Zuzana Smatanová vydáva unikátny dvojalbum „Echo“ a pridáva k nemu dokument zo zákulisia jeho tvorby!

Dlhých sedem rokov si museli fanúšikovia skladateľky a speváčky Zuzany Smatanovej počkať na jej nový štúdiový album, ale stálo to za to! Jej novinka „Echo“ je dokonca dvojalbum, na ktorom je dovedna 21 pesničiek. Zuzka na ňom v tichosti intenzívne pracovala ostatné štyri roky, aby ho fanúšikom darovala pri príležitosti jej 15-ho výročia na hudobnej scéne. Na albume sú hity „Miesta“, „V dobrom aj v zlom“, či „Horou“, ale aj úplné novinky.

Polovica albumu je v slovenčine, polovica v anglickom jazyku. Sympatická speváčka si tentoraz celé CD dokonca sama i produkovala! A aby toho nebolo dosť, k albumu pridáva Zuzka aj ďalší bonus – jedinečný dokument o tom, ako CD vznikalo. Nakrúcala ho viac ako 3 roky. Vypočujte si krásne skladby, ktoré sú dôkazom, že Zuzana definitívne umelecky dozrela!

Fantastická správa pre fanúšikov Smatanovej! Po dlhých siedmich rokoch sa dočkali jej nového štúdiového CD a nie hocijakého! Ostatné štyri roky potichu pracovala na tom, aby to bola riadna pecka, akú si výročie jej 15-ho roka pôsobenia na hudobnej scéne zaslúži.

„Taká dlhá odmlka nebola v pláne, ale prišla doba samostatných singlov a ja som sa po predošlom albume „Dvere“ z roku 2012 tomu prispôsobila. Vydala som päť singlov a videoklipy, ale niekde vo vnútri som veľmi chcela zase nahrať nový album, ktorý nebude úplne obyčajný. Malo to všetko svoj čas a ja som sa tým nechala viesť. Nechcela som nič tlačiť nasilu a robiť album pod tlakom iba preto, aby bol. Fanúšikovia sa ma sedem rokov neustále pýtali na nový album a pritom vôbec netušili, že som na ňom začala potajme pracovať už v roku 2014, hneď po vydaní duetu „Miesta“. Sľúbila som si, že si toto tajomstvo nechám pre seba, kým ten album neurobím úplne celý a fanúšikov prekvapím,“ vraví Zuzana Smatanová.

Na dvojalbume „Echo“ je dovedna 21 pesničiek vrátane spomínaného hitu „Miesta“, populárnych skladieb „Horou“, či „V dobrom aj v zlom“, ale tiež úspešnej novinky „Jediný a jediná“. Časť albumu je v slovenskom a časť v anglickom jazyku. Zuzana si ho dokonca po prvý raz sama aj celý produkovala.

„Názov „Echo“ som vybrala preto, že má symbolizovať ozvenu mojich prežitých pocitov a emócií, ktoré sa odrážajú v mojich pesničkách. To, že som ho aj produkovala, vnímam z odstupom času ako prirodzený krok pohnúť sa ďalej. Veľa som sa počas pätnástich rokov naučila a preto som sa rozhodla ísť do produkcie vo svojej réžii. Bola to obrovská výzva, pretože som už nebola len autorka hudby a textu, ale aj producentka, ktorá musí mať správny odstup a vedieť, kam pesničku produkciou posuniem. Moja prvá samostatná skúsenosť s produkciou bola v piesni „Horou“ a myslím, že práve tá bola spúšťačom k tomu, aby som si dvojalbum produkovala celý. Prvýkrát som nenahrávala s mojou kapelou, ale s muzikantmi, s ktorými som nikdy doteraz nespolupracovala. Bolo to obohacujúce, inšpiratívne a aj vďaka nim majú moje pesničky iný zvuk, ako doteraz,“ dopĺňa Zuzana Smatanová.

K albumu Zuzka pridáva aj ďalší darček pre svojich fanúšikov. Jedinečný hodinový dokument o tom, ako vyzerá proces jej tvorby. Film nakrúcala viac ako tri roky.

„Zachytáva ma v mojom domácom štúdiu pri textovaní, pri tvorení melódie na klavíri, na gitare, pri aranžovaní slákových sekcií, pri spievaní, až po moju samotnú produkciu v štúdiu, kde pracujem s Ivanom Jombikom a so skvelými hudobnými hosťami ako napríklad Martin Valihora, Juraj Griglák, Martin Gašpar, Milan Adamec, Tomáš Löbb a s mnohými ďalšími. Denne som nosila do štúdia kameru a zachytávala všetko, čo sa dialo a vytváralo. Vzniklo tak obrovské množstvo videí, z ktorých som pred ukončením nahrávania vybrala tie najzaujímavejšie momenty a zostrihala spolu s Petrom Výbochom. Je to pre mňa jedinečná a originálna spomienka na toto skvelé tvorivé obdobie, kedy fanúšikovia ani len netušili, že nahrávam dvojalbum a preto dúfam, že sa im bude tento bonus páčiť,“ uzavrela Zuzana Smatanová.

Zuzana Smatanová je pop-rocková speváčka, ktorá sa narodila v obci Súľov-Hradná. Spieva po slovensky a po anglicky. Piesne si skladá sama. Kariéru odštartovala na autorskej súťaži Coca-Cola Popstar v Bratislave, ktorú vyhrala a následne nahrala svoj debutový album „Entirely good“. O dva roky neskôr nahrala druhý album „Svet mi stúpil na nohu“. Od roku 2003 sa neustále venuje hudbe. V roku 2007 absolvovala prvé turné po Slovensku. V tom istom roku vydala album „Tabletky odvahy“. O dva roky neskôr nasledoval dvojalbum „Gemini“ a v roku 2011 album „Dvere“. V roku 2013 vyšiel v dvoch edíciách výberový album „MOMENTY 2003 – 2013“. Sympatická speváčka je nositeľkou mnohých významných hudobných ocenení, medzi nimi aj 6-násobnou držiteľkou ceny Zlatý slávik ako speváčka roka. Všetky informácie o nej nájdete tu: https://zuzanasmatanova.sk/

Zdroj: TS
Foto: Jakub Gulyás