Portikus (SK) – kapela / band

Kde niečo končí, iné začína. To platí určite aj o príbehu rimavskosobotskej progmetalovej bandy PORTIKUS, ktorú na svet v roku 2002 priviedli traja členovia práve činnosť ukončiacej bigbítovej kapely Fajront Ltd.

Peter (bicie), Alexander (basa) a Roland (gitara) nabudení prílevom novej energie, sústredili svoje sily ku komponovaniu nového materiálu a k hľadaniu vhodných kandidátov na voľnú pozíciu speváka a druhého gitaristu. V relatívne krátkom čase sa trojici podarilo presvedčiť k spolupráci Gabriela (spev), ktorý do kapely zapadol aj po ľudskej stránke a aj spoločným hudobným cítením. Problém s obsadením postu druhého gitaristu sa ukázal byť problémom trvajúcim niekoľko rokov.

Kapela začala intenzívne koncertovať a brázdiť luhy a háje republiky, až sa napokon v januári roku 2005 rozhodla využiť služby moravského štúdia SHAARK. Obklopení povestnými moravskými „sklípkami“ v priebehu jedného týždňa mládenci natočili svoj debutový 12 skladbový počin s názvom „Virtual World“ a vzápätí vyrazili po boku lotyšských Neglected Fields, českých Absurd Conflict a Scenery na menšie európske turné, zahŕňajúce Slovensko, Čechy, Maďarsko, Poľsko, Litvu a Lotyšsko. Zvyšok nabitého roku hrala kapela aj po boku domácich virtuózov Liquid Boogie Roll. V roku 2006 PORTIKUSáci absolvovali česko-slovenské tour „Ides of March“ po boku spriaznených brnenských Absurd Conflict.

Rok 2007 sa niesol v znamení šťastných udalostí, a to v obsadení postu ďalšieho gitaristu, mladým, toho času iba 17 ročným, nesmierne talentovaným Oliverom a pozvánkou na prestížny festival METALCAMP v slovinskom Tolmine, kde PORTIKUS hrali ako prvá metalová kapela bývalého východného bloku. Koncom toho istého roku kapela sprevádzala na niekoľkých akciách českú legendu Olympic.

Nasledujúce dva roky sa niesli v ťažko letargickom stave a kapela začala obmedzovať aj počet živých vystúpení. Toto rozhodnutie vyplynulo z únavy a znechutenia, ktoré prišli po „vytriezvení“ a možnosti porovnať úroveň akcii organizovaných doma a v zahraničí.

Koncom roku 2009 sa chalani rozhodli zavrieť do štúdia MORPHEUS a pod dohľadom Dávida Kálosiho postupne až do roku 2011 nahrávali nový materiál, ktorý uzrel svetlo sveta ako EP „REBORN“. Počas roku 2010 kapelu opustil jeden zo zakladajúcich členov, Roland a do kapely zároveň nastúpil Robo na post druhého speváka – screamera.

PORTIKUS sebe a svojím fanúšikom na EPčku urobili radosť hneď niekoľkokrát, natočili svoj prvý videoklip k skladbe „My Faith“ (klip režíroval talentovaný režisér Martin Hossa), do skladby „Between the Light“ prispel sólom svetoznámy klávesový virtuóz Matt Guillory (James LaBrie, Mullmuzuler, Dali´s Dilemma, James Murphy atď.) a mastering spáchal legendárny švédsky zvukový mág, Jens Bogren (Opeth, Soilwork, Pain of Salvation, Symphony X atď.)

Hoci kapela toho času koncertovala veľmi sporadicky, mohli ste ich nedávno vidieť v plnej paráde po boku Inner Fear s Marthusom (Cradle of Filth) za bubeníckou batériou. V súčasných dňoch venujú chalani všetku energiu točeniu druhého videa, opäť v réžii Martina Hossu. Klip by mohol byť dokončený koncom roku 2012 a podľa náročnosti už natočených scén, sľubuje zaujímavý hudobne-vizuálny zážitok. CD a EP si môžete objednať na domovskej stránke kapely.

Aktuálna zostava:
Peter Žíroš – drums
Alexander Papanecz – bass
Oliver Nagy – guitar
Gabriel Kertész – vocal
Robert Uhrinec – scream (vocal)

Informácie o kapele Portikus nájdete na www.portikus.sk, www.bandzone.cz/portikus, facebook.com /portikus.

Zdroj: Portikus