GAZDASGRIND (SK) – kapela / band

Death Metal Band – Banská Bystrica – Slovakia
www.gazdasgrind.eu

HISTÓRIA

1998 – Kapelu Gazdagrind založili v alkoholickom ošiali niekedy v roku 1998 Peter ,,Ďegvaj“Gáblik bubeník kapely ABSTRACT, ktorý si zobral na starosť basu a Jožko Haluška –  bicie. Zavolali si na pomoc Paľka,,Motaj“ Gáblik – gitara tiež ABSTRACT a Lacka Rakytu – gitara. Mikrofónu sa ujal Milan Slabej. Ako vznikol názov GAZDASGRIND? No chodilo sa vtedy po rôznych akciách, pitkách, čundroch, kde  si hovorili Gazdovia a dokonca  na jednom čundri založili Stranu Gazdov. Pridali  k tomu Grind a už bol GAZDASGRIND. Najprv to mala byť len taká Gridcorová sranda , sekundové skladby a tak. Texty  mali byť paródiou na reklamu v teleshopingu, ale Motaj to hneď zatrhol a vnikla s toho serioznejšia vec.Tvorba GAZDASGRIND sa krútila okolo Deathmetalu,  Grindu,  HC no proste taký mix. Krúti sa tak aj do dnes.

1999 – V roku 1999  absolvovali svoj  prvý koncert v B.Bystrici. Podlaviciach. Po ňom, po stagnácii v tvorbe a pretože  skúšky sa viac podobali na alkoholické seansy a nie hranie muziky a problémoch zo skúšobňou to zabalili. Niekedy v v období 1999-2000 bol členom kapely aj spevák  Martin(Mato)Taicher R.I.P. Preto niekedy, lebo to bolo veľmi krátke obdobie čo s nami hrával.

IMG_4055_Gazdasgrind.jpg

2000 – V roku 2000 asi po jednom roku  sa znovu dali dokopy, už z novým spevákom Marekom,,Dzigi“ Bartom  ex.SURGICAL DISSECTION a po troch mesiacoch a druhom odohratom koncerte B.Bystrici Tour Club  to znovu zabalili kvôli tým istým problémom ako predtým, ale hlavne kvôli tomu, že Jozef vstúpil do manželského chomúta a bez neho to nemalo ďalej význam.

2006 – Po dlhánskej dlhočiznej šesť ročnej pauze sa Jožkovi zacnelo po muzike a oslovil svojich starých kamarátov z kapely ABSTRACT či sme to znovu neskúsili a po kladnej reakcii v roku 2006 GAZDASGRIND znovu ožíva v zostave Ďegvaj –  Basa, Motaj – gitara, Jozef – bubny a nový člen Robko,,Bobo“ Stančík – mikrofón. Nacvičili  nové skladby a pomaly sa pustili do koncertovania Po Priaznivých ohlasoch na ich tvorbu sa chystajú v najbližšej dobe  konéééčne niečo nahrať, lebo akosi sa k tomu nikdy nedostali  a ďalej koncertovať. Hlavným  mottom skupiny je zábava, sranda a zase zábava čo sa prejavuje aj v  hudbe, textoch a na  koncertoch.

2007 – 31.08. – 02.09.2007 sa konečne nahral v štúdiu u Maťa Barlu v Poprade a 29.9.2007 vyšiel ako cdr-demo 1. album z názvom PéVé3eS je na ňom 11 skladieb v dĺžke 32 min. Kapela ďalej pokračuje aj v hraní koncertov, ktoré sa pomalilinky množia.

1540286_10201866993336342_937971345_o.jpg

2008 – V septembri 2008 kapela vydáva nové Demo. Vzniklo úplne náhodou a nebolo to nijako plánované. Nikto nevedel, že sa koncert nahráva., takže to nie je nijako vyumelkované, je to úplne autentický záznam. Je to videoCD Zaživa v Randali. Je na ňom 50 minútový videozáznam AVI+ 50minútový zvukový záznam MP3 z koncertu v Bratislavskom Randal Klube(14.6.2008)   Rok 2008 bol  bohatý aj na koncerty.

2009 – Koncertovanie nabralo rapídne na útlme.  Z rôznych dôvodov v prvom polroku  kapele  zrušili niekoľko koncertov. Konkrétne 6(Aj Underground  zasiahla svetová finančná kríza a organizátori rušili akcie jednu za druhou, aby neboli v strate) A aj kvôli vyše dvojmesačnej absencii bubeníka Gazdu Jozefa, ktorému operovali nohu. V júly kapela prijala medzi seba nového člena, druhého gitaristu nazvaného Gazda Frodo Biela Hmla.

2010 – Rok 2010 začal pre kapelu potešujúcou správou. Kapelu si zobralo pod svoje krídla vydavateľstvo TARTAROS Production  – Miríka z kapely PYOPOESY a vlastníka Rockového klubu TATRAROS. Takže sa dočkáme oficiálneho vydania nového albumu. V máji ešte pred nahrávaním za nie veľmi príjemných okolností bol nútený kapelu opustiť  po desiatich mesiacoch gitarista Ľubo(GAZDA FRODO)Mužík. Kvôli osobným problémom z ostatnými  členmi kapely. Prípravy na nahrávanie vyvrcholili samotným nahrávaním v overenom štúdiu z overením nahrávačom Martinom Barlom v Poprade Nahrávalo sa v dňoch  05.-06.-12.-19.06.2010. Album Gazdovská  Veselica  vyšiel pod značkou TARTAROS Production 04.09.2010. Je na ňom 14 nových skladieb + re-masterované demo PéVé3eS z roku 2007. Tento rok sa kapele podarilo odohrať prvý zahraničný koncert a to v CZ Novom Jičíne. Doteraz kapela nejako neriešila zahraničné koncerty, ale bude sa to snažiť napraviť. Koncertov bolo tento rok najviac za  trojročnú koncertnú kariéru.

14610089183_d2ded1e89c_b.jpg

2011 – Kapela sa nám na začiatku roka rozrástla o nového člena Martin,,Gazda Slo-Pajko“Laco – druhý škrekbruk, ktorý bol do teraz považovaný za externého člena kapely. Od feb. 2011 je členom interným. Marec: Po piatich rokoch kapelu opustil z dôvodu nedostatku času, pre ktorý by sa nemohol naplno venovať kapele spevák Gazda Bobo. Koncertov bolo tohto roku ako maku, najviac v histórii a ďalej sa už nič neudialo, že by to stálo za zmienku.

2012 – Kapela pomaličky pripravuje materiál na nový album. Sporadicky sem tam nejaký koncert. V júny po tom ako si našiel Gazda Motaj našiel prácu, ktorá mu čiastočne bráni naplno sa venovať kapele sa ďalší členovia rozhodli hľadať druhého gitaristu, aby skúšanie, príprava nového materiálu a prípadné koncertovanie nestálo na bode mrazu. Dosť rýchlo sa podarilo nájsť na tento post vhodného adepta. Je ním mladý, nádejný, šialený prstoprekladač Martinus Suchoj, ktorý ešte pôsobý aj v Zvolenskej bande The Infinite Within. Rok 2012. Rok konca sveta, ktorý aj ak zase nebol sa končí. Týmto rokom sa pomaly končí možno že dočasne, možno že natrvalo jedna etepa a zároveň aj začína nová etapa kapely GAZDASGRIND. Prechod z Agro/Grind/Death Metalu z viacmenej z humorným nádychom k Death Metalu z rôznymi ďalšími prvkami nadobudne svoje rozmery až vydaním pripravovaného nového albumu ZLO. Ako už napovedá samotný názov pripravovaného albumu ZLO prešli sme k vážnejším témam. Kapela dostane nové logo, ktoré sa pripravuje. V kapele už asi natrvalo etablovali dve gitary, ktoré dajú hudbe trošku iný rozmer hlavne na živo. Ďalšou zmenou je ústup od live monterkového image, ktorý sa k novej tvári kapely moc nehodí.

Zdroj: GAZDASGRIND