Severská atmosféra a dokonale ladiace hlasy: Fallgrapp zverejnili videoklip Dym!

Skupina Fallgrapp aj s druhým albumom potvrdzuje, že nielen hudbu, ale aj vizuály chce robiť inak ako väčšina slovenských kapiel. Jej najnovší videoklip Dym je plný pôsobivých obrazov, do ktorých si – rovnako ako pri počúvaní poetických textov kapely – môže každý dosadiť vlastné významy. Skladbu Dym aj ďalšie novinky z nedávno vydaného albumu skupina predstaví na turné, ktoré odštartuje už v piatok 7. apríla krstom v Trenčíne.

Album V hmle vyšiel 20. marca a spolu s ním Fallgrapp zverejnili video k skrátenej verzii skladby Vietor. Už v ňom mohli diváci spoznať postavy z nového – už plnohodnotného – videoklipu Dym, pod ktorým je ako režisér podpísaný Martin Smékal a produkčné štúdio Nowhow. Ako hovorí líder skupiny, autor hudby a producent Jureš Líška, českému filmárovi, ktorý nakrútil aj videoklip Vlasy, nechal pri tvorbe absolútne voľné ruky. Dokonca si sám vybral pesničku. “Pôvodne som chcel klip na inú skladbu, ale Martin ma presvedčil, že chce točiť vizuál k piesni Dym, že tá má preňho veľkú silu,” prezrádza Jureš.

Smékal má okrem klipov pre Fallgrapp na konte aj pôsobivé videá iných slovenských umelcov – Adam Ďurica jeho talent využil v klipe Predpoveď počasia a Zuzana Smatanová v singli Horou. Všetky spája silná filmová atmosféra, v prípade Fallgrappu je však navyše prítomný aj rozmer tajuplnosti. Platí to aj pre novinku Dym, ktorá pôsobí, akoby vznikla v Škandinávii. “Výber hercov, obrazy, lokalita, farby, všetko to vo mne evokuje niečo severské. Páči sa mi, ako sa režisér pohral s tou myšlienkou, že síce sa v piesni spieva o dyme z oblokov, ale v klipe žiadny dym použitý nie je. A hlavne, človek si v tom môže nájsť viacero významov – spomienky blednú, až na tú jednu, ľudia sa strácajú, odchádzajú, a zároveň sú tu s nami,” dopĺňa Jureš.

V klipe si zahrali svetoznáma modelka Gréta Slezáková a jej syn Jules Aaron Saint-Jours, tajomného muža na koni stvárnil Jaroslav Bláha. Nakrúcal sa v obciach neďaleko Prahy, Pyšely a Čtyřkoly.

Duet nahrali za tri hodiny

Pieseň Dym je duetom speváčky Fallgrapp Nory Ibsenovej a Juraja Benetina z kapely Korben Dallas. “Keď som robil pesničku Dym, začal som si do tej hudby niečo spievať a hovoril som si, že tam by mi veľmi pasoval nejaký hrubý hlas. Hneď mi napadol Ďuro, iného speváka by som sa tam ani nedokázal predstaviť. Tak som ho pozval na spoluprácu a zaspieval to v tej polohe perfektne,” hovorí Jureš a pridáva aj detaily o nahrávaní.

“Nahrali to tak, že si s Norou dali mikrofóny oproti sebe a pozerali sa na seba. A to bolo skvelé, Ďuro hovoril, že to tak robili aj pri duete s Anetou Langerovou. Tá neverbálna komunikácia veľmi pomáha tomu, aby spolu dobre ladili, zvládali bez problémov všetky nástupy a podobne. Išlo to veľmi hladko a ja už som len z réžie navrhoval nejaké korekcie. Ale bolo to naozaj rýchle, mali sme to nahraté za nejaké tri hodiny.”

Turné štartuje už tento týždeň

V skupine Fallgrapp v súčasnosti vrcholia prípravy na turné, ktoré odštartuje už tento piatok v trenčianskom Piano clube. Práve tam kapela svoj druhý album pokrstí. Podľa Jureša na koncertoch zaznie väčšina nových skladieb: “Uvidíme, ako dopadne Trenčín, ale samozrejme sme sa snažili spraviť na turné čo najviac piesní z nového albumu a v niektorých častiach ich aj logicky previazať s prvým albumom. Bude to vyvážené, nezaznie akurát Gejša a V predstavách, tie sme ešte nestihli dať do koncertnej podoby, s ktorou by sme boli spokojní.”

Pri práci na novom koncertnom programe kapelu povzbudzujú skvelé odozvy na album, ktorý vyšiel tri roky po úspešnom a oceňovanom debute Rieka. “Reakcie sú zatiaľ fajn, ľudia mi píšu, že sa im veľmi páči, dokonca viac ako prvý album. Aj recenzie sú veľmi pozitívne, čo nás fakt teší. Sme veľmi vyťažení kvôli turné, takže nám to dodáva dobrý pocit pred jeho začiatkom,” uzatvára Jureš.

Po koncertoch v Trenčíne a Žiline (7. a 8. apríla) bude mať kapela takmer mesiac pauzu, počas ktorej môže ešte vyladiť detaily svojej novej šou. V máji sa potom spolu s hosťom celého turné – českou skupinou Himalayan Dalai Lama – predstaví v ďalších šiestich slovenských a dvoch českých mestách. Dobrou správou pre fanúšikov je, že na májových koncertoch bude k dispozícii už aj vinyl V hmle. Na trh by sa mal dostať koncom apríla.

Turné Fallgrapp + Himalayan Dalai Lama:

  1. 4. – Trenčín, Piano Club + FVLCRVM
  2. 4. – Žilina, Stanica + FVLCRVM
  3. 5. – Prešov, Christiania + Petijee
  4. 5. – Košice, Tabačka
  5. 5. – Nitra, A cafe
  6. 5. – Bratislava, MMC
  7. 5. – Banská Bystrica, Záhrada – Centrum nezávislej kultúry
  8. 5. – Brno, Fléda + FVLCRVM
  9. 5. – Praha, Kino Aero
  10. 5. – Kremnica, Akropola

Vypočujte si celý album V hmle na Bandcampehttps://gergaz.bandcamp.com/album/v-hmle

Linky na Fallgrapp a vydavateľstvo Gergaz:
https://www.facebook.com/Fallgrapp/
https://soundcloud.com/fallgrapp/
https://www.gergaz.com/
https://www.facebook.com/gergaz/

Zdroj: Ghostwriter PR
Foto: Katarína Bell