Virtuóz Jan Veselý predstavil singel Better World v Šaghaji!

Mesiac po release debutového singla a videoklipu BETTER WORLD predstavuje český klavírny virtuóz aj jeho akustickú verziu – opäť spoločne s novým videoklipom.

Debutový singel českého klavírneho objavu Jana Veselého Better World mal svoju premiéru len pred mesiacom. Už dnes sa dočkal svojej ďalšej premiéry – tentokrát v klasickej akustickej verzii. Aktuálny mladučký a najžiarivejší objav českej inštrumentálnej scény tak po októbrovom dubstepovom debute dokazuje, že vo svojej tvorbe chce prekvapovať kombinovaním krásy hudobnej klasiky i moderny.

Dve tváre jednej skladby

Český klavírny virtuóz Jan Veselý má len 18 rokov, a už teraz má našliapnuté na úspešnú medzinárodnú umeleckú dráhu… Po tom, čo začiatkom októbra oficiálne vstúpil na scénu videoklipom Better World, sa rozhodol predstaviť fanúšikom i jeho akustickú verziu, ktorú doteraz skrýval v zásuvke. „Skladba vznikla začiatkom augusta. Ako prvú sme nahrali dubstepovú verziu, ale napokon sme, paradoxne skôr dokončili klip práve k akustickej verzii,“ prezrádza Jan na margo vzniku oboch variant piesne. Ako je u Jana Veselého zvykom, opäť prináša čisto inštrumentálnu skladbu, v ktorej „si prvé husle zahral klavír“ ako hlavný hudobný motív. Ako hudobný sprievod si tentokrát prizval perkusie, o ktoré sa postaral Matěj Král a husle, ktoré nahral Adam Pakosta.

Dubstep versus klasika a klavír ako spoločný menovateľ

Prečo sa Jan Veselý rozhodol zložiť aj akustickú verziu tej istej skladby a ku ktorému štýlu má vlastne bližšie? K večne živej klasike či k trendovému dubstepu?  Piano electro dubstep je úplne nový, čerstvo vzniknutý štýl, preto som si nebol istý tým, ako ho poslucháči prijmú, či pozitívne alebo naopak,“ priznáva Jan svoje obavy z reakcie na progresívny dubstepový klavírny singel. „Preto som zložil aj akustickú verziu, určenú ľuďom, ktorí majú radšej klasiku. A rovnako sme poňali aj nakrúcanie videoklipov – oficiálne video k Better World je nakrúcané moderne, je plné strihov a špeciálnych efektov. Hudba je elektronická a tanečná, takže presne taký klip sa k nej hodil. Naopak pri klipe k akustickej verzii sme stavili na dlhšie, pokojnejšie zábery, ideálne ku klasickej hudbe. Bicie tu vystriedal cajon, aby bol zvuk príjemnejší. Pri inštrumentálnych skladbách bývajú takéto akustické verzie v konečnom dôsledku vídané častejšie než prvý oficiálny videoklip. Možno sa to stane aj s Better World,“ hodnotí Jan, ktorý je autorom a zároveň interpretom oboch podôb singla.  Zároveň dodáva, že dve verzie Better World sú skôr hudobným experimentom, než modelom, v ktorom by chcel tvoriť v dlhodobom horizonte. „Pri tejto skladbe som si bol istý, že ju urobím i v akustickej forme, keďže ide o môj prvý singel. Do budúcna chcem ale skôr vydávať a kombinovať rôzne hudobné žánre v jednej skladbe,“ dodáva.

small_Honza-Veselý---(DSfoto)---06

BETTER WORLD exkluzívne odpremiérovaný v Šanghaji!

Jan Veselý má iba 18 rokov a už sa môže pýšiť tým, že si ho vybrala ako jeden z mladých talentov prestížna značka PETROF, ktorá sa hrdí až 150 ročnou tradíciou. Tá poprvýkrát predstavila Veselého ako jeden zo svojich mladých objavov na tohtoročnom českom festivale Rock For People, kde Jan vystúpil so svojím programom na PETROF Stagei. Najnovšie sa PETROF opätovne spojil s menom Jan Veselý na medzinárodnom októbrovom veľtrhu Music China 2015 v Shanghaji – najväčšom podujatí svojho druhu v Ázii – www.musikmesse-china.com/, kde oficiálne predstavil Janov hudobný debut, videoklip BETTER WORLD. PETROF je značka s ohromnou históriou i veľkou budúcnosťou. Ich klavíry sú veľmi vzácne. Takmer každý klavirista chce vlastniť PETROF alebo na ňom hrávať. Znamená to pre mňa naozaj veľa, cítim sa poctený a myslím si, že je to pre mňa výzva ešte dokonalejšie pochopiť celý tento krásny nástroj, jeho zvuk a možnosti,“  hovorí Jan o tom, aký je pocit, byť spojený so svetoznámou značkou, akou je PETROF.

U nás už stihol mladý inštrumentálny objav zaujať dokonca i speváčku Celeste Buckingham, ktorá si ho vybrala ako hudobný sprievod k svojej českej verzii soundtracku Lásky na vlásku. Pod svoje ochranné krídla si Jana Veselého vzala Martina Garassyová, manažérka úspešnej Moniky Bagárovej, ktorá taktiež v súčasnosti boduje za hranicami – v New Yorku i v Ázii.

Viac info: www.facebook.com/JanVeselyPiano

Zdroj: SOUL FOR SHOW
Foto: David Sklenář