Zomrel IVAN KRAL, hudobník spolupracujúci s Patti Smith a Iggy Popom.

Ivan Kral, skladateľ a hudobník, ktorý spolupracoval okrem iných s Patti Smith a Iggy Popom, a ktorého skladby nahrali aj U2 a David Bowie, zomrel včera vo veku 71 rokov vo svojom dome v Michigane.

Kral sa v USA preslávil v 70. rokoch dvadsiateho storočia ako gitarista a spoluautor skladieb Patti Smith, Blondie a Iggyho Popa. V 90. rokoch naštartoval úspešnú kariéru aj v Českej republike.

Jeho najnovší album Smile vyjde vo Warner Music Czech Republic koncom februára.

“Bylo pro nás velkým privilegiem moci spolupracovat s laskavým člověkem, skvělým muzikantem Ivanem Kralem. Ve své kariéře stál po boku Patti Smith, Davida Bowieho nebo Iggyho Popa, ale natočil i mnoho vlastních velice hodnotných alb. A naší firmě teď zbývá smutná povinnost postarat se o to jeho závěrečné, na němž pracoval v posledních měsících svého bohatého života. O jakousi jeho uměleckou závěť,” hovorí Vladimír Kočandrle, riaditeľ vydavateľstva Warner Music.

Kralov návrat do rodnej Českej republiky v roku 1993 znamenal začiatok úspešnej sólovej kariéry umelca, hudobného producenta a skladateľa. Získal tri ceny Českej hudobnej akadémie. Okrem iného skomponoval hudbu pre pieseň Sen skupiny Lucie, ktorá bola zvolená za skladbu dvadsaťročia. 

Jeho film The Blank Generation z roku 1976  zaznamenal zrodenie punk rocku. Predstavil punkové legendy ako Ramones, Blondie, Patti Smith, Talking Heads ešte predtým, než sa stali slávnymi. 

V roku 2001 sa usadil v Michigane so svojou ženou Cindy Hudson, ktorá je zároveň textárkou jeho piesní. Žili spolu blízko Ann Arbor v Michigane, kde pracovali v domácom štúdiu Bunnyhutch.

Jeho knižná biografia Neuvěřitelný od Honza Vedrala vyšla v decembri 2019. Vydanie jeho biografie v anglickom jazyku, Bloc, Shock, Rock, je naplánované na tento rok.

Zdroj: WM