Velký návrat The Lumineers, v Praze zazní největší hity i nové písně.

Na koncertech americké skupiny The Lumineers je něco až magického, stále máme v paměti, jak během posledního pražského vystoupení zpěvák a skladatel Wesley Schultz procházel během koncertu přímo mezi fanoušky ve vyprodaném Foru Karlín a jednohlasně s nimi zpíval hitovku Ophelia. Tahle na Grammy dvakrát nominovaná folkrocková skupina z amerického Colorada napsala podobně velkých hitů hned několik, včetně nejznámějšího Ho Hoy.

Do Prahy se The Lumineers vrací po třech letech. Kromě průřezu starší tvorbou se můžeme těšit i na úplně nové písně. V Tipsport areně vystoupí už 1. února 2022. Vstupenky (890–1590 Kč) budou v prodeji od 27. května na fource.cz a u prodejců GoOut.cz, Ticketmaster a Ticketportal. Součástí ceny je příspěvek na podporu organizace Reverb, díky které si celé turné pod hlavičkou Climate Positive Touring uchovává neutrální uhlíkovou stopu.

Stejně jako na jejich albech, tak i na koncertech platí, že každá nota, každá slabika i tiché momenty mezi nimi mají svůj důvod i emocionální náboj. Přestože se The Lumineers nebojí těžkých témat, v jejich písních je vždy dostatek smíření a naděje. Není proto divu, že se mezi jejich fanoušky řadí i Barack Obama anebo U2, patřil mezi ně i zpěvák Tom Petty.

S jejich dosud poslední nahrávkou III z roku 2019 vypomáhali Simone Felice (The Felice Brothers), který se skupinou spolupracoval už na předešlém platinovém albu Cleopatra, a houslistka Lauren Jacobson. Ta s kapelou pravidelně vystupovala na koncertech od roku 2011, součástí The Lumineers se ale stala až poté, co se dřívější vokalistka a houslistka Neyle Pekarek vydala na sólovou dráhu.

„Byla to jako hádanka, kterou jsem nemohl vyřešit, ale stále jsem se k ní znovu a znovu v procesu psaní vracel. Byl to způsob, jak se pokusit pochopit něco, co pravděpodobně není zcela srozumitelné,“ prozradil Schultz o psaní textů, které tematizují těžké závislosti, deprese a vypořádávání se se smrtí na desce III. The Lumineers se tak konečně vzdálili od své dřívější nálepky bezstarostné folkové kapely typu Mumford and Sons, kterou jim přidělovala média po úspěchu prvních singlů a samotní The Lumineers se v této škatulce příliš necítili. Hlasitě se vyjadřovali i k prezidentskému období Donalda Trumpa, které vnímají jako temnou dobu, v níž bylo o to potřebnější doufat a hledat v sobě to lidské.

The Lumineers debutovali v roce 2012 eponymní deskou, za kterou byli nominovaní na Grammy v kategorii nejlepší americké album a nejlepší nováček. Skladby Ho Hey nebo Stubborn Love se probojovaly na nejvyšší místa hudebních hitparád na evropském a americkém kontinentě. Schultz a Fraites v té době také složili celosvětově úspěšnou píseň The Hanging Tree do filmu Hunger Games, o jejíž vokály se postarala herečka Jennifer Lawrence. Na debutové album navázali v roce 2016 úspěšným pokračováním Cleopatra, které stejně jako jeho předchůdce bylo nominováno na nejlepší rockové album podle magazínu Billboard.

Zdroj: TS