Desaťtisíce fanúšikov oslávili minulý týždeň 20. ročník srbského EXIT festivalu.

Dvadsiaty ročník štvordňového EXIT festivalu sa zapísal do histórie ako prvý veľký festival v Európe, ktorý sa konal v dobe poznamenanej pandémiou Covidu-19. Od 8. do 11. júla prešlo denne bránami festivalu v srbskom Novom Sade viac než 40 tisíc milovníkov hudby z viac ako 70 krajín. Dvojnásobný víťaz ankety Najlepší veľký európsky festival tak ukázal, akým spôsobom je možné smerovať k obnove veľkých festivalových produkcií.

„Vedel som, že tento ročník bude mať väčší význam než ktorýkoľvek predtým. Festivaly sa organizujú za účelom vytvárania a odovzdávania hodnôt, pre ktoré sa oplatí žiť a my sme boli odhodlaní dokázať, že veľký festival ako EXIT je možné zorganizovať bezpečne aj v tejto neľahkej dobe. Neúnavne sme preto pracovali na vytvorení modelu osvedčených postupov ako na to,“ povedal po skončení festivalu jeho riaditeľ Dušan Kovačević. Zároveň dodal, že dúfa, že vďaka úspešnému zorganizovaniu EXITu povzbudili aj iné veľké európske festivaly v ich snahe zorganizovať ďalšie ročníky.

Veľká časť vystupujúcich umelcov si na EXITe vychutnala návrat na koncertné pódiá po viac ako roku a pol trvajúcej prestávke a nazhromaždená energia bola hmatateľná po celom festivalovom areáli. Aj napriek tomu, že sa v Európe nekonali skoro žiadne koncertné turné, v line-upe EXIT festivalu boli mená ako David Guetta, Jonas Blue, Sabaton, Charlotte de Witte, Nina Kraviz, Paul Kalkbernner, Solomun, Amelie Lens, Maceo Plex, Robin Schulz, AsafAvidan, Satori, Meduza, Paul Van Dyk, Artbat a mnoho ďalších umelcov, ktorí z EXITu vytvorili jedinečný zážitok. David Guetta sa počas svojho vystúpenia vyjadril, že EXIT je podľa neho „v tomto momente najlepším miestom na planéte.“

Okrem line-upu bola samozrejme najväčšou výzvou pretrvávajúca neistota ochorenia Covid-19 a opatrenia s ním spojené. EXIT preto počas celej doby príprav festivalu spolupracoval so srbskými úradmi a zdravotníckymi organizáciami na vytvorení protokolu, ktorý je z epidemiologického hľadiska prijateľný a zároveň je reálne jeho dodržiavať fanúšikmi. Návštevníkom bol umožnený vstup na akciu buď s dokladom o dostatku protilátok (očkovaním alebo po prekonaní ochorenia), alebo negatívnym testom (vykonaným pred vstupom do Srbska, alebo v testovacej zóne zriadenej festivalom). Tieto testy podľa prvých dát preukázali menej ako 10 pozitívnych nálezov spomedzi celkového počtu 14 tisíc vykonaných testov.

Kovačević, riaditeľ festivalu k tomu dodal: „Festival je iba tak silný ako jeho fanúšikovia. A tí naši nám potvrdili, že sú jedni z najlepších v Európe. Nevadila im neistota hroziaceho presunu festivalu, regulácie pri cestovaní do Srbska, testovanie ani dodržiavanie všetkých potrebných hygienických opatrení.“ Budúcoročný festival je naplánovaný od 7. do 10. júla 2022. Viac informácií o festivale na www.exitfest.org/en

Zdroj: Exit