Zuzana Piussi dokončuje nový film o slovenskej justícii V HMLE.

Filmárka Zuzana Piussi v týchto dňoch intenzívne dokončuje svoj najnovší dokument V HMLE s podtitulom “slovenské cesty k spravodlivosti”. Vzhľadom na tému je podľa nej dôležité, aby ho videli ľudia ešte do parlamentných volieb. Režisérka kladie otázku – Prečo ľudia stále tak masívne nedôverujú slovenským súdom? Vo filme sa zaoberá dôsledkami toho, čo ukázala Treema. Cez konkrétne príbehy týkajúce sa samotných sudcov, podnikateľov či bežných ľudí, film tematizuje dôsledky straty spravodlivosti zo slovenského života, čo je fatálne pre celý štát aj demokratický systém. Film, ktorý do slovenských kín uvedie od 13. februára 2020 spoločnosť Filmtopia, reflektuje aj procesy uzdravovania justície.

Film ukazuje aj to, že rozklad justície je jedným z dôvodov, prečo ľudia volia antisystémové strany s vierou, že tieto veci napravia. V skutočnosti im tieto strany nepomôžu. Keby riadne fungovala justícia, tak štát by nemohla do takej veľkej miery ovládnuť oligarchia a mafiánske skupiny. Dôležité je aj dať do pozornosti ľudí, čo ponúkajú strany po voľbách pre spravovanie štátu a justície osobitne,“ povedala Zuzana Piussi, ktorá len pred pár dňami skončila nakrúcanie filmu.

Právo reprezentuje pevnú štruktúru spoločenských vzťahov. Keď je tento systém práva spochybnený, spoločnosť sa ocitá v hmle. Hmla je aj názov policajnej akcie, ktorá vyšetruje korupciu sudcov, a tú odhalila aplikácia Treema v Kočnerovom mobile.

Filmárka sa problémami bezprávia v právnom štáte zaoberala už v roku 2011 v dokumente Nemoc tretej moci, ale ani po uplynutí ďalších deviatich rokov nedošlo vo vnútri justície k zásadným zmenám a to sa týka aj vnímania jej dôveryhodnosti a nezávislosti verejnosťou. Film by mal pomôcť verejným diskusiám o stave slovenskej justície a vyvolať tlaky na potrebné zmeny; keďže doterajšia história nášho demokratického štátu potvrdila, že kľúčovým problémom nie sú zákony a  vybavenosť súdov, ale ľudia, ktorí súdnu moc na Slovensku vykonávajú.

Nemoc tretej moci som nakrúcala so sudcami, ktorí sa postavili proti Harabinovi. Dnes, po deviatich rokoch Harabin neovláda slovenskú justíciu, ale dôveryhodnosť súdnictva je veľmi nízka, traja zo štyroch ľudí nedôverujú v slovenské súdy. Film o justícii vtedy aj dnes iniciovala sudkyňa Katarína Javorčíková, ktorá bola prezidentkou združenia Za otvorenú justíciu (ZOJ) a spolu s ďalšími sudcami bojuje za skutočne fungujúcu justíciu. Pred pár mesiacmi sa rozhodla prerušiť svoju činnosť sudcu. Napísala článok, kde v piatich bodoch vysvetľuje svoje rozhodnutie. Do toho prišla Treema a odhalila to, čo niektorí sudcovia zo združenia ZOJ dávno kritizovali. Navonok to vyzerá ako kríza, ale v skutočnosti je to možnosť na očistu nášho súdnictva, a zároveň je to chvíľa, kedy môže vzniknúť film, ktorý to tématizuje a môže pomôcť tejto očiste. O niektorých konkrétnych veciach sa ešte nedá hovoriť, aby som nenarušila posledné natáčanie,” doplnila Zuzana Piussi. 

Režisér: Zuzana Piussi
Scenár: Zuzana Piussi
Námet: Katarína Javorčíková /emeritná sudkyňa/
Dramaturgia: Vít Janeček
Kamera: Miro Remo
Strih: Šimon Špidla
Zvuk: Adam Matej
Producenti: Zuzana Piussi – Ultrafilm, Mário Homolka – Leon Production
Distribúcia: Filmtopia / www.filmtopia.sk

Zuzana Piussi svojou tvorbou prináša odvážny a originálny pohľad na javy a dianie v spoločnosti; okrem iných sú to filmy: Nemoc tretej moci (2011), Krehká identita (2012) a filmy  z ostatného obdobia: Obliehanie mesta (2019), ktorý na kremnickom prípade támatizuje všeobecné aspekty zápasu komunít s veľkými ťažobnými zámery a Univerzizity a sloboda (2019) o patológiach v priestore univerzít v čase masifikácie a komercionalizácie vzdelania, posledné dva vytvorila spolu s Vítom Janečkom. Vlani odpremiérovala aj film Ukradnutý štát, ktorý sa snaží odkývať mechanizmy, ktoré vytvárajú kauzy a posuny informácií. Filmárka symbolicky – 17. novembra 2018 – voľne sprístupnila na internete svoje dokumenty s jedným jediným cieľom – aby sa dostali k ľuďom.

Zdroj: Zuzana Golianová