Vynálezci metalcoru Atreyu rozpálí Flédu.

Vynálezci metalcoru Atreyu vyráží do Evropy s čerstvým albem In Our Wake. V České republice vystoupí kalifornský kvintet 5. června na brněnské Flédě. Kapela při nahrávání desky překročila vlastní hranice, aby vytvořila silný hudební odkaz reflektující lidskou smrtelnost.

Fanoušci ji v Brně uvidí v doprovodu talentované česko-slovenské kapely John Wolfhooker. Vstupenky (490 Kč) budou v prodeji od 28. března na fource.cz, u prodejců GoOut.cz a Ticketmaster a v brněnských prodejních místech hostelu Eleven a Indies.

Sedmou studiovou deskou prostupuje existenciální téma lidské konečnosti a jejího přesahu. „Je to o tom, jak vzít život do svých rukou a uvědomit si, že na to tady máte jen jednu ránu,“ přibližuje bubeník Brandon Saller. Nahrávání desky zásadně ovlivnila smrt dvou spřízněných osobností hudební scény Chrise Cornella a Chestera Benningtona: „Pro mě, bez ohledu na to, jakou píseň jsem psal, byli ti dva chlapíci někde vzadu v hlavě… Kdybychom jim tehdy jen mohli pomoct nést ta hrozná břemena, dokonce jen na chvilku, udělali bychom to,“ přemítal Varkatzas pro Rock Sound.

Atreyu se téměř dvě dekády řadí k hvězdám crossover scény. „Lidé jsou někdy zmatení a říkají, že jsme metalová skupina, ale my vynalezli metalcore. Může to znít nafoukaně, ale je mi to jedno. My byli prostě první,“ vysvětluje VarkatzasKapela původně začínala pod jménem Retribution, ale už kolem roku 1999 změnila název a došlo i ke genezi stylu, kterým se Atreyu nakonec proslavili.

S debutovou deskou Suicide Notes and Butterfly Kisses (2002) přišel také první komerční úspěch, který kapela dokonale zužitkovala s druhou nahrávkou The Curse(2004). Kolem půl milionu prodaných nosičů a účast v soundtracku hollywoodských trháků znamenaly pro kapelu obrovský skok. Ten podpořila i třetí deska A Death-Grip On Yesterday (2006). Mezi léty 2011 a 2014 kapela ohlásila tvůrčí pauzu, kterou ukončilo až nahrání fanoušky oblíbeného alba Long Live (2015).

Razantní crossover notu brněnského večera podpoří česko-slovenská formace John Wolfhooker. Ti čerpají ze základů poctivé instrumentace, na nichž staví své písně napěchované chytlavými refrény. Kapelu na pomezí technického hardcoru a alt-rocku založila dvojice bratrů Janečkových v roce 2013. Od té doby stihli pánové vydat hned dvě povedená alba. Na jednom pódiu si zahráli třeba s Rise Against, Enter Shikari nebo Sleeping with Sirens. Právě koncertní energie je přitom vysoce ceněnou devízou nadějné čtveřice.

Zdroj: TS