V sekcii Panorama ponúkne Art Film Fest oceňované svetové filmy aj žánrové chuťovky.

V dňoch 23. – 27. júna 2021 sa v Košiciach uskutoční 28. ročník Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest. Programovou sekciou s najpočetnejším zastúpením filmov sa v rámci neho tentoraz stane Panorama. Tá je novinkou, ktorú festival prináša v aktuálnom, o čosi komornejšom ročníku a ponúkne v nej snímky, ktoré zvykne rozdeľovať medzi  tradičné nesúťažné sekcie. Dohromady ponúkne Panorama 22 filmov rôznych žánrov i krajín vzniku, medzi nimi aj tituly, ktoré stihli vo svete pozbierať viacero významných ocenení.

Jednou z najočakávanejších snímok programu je nová dráma filmárky Jasmily ŽbanićQuo vadis, Aida? (2020), ktorá pri minuloročnej premiére doslova otriasla publikom festivalu v Benátkach. Ide o dramatický príbeh z bosnianskej Srebrencie, ktorú v roku 1995 obsadila srbská armáda, čo malo nedozerné a fatálne následky. V centre hektického rozprávania je učiteľka Aida, ktorá pôsobí ako tlmočníčka mierových síl OSN. Má vďaka tomu prístup k  dôležitým informáciám, z ktorých si poskladá neodvratný údel takmer všetkých srebrenických mužov, medzi nimi aj svojho manžela a dvoch synov. Aida zvádza boj s neúprosne sa krátiacim časom a úporne sa snaží nájsť východisko z blížiaceho sa pekla. Žbanićovej dielo je silným a aktuálnym varovaním pred všetkými „vlasteneckými“ a „národniarskymi“ hnutiami a tendenciami vzmáhajúcimi sa v súčasnej Európe.

Veľkú cenu poroty za najlepší dokument a Cenu divákov získal na tohtoročnom festivale v Sundance film Summer of Soul (Summer of Soul (… Or When The Revolution Could Not Be Televised, 2021)), ktorý Art Film Fest uvádza v európskej premiére. Zachytáva prelomovú udalosť v afroamerickej histórii i kultúre, ktorá sa konala v tom istom lete 1969 ako slávny Woodstock. The Harlem Cultural Festival však netrval tri dni, ale celých šesť týždňov. Filmármi nakrútený materiál však nikto nikdy nevidel a celé desaťročia ležal zabudnutý v archíve. Vo svojom debute ho využil až Ahmir-Khalib „Questlove“ Thompson, americký hudobník, skladateľ, hudobný žurnalista, bubeník a frontman hiphopovej kapely The Roots. Vďaka nemu sa na plátne objavia nikdy nevidené živé vystúpenia hudobných legiend, akými sú Stevie Wonder, Nina Simone, Sly & The Family Stone, Gladys Knight & The Pips, Mahalia Jackson, B. B. King, The 5th Dimension a mnohých ďalších.

Skutočný príbeh z prostredia hudobného priemyslu rozpráva aj snímka Bež, Uje, bež (Spring Uje spring, 2020). Inteligentný, dojemný a humorný film je režisérskym debutom herca Henrika Schyfferta a doma vo Švédsku sa stal udalosťou dvoch sezón – minulý rok zaujal na festivale v Göteborgu, na jar tohto roku pri udeľovaní cien Švédskej filmovej akadémie, kde získal cenu za najlepší film, herecký výkon aj scenár. Ide o autobiografický príbeh frontmana rockovej kapely Doktor Kosmos, ktorému diagnostikovali Parkinsonovu chorobu. Najskôr sa ju snaží pred rodinou a okolím skrývať, postupne je však vďaka nej nútený zmeniť postoj k svojej ďalšej existencii.

Snímku Superhit (Un triomphe, 2020) režiséra Emmanuela Courcola vyhlásila Európska filmová akadémia za najlepšiu európsku komédiu roka. Príležitostný herec Etienne prijme ponuku nacvičiť vo väzení s odsúdenými delikventmi známu divadelnú hru Čakanie na Godota. Ojedinelý experiment sa mu podarí naštudovať, dokonca dostane šancu uviesť predstavenie aj mimo múry nápravného zariadenia. Každé vystúpenie znamená nielen nový úspech, ale aj umocňuje vzťah medzi Etiennom a vystupujúcimi väzňami. Netradičný divadelný súbor napokon čaká finálne zavŕšenie – pred veľkým publikom v Paríži. Stane sa posledná spoločná noc očakávaným superhitom pre všetkých?

Sekcia Panorama prinesie na košické plátna aj najlepší európsky animovaný film roka – snímku Josep (2020), ktorou na poli celovečerného filmu debutoval známy francúzsky karikaturista Aurel, Aurélien Froment. Jeho film zachytáva pohnutý život a dielo španielskeho výtvarníka, karikaturistu a spisovateľa Josepa Baroliho a zobrazuje bolestný exodus pol milióna Španielov, ktorí prešli v roku 1939 cez Pyreneje do Francúzska, kde boli umiestnení do internačných táborov. Aurel publiku predkladá fascinujúcu ukážku temnejšej kapitoly francúzskych dejín, ktoré zobrazuje pomocou pôvodných, unikátnych Bartoliho kresieb.

Izraelský režisér Nir Bergman s obdivuhodnou bravúrou, bez lacného sentimentu  či zbytočného pátosu nakrútil snímku o vzťahu otca a jeho dospelého autistického syna. Film Tak poďme! (Hine Anachnu, 2020) sa zaoberá širokým spektrom rodinných vzťahov, práv ľudí s odlišnými schopnosťami, ale aj nostalgiou, ktorú prináša starnutie. Rozvedený Aharon, ktorý zasvätil väčšinu svojho života výchove syna Uriho, sa rozhodne namiesto odvozu syna do špecializovaného ústavu, vydať sa s ním na útek. Sám seba presviedča, že jeho syn ešte nie je pripravený na odlúčenie, možno je to však celkom naopak a pripravený nie je on sám.

Francúzsky film Nočná šichta (Médecin de nuit, 2020) režiséra Elie Wajemana je brilantnou ukážkou súčasného filmu noir. Napínavé rozprávanie sleduje lekára v permanentnej nočnej službe. Lieči starších ľudí, bezdomovcov, ale aj drogovo závislých. Pracuje bez oddychu, v neustálom nasadení. Keď už nedokáže zvládať tlak bratranca-farmaceuta na predpisovanie ďalších falošných receptov na nelegálny liek, rozhodne sa zo šialeného kolotoča vystúpiť. Podarí sa mu to?

Art Film Fest prinesie ďalšie svetové filmy vo svojej Medzinárodnej súťaži hraných filmov a domáce filmové novinky ponúkne sekcia Slovenská sezóna. V súvislosti s odovzdávaním ocenení Hercova misiaCena prezidenta festivalu premietne archívne snímky a chýbať nebude ani sprievodný program. Všetky informácie o podujatí, možnostiach vstupného či rezervácie miest sú dostupné na webstránke podujatia (www.artfilmfest.sk).

Zdroj: Art Film Fest