VŠETCI ĽUDIA BUDÚ BRATIA — nový film Roberta Kirchhoffa sa na Dubčeka pozerá kriticky, zachytil aj útok na Petra Kalmusa

Už týždeň sa premieta dlhoočakávaná slovensko-česká snímka Všetci ľudia budú bratia (2023) od režiséra Roberta Kirchhoffa. Najnovší film jednej z popredných postáv slovenskej dokumentaristiky širokej spoločnosti známej napríklad vďaka kontroverznej snímke Kauza Cervanová pojednáva o popovej hviezde minulorežimovej politiky Alexandrovi Dubčekovi. Ako novinárska obec zdôraznila, film osobnosť Dubčeka sleduje objektívne, aj kriticky. Zachytil napríklad útok na umelca Petra Kalmusa protestujúceho proti odhaleniu Dubčekovej busty v Martine.   

V auguste 2021 viaceré médiá informovali o násilí počas spomienkovej akcie odhalenia busty Alexandra Dubčeka pri príležitosti 100. výročia jeho narodenia. Proti podujatiu protestoval známy výtvarník Peter Klamus. Počas kladenia vencov sa postavil vedľa predstaviteľov Matice slovenskej a strany SMER-SSD s nápisom s menami obetí 21. augusta 1969.

Pripomínal tým Dubčekovo prijatie obuškového zákona, ktorý umožňoval akékoľvek verejné zhromaždenia potlačiť násilím. O život kvôli tomu prišlo päť demonštrantov. Kalmus nechcel, aby sa na ich mená zabudlo, no bol surovo zbitý do bezvedomia. „Agresívny zásah po odhalení busty A.Dubčeka v Matici Slovenskej v Martine som úprimne neočakával, aj keď išlo o politickú akciu strany Smer, Hlasosmer a Matice Slovenskej,“ vraví Kalmus dnes.

„V roku 1968 som mal 15 rokov začinal som žiť takým svojím spôsobom beatnickým spôsobom života. Politiku som skoro nevnímal. Až do 21.augusta 1968. Do najtragickejšieho obdobia nielen mojej generácie. Vo vtedajšom ČSSR v radoch staršej a dospelej generácia prebiehala v tom roku až akási Dubčeko mánia, až skoro davová psychóza,“ vraví Kalmus. Po Dubčekovom podpísaní tzv. Moskovských protokolov bol dokonale znechutený z vtedajšieho komunistického idolu.

„Moje znechutenie pokračovalo aj v jeho ďaľšom politickom pôsobení. Po návrate do vysokej politiky po novembri 1989 sa ukázalo, že Dubček je politik inej doby a aj napriek tragickej smrti odchádzal pomaly a isto do verejného zabudnutia. Väčšina opäť dospelých občanov si našli ďalši idol. Tentokrát exkomunistu a svojím spôsobom zločinca V. Mečiara. Je veľmi dobré, že vynikajúci film Všetci ľudia budú bratia vznikol a tak časť občanov, ktorí sa aspoň okrajovo zaujímajú o históriu si budú na A. Dubčeka vytvoriť svôj vlastný názor,“ dodáva.

Kirchhoffov film Kauza Cervanová (2014) patril k najnavštevovanejším filmom roka a vyvolal vlnu kontroverzií pre polemiku o krivom treste voči údajným vrahom v jednom z kľúčových prípadov predošlého režimu. Kirchhoffov predposledný film Diera v hlave (2016) o rómskom holokauste bol uvedený na festivale DOK Leipzig či v renomovanej galérii MoMA v New Yorku, ako aj ocenený národnou cenou Slnko v sieti, ktorú získal Robert Kirchhoff aj spomínanú snímku Kauza Cervanová či snímku Para nad riekou (2014) o legendách slovenského jazzu.

Trailer z dielne Mareka Šulíka, ktorý strihal film spoločne so strihačkou Janou Vlčkovou, je dostupný k zhliadnutiu tu >>  https://youtu.be/m5KMRMyOgXE

Synopsa:

Líder Pražskej jari nastolil v období slobodných šesťdesiatych rokov ideu socializmu s ľudskou tvárou, ktorú umlčali sovietske tanky. Tvár Alexandra Dubčeka sa aj napriek totalitnej temnote stala symbolom.

Vo filme “Všetci ľudia budú bratia” sa k tomuto stále živému symbolu vracia slovenský režisér Robert Kirchhoff a skladá príbeh “tváre Dubček”. Tváre vizionára a tajomníka, ideálu a reality, absolútneho

a relatívneho, elitného a ľudového, globálneho a lokálneho, moci a bezmocnosti, víťazstva a prehry. Svedkov Dubčekovho života sledujeme vo výjavoch od utopickej komúny v Kirgizsku, kde vyrastal, cez éru popovej politickej hviezdy, éru disidentu — väzenia na slobode až po Nežnú revolúciu v roku 1989, Dubčekov návrat do veľkej politiky a jeho tragickú smrť.

Film Všetci ľudia budú bratia vznikol s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu, českého Státního fondu kinematografie, programu MEDIA — Kreatívna Európa a Nadácie Tatra Banky a Slovenskej asociácie producentov v audiovízii, v produkcii atelier.doc a koprodukcii s Endorfilm, Rozhlasom a televízou Slovenska, Českou televíziou, Slovenským filmovým ústavom a štúdiom plaftik a v spolupráci so Studio 727.

Zdroj: TS