Víťazom súťaže Jazz START UP 2016 sa stala kapela Paper Moon Trio.

Štvrtý ročník súťaže mladých jazzových talentov Jazz START UP 2016 už pozná svojho víťaza! Hlavnú cenu získalo zoskupenie Paper Moon Trio, Cenu za živé vystúpenie si odniesla kapela Especias.

O víťazoch rozhodla odborná porota na koncerte troch finalistov, ktorý sa uskutočnil 26. novembra v Slovenskom rozhlase s priamym prenosom na Rádiu Devín. Finálový večer otvorila kapela Impaco Trio so svojimi autorskými kompozíciami, ktoré priniesli kultivovaný inštrumentálny pop s prvkami filmovej hudby, klasiky i jazzu.

78971b46-956e-4e71-9daa-37f4a76b9382

Na pódiu ich vystriedali tri pôvabné dámy pod hlavičkou Paper Moon Trio, ktorým sa podarilo preniesť celú sálu v čase do dôb zlatej éry jazzu minulého storočia, vďaka neskutočne autentickej interpretácii amerických, ale i českých a slovenských skladieb. Záver súťažnej časti patril zoskupeniu Especias, ktorá dokáže vo svojej tvorbe snúbiť swing, jazz, latino, či klasickú hudbu a folklór. Koncertnú časť večera uzavrel víťaz minuloročnej súťaže, klavirista Valér Miko, ktorý rozozvučal sálu svojou sólovou intímnou výpoveďou na klavírnom krídle. 

V kreslách poroty sa tento rok počas súťaže vystriedali poprední slovenskí jazzmeni – saxofonisti Milo Suchomel a Radovan Tariška, klavirista Pavol Bodnár, gitaristi Boris Čellár a Andreas Varady a speváčka Lucia Lužinská. 

eff95287-c043-4b9a-bff4-368062222345

„Našou ideou je pomôcť rozvíjať talent mladých kapiel, vďaka dobre cieleným cenám pre víťazov súťaže. Súčasne ale veľmi dobre vieme, že hudba nie je v žiadnom prípade súťaž, nie sú to preteky, ani olympiáda. Ak však chceme a vieme poskytnúť kapelám benefity, musia byť smerované niekomu, kto ich naozaj zúžitkuje. Preto tu máme formát súťaže, ktorý nakoniec funguje v celom jazzovom svete,“ privítal divákov v sále organizátor súťaže, ktorým je hudobný portál jazz.sk.

 S Hlavnou cenou získalo víťazné Paper Moon Trio možnosť dvoch dní strávených v profesionálnom nahrávaciom štúdiu STUDIO J pod taktovkou zvukového majstra Milana Tokolyho a vydanie albumu pod hlavičkou Pavian Records. Cena za živé vystúpenie prináša pre kapelu Especias príležitosť účinkovania na popredných jazzových festivaloch ako Orava Jazz Festival, Mikulášsky jazzový festival alebo Pet Jazz. Všetci traja finalisti získali zľavové poukazy na nákup v hudobninách Muziker.

a1220660-0ea7-47c5-94f7-f258a057938d

Do súťaže Jazz START UP 2016 sa prihlásilo desať hudobných zoskupení:

Awaking Affinity, Jaroslav Remenár & Crew, Spiros Satori, Paper Moon Trio, Impaco Trio, Ľudové Mladistvá, Ján Fiala & Štefan Szabó, Ivana Ecetová Trio, Especias, Tomas Lukac Group

Víťazi minulých ročníkov:
2013 – Swingless Jazz Ensemble
2014 – Andrej Urminský trio
2015 – Valér Miko trio

Zdroj: Jazz.sk