IMT Smile a Lúčnica: Made in Slovakia | 13.12.2014 | Incheba Expo aréna | Bratislava | Foto: Ján Vlk – Dreamwolf

Náš fotograf Ján Vlk – Dreamwolf vám prináša fotky z famózneho predstavenia skupiny IMT Smile a umeleckého súboru Lúčnica. Predstavenie Made in Slovakia sa konalo 13. decembra v bratislavskej Incheba Expo aréne.

Skupina IMT Smile s umeleckým súborom Lúčnica pripravili šou, ktorá sa na Slovensku len tak často nevidí. Po projektoch HLASY Richarda Müllera a Fragile, či spoločné turné Katky Knechtovej s Cigánskymi diablami to vyskúšal so zaujímavým spojením aj Ivan Tásler. A že vsadil na správnu kartu, svedčí päť vypredaných koncertov v Bratislave a Košiciach. Fanúšikovia si tak mohli užiť tri hodiny hudby ale aj tancov z Lúčnice, ktoré sa striedali s hitmi IMT Smile. Ivan Tásler si aj zatancoval aj spieval v kroji, čo umocnilo toto spojenie. Celú šou mal pod režisérskou taktovkou Ján Ďurovčík. Na projekte sa podieľalo viac ako 100 mien hudobníkov, tanečníkov, technikov a ďalších ľudí. Celá šou, v ktorej sa striedali vystúpenia Lúčnice a IMT Smile, sa odohráva na špeciálne skonštruovanej scéne. Obsahuje špičkovú zvukovú aparatúru a svetelnú techniku. Niekedy široké pódium opticky zútulnili desiatky závesných LED lámp, ktoré spustili tesne nad pódium a tak vytvorili intímnu kulisu. Orchester Zlaté husle je umiestnený v zákope ešte pred samotným pódiom.

IMT Smile a Lúčnica: Made in Slovakia | 13.12.2014 | Incheba Expo aréna | Bratislava | Foto: Ján Vlk - Dreamwolf
IMT Smile a Lúčnica: Made in Slovakia

Tanečný súbor, predviedol známe čísla ako „Hrnčiarsky čardáš“, „Šarišská polka“, „Odzemok“, „Sviatok na Zemplíne“, „Priadky“, „Na detvianskych lazoch“ ale aj dve nové choreografie Jána Ďurovčíka. Ivana Tásler bol všade prítomný na pódiu ale pozornosť prenechával iným aby vynikol projekt ako celok. Celkovo zaznelo len dvanásť skladieb IMT Smile ako napríklad „Tajné milovanie“, „Ľudia nie sú zlí“, „Bozk“, „Exotika“ alebo „Najkrajšie Vianoce“. Skupina a orchester hrali zväčša na striedačku a až v druhej polovici sa viac prepájali ako v piesni „Niekto ako kráľ „ . Vyvrcholenie prišlo znova až v záverečnej piesni „Najkrajšie Vianoce“. Pódium sa zaplnilo najviac a pieseň v spojení s orchestrom nabral fenomenálny rozmer. Počas koncertu zaujali elegantnou šou, svetelnými efektami a množstvom tanečníkov. Bol to skrátka večer, ktorý spojil folklórny tanec, perfektnú dramaturgiu z modernou hudbou IMT Smile do umenia. A vytvorili zaujímavý celok, ktorý si mohlo pozrieť spolu na všetkých koncertoch 30 000 ľudí. Držíme palce k pripravovanej spolupráci Jána Ďurovčíka s IMT Smile v „muzikáli muzikálov“ Jesus Christ Superstar, ktorý bude mať premiéru na jar budúceho roka. Nech sa páči, koncert IMT Smile a Lúčnice si môžete obrazovo vychutnať v tomto rozsiahlom fotoreporte z prvého bratislavského vystúpenia.

Napísala: Zuzana Tichá – ZuTi