Výstavu Príbehy 20. storočia si môžu pozrieť obyvatelia Bratislavy v mestskej časti Devín.

Putovná výstava Príbehy 20. Storočia zavŕši svoju tohtoročnú púť v bratislavskej mestskej časti Devín, kde sa presunula z obce Bolešov. Do Bratislavy tak výstava prichádza druhý krát, predtým bola inštalovaná na Hodžovom námestí pred prezidentským palácom v začiatkoch svojej púte v roku 2015.

Tentoraz si návštevníci budú môcť pozrieť výstavu od 3.decembra na parkovisku pod Devínskym hradom vedľa hotela Hradná Brána. Príbehy obyčajných ľudí, ktorí sa stali hrdinami našej  pamäti národa ich budú sprevádzať až do konca roku 2018.

Na štyroch panelových vežiach sa okoloidúci zoznámia s príbehmi 14 ľudí, ktorí prežili totalitné režimy na vlastnej koži. Patrí k nim aj príbeh vojenského pilota plukovníka Imricha Gablecha (1915 – 2016), ktorý so skupinou letcov uletel z Piešťan, z územia niekdajšieho Slovenského štátu, aby bojovali proti Hitlerovi. Ďalší z panelov patrí napríklad Valérii Slezákovej (1923), ktorá prežila koncentračné tábory Osvienčime aj Birkenau či Štefánii Lorándovej (1919 – 2012), ktorá výrobou falošných dokladov zachránila stovky ľudí.

Všetky príbehy vznikli v rámci projektu Príbehy 20. storočia, ktorý je jednou z hlavných aktivít neziskovej organizácie Post Bellum SK. „Vyhľadávame a dokumentujeme príbehy pamätníkov dôležitých udalostí minulého storočia. Našou snahou je osloviť čo najviac ľudí, ktorý si pamätajú a nechcú zabúdať na nedemokratické režimy minulého storočia. Na ich príčiny aj následky.“ Hovorí riaditeľka organizácie Sandra Polovková. „Teší nás, že o výstavu je záujem a že po Slovensku putuje i vďaka iniciatíve našich podporovateľov.“

Púť výstavy sa však nekončí a od nového roku bude naďalej sprevádzať návštevníkov v ďalších slovenských mestách a obciach.

Zdroj: TS