byly koncerty zcela strhující a patřily nejen pro nás mezi vrcholy nabitého roku 2019. Jsme rádi, že naše následné nadšení nám festival Alternativa pomůže přetavit do její české koncertní premiéry,” představuje pozadí vystoupení za Heartnoize Promotion David Čajčík. Právě na kurátorované stagi tohoto promotérského spolku stojícího mj. za nedávnými koncerty Sunn O))), Black Midi nebo The Buga se Holly Herndon na letošní Alternativě představí, a to v sobotu 7. listopadu v sále holešovického divadla La Fabrika. Line-up večera doplní slovenský producent Jonatán Pastirčák (aka Pjoni) s projektem Isama Zing a premiérou nového materiálu v doprovodu vizuální show od DVDJ NNS.

Program finalizuje i další z kurátorů – etablovaný pražský kolektiv Wrong. V novém prostoru H40 v holešovické tržnici se na úvod festivalu 6. listopadu představí mimo dříve oznámených NAKED a Trepaneringsritualen francouzský producent Verset Zero kombinující blackmetalovou estetikou a power electronics. Na totožném labelu Instruments of Discipline vydává i další z vystupujících Agency – producent a DJ operující nejčastěji ve sférách vysokých BPM techna a industriálu tvoří také polovinu dua Operant, které je návštěvníků vyhlášených večírků Wrong dobře známé. Českou scénu zastoupí Nekrolog – The Undertaker’s Tapes a Trauma ve společné live set premiéře, DJ sety Hyaen a JimHate jako Wrong Corps a také duo drone-noiseové terapie Jasnovidec z dobře známého undergroundového labelu Stoned to Death. „Program jsme pojali jako fúzi koncertnější a klubové polohy. Všechny projekty jsou propojeny s taneční scénou, jejich koncerty ale mají do jednoduchých tanečních parties daleko. Sázejí spíše na performativnost a posluchačskou náročnost. Špína, těžkost, agrese,” dodává Mojmír Měchura za Wrong.

Mimo zmíněných umělců se na festivalu představí už dříve zveřejnění: Maria W Horn, Jacob Kirkegaard, Scorn, Félicia Atkinson, The Big Orange, Kapital Band 1, NYX, Krapo Quartet a kurátorovaná pásma BCAA System a Punctum. Celofestivalové akreditace i jednodenní vstupenky na všechny festivalové večery zakoupíte v předprodejní síti GoOut. Dny vystoupení všech umělců naleznete na novém webu festivalu www.alternativa-festival.cz.

Alternativa festival 2020
6.–14. 11. 2020
Alternativa festival 2020
Holly Herndon + Isama Zing | Alternativa meets Heartnoize
Web Holly Herndon: https://www.hollyherndon.com
Eternal: https://www.youtube.com/watch?v=r4sROgbaeOs
Frontier: https://www.youtube.com/watch?v=rvNqNgHAEys
Oficiální webové stránky festivalu: https://www.alternativa-festival.cz/
facebook.com/festival.alternativa/
instagram.com/alternativafestival/

Vstupenky – předprodej:
Festivalová permanentka na 4 dny: 850 Kč
Jednodenní vstupenky: 250 Kč
Holly Herndon / Alternativa meets Heartnoize: 450 Kč
Alternativa meets Wrong: 250 Kč
Dostupné v síti GoOut.cz

Zdroj: TS