Výnimočný folklórny muzikál Štefana Šteca „Veci čo sa dejú“ vyráža na turné.

Optácia (vysídľovanie, možnosť voľby občianstva) Rusínov z Československa na Ukrajinu je v dejinách 20. storočia opomenutá téma. Poznačila však osudy desiatok tisícov ľudí, ktorí na ceste za lepším životom našli sklamanie a utrpenie. Folklórny súbor Hornád z Košíc pripomína, že prostredníctvom tradičnej ľudovej kultúry sa dá poukázať aj na vážne témy, s ktorými sa naša spoločnosť ešte musí vyrovnať.

Za výberom témy stojí režisér a choreograf muzikálu, Štefan Štec. „Každá rodina si so sebou nesie svoj vlastný príbeh 20. storočia. V mojom okolí sa mnohé rodiny museli vysporiadať s optáciou, teda s vysídľovaním, ktoré prišlo po 2. svetovej vojne. Optácia na Ukrajinu rozdelila príbuzných a často priniesla len utrpenie.“ Inšpiráciu Štefan Štec hľadal tradične v rusínskej kultúre, ktorá mu je najbližšia. Folklórny muzikál Veci čo sa dejú preto prinesie pôvabný rusínsky spevácky, hudobný, ale aj tanečný repertoár.

Predstavenie je výnimočné nielen témou, ale aj svojou technickou výpravou, ktorá je na poli folklórnych súborov absolútne unikátna. Tento muzikál bol pre nás veľké sústo, ale myslím si, že výsledok stojí za to. Táto téma má čo povedať širokej verejnosti, nielen folkloristom “, dodáva šéf FS Hornád Martin Bača. V hlavnej role uvidíte speváčku a herečku Máriu Mamrillovú, ktorá sa predstaví ako Betka. „Veci čo sa dejú sú príbehom mladej ženy, Betky, ktorá sa pokúša nájsť si miesto v živote. Keď ju hrám, často mi je z jej príbehu smutno. Ale myslím si, že sme si navzájom s touto rolou sadli“, vraví Mária.

Muzikál Veci čo sa dejú vznikol pri príležitosti 55. výročia Folklórneho súboru Hornád. „Jedna z vecí, ktorá mi pri tvorbe veľmi pomáhala, bol fakt, že mnohí naši členovia a členky v príbehu Betky spoznali príbehy členov vlastnej rodiny. Pýtali sa doma rodičov a na sálu prinášali svoje vlastné verzie Betkinho príbehu. Dokázali tak túto tému lepšie pochopiť aj interpretovať,“ uzatvára autor muzikálu Štefan Štec.

Veci čo sa dejú
Bratislava – 16.marca 2019 o 18:00, Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava
Zvolen – 17. marca 2019 o 18:00, Divadlo Jozefa Gregora Tajovského
Lístky v predpredaji tu: https://www.fshornad.com/predstavenia/

Zdroj: TS