V súťaži krátkych filmov sa stretnú oscaroví nominanti

K divácky mimoriadne obľúbeným súčastiam Art Film Festu patrí každoročne aj Medzinárodná súťaž krátkych filmov. Sekcia aj počas 20. ročníka Art Film Festu, ktorý sa uskutoční od 16. do 23. júna v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne, ponúkne bohatú kolekciu 37 filmov z celého sveta, medzi ktorými budú hrané, dokumentárne, experimentálne aj animované filmy, z profesionálnych aj študentských dielní. Víťaz získa Modrého anjela.

Jedným z najlákavejších filmov je nominant na Oscara, víťaz ceny BAFTA a festivalu Sundance za najlepší krátkometrážny animovaný film, Ranná prechádzka/A Morning Stroll, anglického režiséra Granta Orcharda. Príbeh je vsadený do New Yorku, v ktorom možno na ranej prechádzke pravidelne stretnúť aj sliepku. Až v dlhodobej perspektíve sa ukáže, kto je v meste skutočne doma.

S nomináciou na Oscara prichádza na Art Film Fest súťažiť aj nórska snímka Atlantická trúba /Tuba Atlantic o sedemdesiatnikovi, ktorý sa dozvie, že ho čaká smrť. A to už o šesť dní. Podarí sa mu vykonať všetko, po čom túži, kým odíde?

Na Art Film Feste zabojuje o trofej aj krátkometrážny projekt oscarového režiséra a držiteľa Zlatej Palmy Danisa Tanoviča Batožina/Prtljag o Amirovi, ktorý sa vracia do Bosny, aby si prevzal pozostatky po rodičoch. Boli zabití počas vojny a ich telá sa dlho nepodarilo objaviť. Režisér sa touto snímkou vracia k smutnej vojnovej minulosti svojej vlasti.

S víťaznou trofejou z najprestížnejšieho krátkometrážneho festivalu v Clermont-Ferrand sa pustí do boja aj talianska snímka Šéf/ Il Capo. Odohráva sa v mramorovom lome, v ktorom pracujú muži aj stroje. A šéf koordinuje robotníkov i ťažké mechanizmy a využíva pritom výlučne gestikuláciu rúk. Diriguje hrozivý a zároveň veľkolepý orchester. Nie je to len nebezpečná, ale aj krásna a delikátna práca.

Fínsky Tichý týždeň/ Hiljainen Viiko je príbehom Akiho, vyhadzovača v podniku, ktorý sa stane scénou nezmyselnej streľby. Kati je stredoškoláčka a svedok sestrinej násilnej smrti. V emocionálnej vyprahnutosti si títo dvaja očití svedkovia nehody musia sami prejsť svojim vnútorným trápením. Režisér Jussi Hiltunen nakrútil film o dôsledkoch náhodného násilia páchaného na životoch ľudí vo svojom rodnom mestečku na severe Fínska a získal s ním niekoľko cien na významnom krátkometrážnom festivale v Tampere.

S tragédiou je spätý aj kanadský film To nič/Ce n’est rien o Michelovi, ktorý sám vychováva svoju malú dcéru. Režisér Nicolas Roy nakrútil impresívne ladený, emotívne silný krátky film o rodinných ťažkostiach, na ktoré človek nemyslí až pokým sa mu neprihodia. Snímka bola premiérovaná v Cannes.

Zmysel života budú hľadať aj hrdinovia poľského filmu Príbehy z chladničky/Opowiesci z chlodni. Nesmelá dvojica pracuje v tom istom supermarkete. Označení za najhorších zamestnancov dostanú od šéfa dva dni na to, aby našli význam svojho žitia. Obľúbená televízna šou Najnešťastnejší človek mesiaca im v tom má pomôcť.

artfilmfest

Zdroj: Forza, a.s.
Publikoval: Redakcia GREGI.NET