Výnimočná slovensko-česká inscenácia ocenená na medzinárodnom festivale

Koprodukčný projekt Bratislavského bábkového divadla a Divadla Drak z Hradca Králové získal štyri individuálne ocenenia na 35. ročníku Skupovej Plzne 2024.

V dňoch 12. – 16. júna sa v Plzni konal medzinárodný festival bábkového a alternatívneho divadla Skupova Plzeň. Festival vznikol v roku 1967 a aj po rozpade Česko-Slovenska je súťažnou prehliadkou profesionálneho bábkarstva oboch krajín. Hoci pilierom festivalu je stretnutie českých a slovenských bábkarov, hlavný program dopĺňajú výrazné inscenácie z celého sveta. V tomto ročníku sa predstavilo devätnásť súťažných inscenácií a bolo udelených dvanásť ocenení, o ktorých rozhodla odborná porota. Štyri z nich získala slovensko-česká inscenácia Zapísaný spolok slovenských a českých bábkarov uvádza: Zbojník a Gašparko. 

Minister kultúry Českej republiky Martin Baxa odovzdal Ľubomírovi Piktorovi Cenu mesta Plzne za herectvo. Je to už jeho tretie ocenenie za herecký výkon v tejto inscenácii. Tomášovi Jarkovskému a Petrovi Galdíkovi udelila porota Cenu za dramaturgický koncept. Čestné uznanie za precíznu zvukársku prácu dostal Ján Tomáš. Súčasťou ocenení je aj Cena Antonína Šimelu za „nezaraditeľnú zvláštnosť“. Tú udelili Johane Vavřínovej za herecký výkon v role Panej s píšťalkou. Týmto sa celková bilancia cien pre túto inscenáciu zvýšila na deväť. V rokoch 2023 – 2024 získala inscenácia aj Cenu ERIK za najinšpiratívnejšiu bábkarskú inscenáciu, GRAND PRIX na medzinárodnom festivale Spectaculo Interesse, Jakub Vašíček a Šimon Spišák dostali Cenu Divadelných novín za réžiu a Ľubomír Piktor získal za herecký výkon Výročnú cenu Literárneho fondu aj širšiu nomináciu na Cenu Thálie.

(Zdroj fotografie: Skupova Plzeň 2024)
(Zdroj fotografie: Skupova Plzeň 2024)

Inscenácia Zapísaný spolok slovenských a českých bábkarov uvádza: Zbojník a Gašparko vznikla pri príležitosti 30. výročia rozdelenia Česko-Slovenska. Reflektuje mimoriadny fenomén blízkosti dvoch národov – Čechov a Slovákov. Je demonštráciou umeleckej aj ľudskej vzájomnosti. Text spoločne napísali dramaturg Bratislavského bábkového divadla Peter Galdík a riaditeľ Divadla Drak Tomáš Jarkovský, inscenáciu režíroval český režisér Jakub Vašíček spolu so slovenským režisérom Šimonom Spišákom. Scénu a bábky navrhol scénograf Karel Czech, kostýmy vytvorila výtvarníčka Tereza Vašíčková a hudbu skomponoval Daniel Čámský. V inscenácii účinkujú členovia umeleckých súborov oboch divadiel: Frederika Kašiarová, Peter Pavlík, Ľubomír Piktor, Šimon Dohnálek, Milan Hajn a Pavla Lustyková. Vznik inscenácie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

„Máme sa radi, preto zvládneme aj sebairóniu. Neberieme sa vážne, preto znesieme aj pohľad na stereotypy národných charakterov. Sme priatelia, ktorí si s humorom a láskavo nastavujú zrkadlo. Sem-tam sa síce vydajú za hranicu korektnosti, ale potom aj spoločne na pivo. Zbojník a Gašparko je projekt, ktorý nás tým, že poukazuje na to, čo nás rozdeľuje, spája,“ povedala o projekte umelecká šéfka BBD Katarína Aulitisová.

TS