Zabudnite na exkluzívne premiéry! Jeden svet pripravuje inkluzívny festival.

Zažili ste situáciu, kedy ste túžili ísť na festival, ale nemohli ste? Predstavte si okolnosť, že prídete do kina, ale z filmu nemáte žiadny zážitok. Pretože ho nepočujete. Pretože nemôžete vidieť, čo sa na plátne deje. Festival Jeden svet verí, že všetci ľudia, s akýmkoľvek znevýhodnením, majú právo byť začlenení do prirodzeného prostredia a aktivít. Na tomto predpoklade je založená inklúzia. Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet nechce byť exkluzívny, ale inkluzívny! Jeho 22. ročník sa uskutoční 5. – 11. novembra v kinách aj online. 

„Exkluzívne podujatie je také, na ktoré majú prístup iba vyvolení, a tí si na tom dostatočne zakladajú,“ vysvetľuje výkonná riaditeľka festivalu Eva Križková. „Diváci, ktorí čakajú od festivalových premiér, že im umožnia na červenom koberci predviesť ich spoločenský status, budú asi z Jedného sveta sklamaní. Žiadne červené koberce sa nebudú konať a cenu za najlepší slovenský alebo český film odovzdajú ľudia bez domova.“ 

Inklúzia je cesta rešpektu, kde je akceptovaná každá bytosť. Minulý rok, kedy bol festival len online, mali organizátori mnoho spätných reakcií.  Festivalu sa totiž zúčastnili aj diváci, ktorí by sa za bežných okolností naň nedostali. A to len vďaka tomu, že si mohli filmy pozrieť prostredníctvom internetu v akúkoľvek hodinu počas dňa. Boli to predovšetkým rodičia malých detí, fyzicky znevýhodnení ľudia alebo ľudia žijúci mimo Bratislavy. „Začali sme uvažovať nad tým, ako by sme mohli náš festival sprístupniť všetkým divákom bez rozdielu,“ priznáva Eva Križková. Organizátori festivalu sa preto rozhodli zrealizovať projekt s názvom Jeden svet bez bariér, ktorý podporila Nadácia mesta Bratislavy. Je založený na stretnutiach a rozhovoroch s predstaviteľmi znevýhodnených komunít, ako sú ľudia so zrakovým znevýhodnením (Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska), nepočujúci (Myslím – centrum kultúry nepočujúcich), seniori (OZ Zrejme), ľudia bez domova (OZ Vagus, Proti prúdu), rodičia malých detí, cudzinci (OZ Mareena) a iní potenciálni diváci. Do projektu sa zapojili aj ďalšie inštitúcie, napríklad Kino Lumière, Magistrát mesta Bratislavy alebo Audiovizuálny fond. Spoločne začali rozvíjať systematické stratégie na sprístupnenie ktorýchkoľvek audiovizuálnych podujatí, tzn. nielen na festivale Jeden svet.

V súčasnosti je snaha odstrániť akékoľvek bariéry v obchodoch, dopravných prostriedkoch alebo v uliciach. Rovnako aj v kultúrnych inštitúciách by žiadne skupiny ľudí nemali pociťovať marginalizáciu. Preto v priebehu festivalu prebehne odborný panel o prístupnej audiovízii. Počas neho budú predstavitelia našich kultúrnych a audiovizuálnych inštitúcii debatovať s expertami na inklúziu v Európe. „V hre je veľa,“ myslí si Eva Križková. „Slovenské filmy bojujú o každého diváka, a pritom denne prichádzajú o množstvo ľudí, ktorí sa k filmom nedostanú, pretože im nie sú sprístupnené.“  

Na festivale Jeden svet bude všetkých jedenásť filmov zaradených do súťaže Slovensko a Česko za ľudské práva sprístupnených divákom so zrakovým alebo sluchovým znevýhodnením. Časť z nich bude k dispozícii v kine Lumière a časť online. Jednu projekciu plánujú organizátori festivalu uspôsobiť tak, aby umožnila prístup divákom všetkých spomínaných skupín.

Do kina, ale ani do divadla či na iné kultúrne podujatia sa väčšinou nedostanú ľudia bez domova. Festival Jeden svet má preto vo svojom programe špeciálnu predpremiéru filmu Čiary režisérky Barbory Sliepkovej s účasťou tvorcov v priestoroch občianskeho združenia Vagus. Pomoc človeku bez domova totiž nepredstavuje iba jedlo a šatstvo. Ozajstná pomoc znamená zabezpečenie možnosti vrátiť sa do bežného života. Jeho súčasťou sú aj kultúrne podujatia. Ľudia bez domova vďaka spolupráci s občianskych združením Proti prúdu budú môcť ísť aj na festivalové projekcie. V prípade, že majú záujem zúčastniť sa programu Jedného sveta i ďalší diváci, ktorí si to z finančných dôvodov nemôžu dovoliť, stačí, ak sa obrátia na organizátorov formou emailu.

Každý človek by sa mal kdekoľvek cítiť dobre a mal by dostávať takú formu pomoci a podpory, ktorú potrebuje. Buďme v kontakte! To je téma 22. ročníka medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet. V tomto duchu buduje kontakt so všetkými divákmi bez rozdielu. A rád by svoje poznatky a skúsenosti odovzdal ďalším podujatiam, ako aj bežným projekciám v kine.

Festival Jeden svet sa koná pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej, primátora hlavného mesta SR Bratislavy Matúša Valla a Európskej komisie. Podujatie finančne podporil Audiovizuálny fond. Hlavným organizátorom je nezisková organizácia Človek v ohrození.  Už teraz si môžete zakúpiť early bird akreditácie, ktoré budú platiť na online aj živé festivalové premietania. Bratislavské projekcie, obohatené o stretnutia s filmármi a ďalšie špeciálne bonusy, sa uskutočnia v Kine Lumière, Artkine za zrkadlom, v kine Klap Filmovej  a televíznej fakulty VŠMU, v kultúrnych centrách Nová Cvernovka a A4 – nultý priestor a na Filozofickej fakulte UK.

Zdroj: Ta