Zomrela populárna speváčka Jana Kocianová († 72)!

Temperamentná slovenská speváčka Jana Kocianová zomrela v noci z 23. na 24. septembra po ťažkej chorobe vo veku 72 rokov. Známa hitom ako Zahoď starosti či piesňou Summertime s ktorou vyhrala v roku 1968 televíznu spevácku súťaž Zlatá kamera.

Jana Kocianová sa narodila 8. júna 1946 a vyrastala na Záhorí v Šaštíne-Strážach. Neskôr sa s rodinou presťahovala do hlavného mesta, kde sa začala rozvíjať jej kariéra.

Nositeľka troch zlatých Bratislavských lýr začala svoju spevácku kariéru ako 21-ročná po výhre v televíznej súťaži O zlatú kameru.

Spievala s orchestrom Jaroslava Schejbala a potom aj s orchestrom Juraja Velčovského.  V roku 1973 vydala svoju prvú LP platňu Jana Kocianová. V programe Karla Gotta účinkovala v rokoch 1973 až 1975. Neskôr spievala so skupinou Kyvadlo a Nový tradicionál. Tiež účinkovala v bratislavskej Tatrarevue. Objavila sa aj vo filmovej rozprávke Popolvár najväčší na svete.

Podľa životného poznania speváčky šťastie je treba hľadať predovšetkým v sebe a ak ho človek nenájde tam, je zbytočné kvôli tomu precestovať stovky kilometrov. V roku 1976 získala zlatú Bratislavskú lýru za skladbu Pár nôt. Výhru si zopakovala v roku 1983 so skladbou Sklíčka dávnych stretnutí.

Jana Kocianová bola všestranná speváčka, zaspievala pop, džez, blues ale aj folklórna pozícia. Vydala 15 albumov. V roku 2006 jej v Opuse vydali výberovku hitov 20 NAJ a v roku 2007 2CD Pár nôt. O živote speváčky vydali v roku 2016 knihu Zhoď starosti, ktorú napísala Marika Studeničová. Jej životným partnerom bol bubeník Jozef Skvařil.

Zdroj: Gregi.net