Jan Veselý: Spoznajte nový svetový objav z Česka!

Klavírny virtuóz spája klasiku a novodobé hudobné trendy v debute BETTER WORLD. Napriek tomu, že dnes predstavuje ešte len svoj prvý, debutový singel a videoklip BETTER WORLD, už o pár dní ho spozná hudobná verejnosť až v ďalekej Číne.

Neuveriteľné? No, je to tak. Český klavírny virtuóz  Jan Veselý má  len 18 rokov, a už teraz má našliapnuté na úspešnú medzinárodnú umeleckú dráhu… Spoznajte najnovší český objav so svetovým potenciálom!

V hlavnej úlohe: KLAVÍR

Zaujíma vás, prečo je práve Jan Veselý iný než ostatní klaviristi v našich zemepisných šírkach? „Asi najmä v tom, že skladám modernú hudbu – netvorí ju čisto len klavír, klavír je ale hlavným motívom. Okrem neho je tu niekoľko ďalších nástrojov,“ vysvetľuje Jan, ktorého prvým hudobným pokusom o spojenie klasiky a moderny bol nedávny videoklip ku klavírnemu coveru na známu skladbu z úspešného seriálu Game of Thrones. „Klasická hudba je krásna vec, ale je to štýl, ktorý ľuďom dnes nie je blízky – náročný na počúvanie, nehovoriac o hraní. Čím viac hrám klasiku, tým viac sa učím. Ak by som prešiel iba na modernu, časom by som stratil klavírnu techniku. Tým nechcem povedať, že moderná hudba je jednoduchá, no je poňatá celkom inak. Navyše, moderná hudba je mi bližšia a myslím si, že časom sa dá týmto prístupom založiť nový hudobný smer,“ prezrádza Jan na margo toho, prečo sa rozhodol spájať svojou tvorbou klasickú a modernú hudbu.

Jan Veselý_6672_n_Foto Eliška Vetýšková

„Chcem dokázať, že klavírny koncert nemusí byť iba o tom, hrať celé vystúpenie na klavírnom krídle. Dajú sa napríklad striedať typy klavírov alebo zakomponovať iní hudobníci, tanečníci či efekty – dá sa urobiť naozaj veľká šou, uprostred ktorej je práve klavír.“ Nielen koncerty sú tým, čo chce Jan robiť inak. „Ďalej sú tu videoklipy. Málo klaviristov robí modernú hudbu a snaží sa ju spropagovať. Okrem toho, na rozdiel od speváka, klavirista sa neviaže na jazyk žiadnej zeme. Jeho hudba má univerzálny jazyk, preto je s klavírom jednoduchšie upútať v ktorejkoľvek krajine,“ dodáva a prezrádza, že v tomto smere je pre neho veľkou umeleckou inšpiráciou huslistka Lindsey Stirling. U nás už stihol mladý inštrumentálny objav zaujať dokonca i speváčku Celeste Buckingham, ktorá si ho vybrala ako hudobný sprievod k svojej českej verzii soundtracku Lásky na vlásku. Pod svoje ochranné krídla si Jana Veselého vzala Martina Garassyová, manažérka úspešnej Moniky Bagárovej.

Jan Veselý_6457_n_Foto Eliška Vetýšková

PETROF: „Podporujeme tento mladý talent!“

Máloktorému umelcovi sa podarí takýto kúsok… Jan Veselý má iba 18 rokov a už sa môže pýšiť tým, že si ho vybrala ako jeden z mladých talentov prestížna značka PETROF, ktorá sa hrdí až 150 ročnou tradíciou. „PETROF je značka s ohromnou históriou i veľkou budúcnosťou. Ich klavíry sú veľmi vzácne. Takmer každý klavirista chce vlastniť PETROF alebo na ňom hrávať. Znamená to pre mňa naozaj veľa, cítim sa poctený a myslím si, že je to pre mňa výzva ešte dokonalejšie pochopiť celý tento krásny nástroj, jeho zvuk a možnosti,“  hovorí Jan o tom, aký je pocit, byť spojený so  svetoznámou značkou, akou je PETROF. Ten poprvýkrát predstavil Veselého ako jeden zo svojich mladých objavov na tohtoročnom českom festivale Rock For People, kde Jan vystúpil so svojím programom na PETROF Stagei. Najnovšie sa PETROF opätovne spojí s jeho menom na medzinárodnom októbrovom veľtrhu Music China 2015 v Shanghaji – najväčšom podujatí svojho druhu v Ázii – www.musikmesse-china.com/, kde oficiálne predstaví Janov hudobný debut, videoklip BETTER WORLD.

Jan Veselý_0806_n_Foto Eliška Vetýšková

BETTER WORLD – Súboj dobra a zla, v ktorom je zbraňou UMENIE 

Umenie ako zbraň v súboji dobra a zla. Ako prostriedok, ktorý robí svet farebnejším a lepším – to je BETTER WORLD, Janova autorská skladba, špecifická fúziou klasiky a dubstepu, ktorú v týchto dňoch predstavuje ako debutový singel. „Hlavná pointa videoklipu je, ukázať, akú veľkú váhu má v súčasnosti umenie. Témou piesne je boj dobra a zla prostredníctvom umenia. Preto je použité vyjadrenie tejto idei nielen hudbou, ale aj tancom a výtvarným umením. Celkový motív chce teda ukázať, nielen hudbu ale umenie ako také, ako niečo pozitívne, niečo čo ľuďom prináša radosť a robí svet lepším,“  vysvetľuje Jan videoklip z dielne brnenského režiséra Aleša Špidlu z Rolla Productions, ktorý napísal scenár na základe Janovho námetu. Spomínaný režisér je známy tým, že pri nakrúcaní používa kolieskové korčule a má vzťah k netradičným a riskantným prístupom pri výrobe. Inak to, samozrejme nebolo ani pri nakrúcaní akčného klipu BETTER WORLD. Ako Jan dodáva, na klipe spolupracovali ďalší nadaní umelci – tanečníci z Medzinárodného Konzervatória Praha, ktorí prešli prísnym výberom tamojšieho choreografa a pedagóga Michala Šaraya. Okrem toho prispela svojím umením do klipu i mladá, 17ročná talentovaná výtvarníčka a grafička Barbora „Ginger“ Voráčková, ktorá navrhla a zrealizovala ústredný motív sovy v štýle fantasy concept art, ktorá je stredobodom obrazu v závere príbehu. Tá sa v deji klipu podľa Janových slov ocitla, pretože v rôznych kultúrach a náboženstvách ma opačné (pozitívne aj negatívne) vnímané významy a je teda symbolom spojenia protikladov a tiez slobody.

Na ceste je dokonca už i akustická verzia singla BETTER WORLD, ktorá taktiež dostane vlastný, špecifický videoklip.  Aby teda Jan fanúšikom skrátil čakanie na svoj druhý oficiálny singel, už čoskoro im pošle malý akustický hudobný darček.

www.facebook.com/JanVeselyPiano

Zdroj: SOUL FOR SHOW
Foto: Eliška Vetýšková