V Trenčíne sa uskutoční už 27. ročník divadelného festivalu Sám na javisku.

V dňoch 13.10 až 17. 10. 2021 sa  v Trenčíne bude konať už 27. ročník divadelného festivalu Sám na javisku. Medzinárodný festival Sám na javisku je jediným podujatím svojho druhu na Slovensku. Jeho dramaturgická koncepcia je postavená výlučne na divadle jedného herca. V Trenčíne sa koná už od roku 1995,  jeho organizátorom bol Vlado Kulíšek. Od roku 2005 organizuje festival občianske združenie Kolomaž, člen celoslovenskej siete nezávislých kultúrnych centier Anténa na Slovensku.  

V priestoroch Galérie Vážka, kde v súčasnosti sídli Klub Lúč, sa počas piatich festivalových dní predstavia herci nielen z Česka a Slovenska, ale aj Fínska a Palestíny.

Na festivale sa predstaví fín Pasi Mäkelä s absurdnou inscenáciou Warlus vampire show, palestínsky umelec Husam Abed s autobiografickou monodrámou Hladký život, ktorá sa odohráva v priestore kuchyne a je určená iba pre 8 divákov, či Denisa Cupáková s predstavením Wer ich, inšpirovaným životom Zdeny Werichovej. Diváci sa môžu tešiť aj na scénické čítanie Morálna dilema Petra Čižmára, predstavenie Matilda Renáty Jurčovej a performance Viktórie Jehlárovej Tak či inak, láska.

Nielen pre deti je určené bábkové predstavenie  Puch & Judy Přemysla Bukovského, ktoré bude uvedené v Átriu pod mestskou vežou.

Lákadlom pre publikum bude určite Anna Polívková v monodráme  Tak já letím, ktoré bude možnosť vidieť v nedeľu večer v Piano Clube.

V rámci sprievodného programu predstaví svoje fotografie z minulých ročníkov dvorný fotograf festivalu Rado Stoklasa, a budú sa konať aj filmové premietania záznamov divadelných predstavení.  V Klube Lúč sa odohrajú aj dva živé koncerty – americký projekt Timber rattle a český Ventolin.  

Festival sa uskutoční v režime OTP. Vstupné na všetky predstavenia okrem Tak já letím, Ventolin Fyzické básníctvo je dobrovoľné. Vstupenky na predstavenia sú k dispozícii na stránke klubluc.sk

Hlavným partnerom festivalu Sám na javisku je Fond na podporu umenia, ktorý festival podporil z verejných zdrojov.

Zdroj: TS