V Bratislave zahrajú dvaja špičkoví jazzoví saxofonisti Michele Polga (IT) a Radovan Tariška.

Početné jazzové festivaly a množstvo virtuóznych hudobníkov sú dôkazom toho, že Taliansko možno právom považovať za jazzovú veľmoc.

Radosť z hry, temperament a cit, súhra ale aj špecifická interpretácia a melodika charakterizujú umelcov z Apeninského polostrova a činia ich jedinečnými v celom svete. Michele Polga, taliansky jazzový saxofonista a líder kvarteta, sa radí do najvyššej muzikantskej kategórie a reprezentuje to najlepšie z talianskeho jazzu.

POLGA2

Po úspešnom zavŕšení štúdia jazzovej hudby a hry na saxofóne na konzervatóriách v Bologni a v Trente pokračoval Polga v zdokonaľovaní svojho majstrovstva za oceánom. Vďaka štipendiu, ktoré sa mu podarilo získať v rámci letných seminárov Veneto Jazz a Siena Jazz, sa mu naskytla možnosť zapísať sa na prestížnu bostonskú Berklee College of Music, kde sa pod vedením Davida Liebmana vypracoval na špičkového jazzového muzikanta. Cveng jeho menu dodávajú aj spolupráce s hudobníkmi ako Paolo Fresu, Enrico Rava, Wayne Dockery, Carla Bley, Steve Swallow, Maria Schneider, Jeff Gardner, Paul Jeffrey, Rory Stuart a mnohí ďalší.

Prvou zastávkou Polgovho „Little magic tour 2014“ bude Bratislava, kam na pozvanie Talianskeho kultúrneho inštitútu prichádza vôbec prvýkrát v kariére.

Aj Slovensko má vo svete jazzu výrazné zastúpenie a vďačí za to najmä hudobníkom, ako Radovan Tariška. Slovenský virtuóz pochádza z muzikantskej rodiny a hudbe sa venuje už od svojich piatich rokov. Ako študent žilinského konzervatória sa stal členom big bandu “The Slovak Young Swing Generation“ a neskôr v roku 2002 reprezentoval Slovensko v medzinárodnom projekte talianskeho pianistu Roberta Magrisa „Europlane Orchestra“. V tom istom roku získal aj cenu Ladislava Martoníka ako „Jazzman roka“.

Radovan Tariska_small

James Morrison, Oliver Kent, Harry Sokal, Brian Charette, Jarek Smietana, Piotr Baron, Janus Muniak, Roy Hargrove, Esstiet Essiet sú len niektorí z velikánov, s ktorými mal Tariška príležitosť si zahrať. Slovenskému jazzovému fanúšikovi bude ale pravdepodobne známy predovšetkým ako člen Gustav Brom Big Band-u či Peter Lipa band-u.

Popri lídroch dvoch jazzových zoskupení netreba zabúdať ani na ostatných hudobníkov. Birro, Senni, Paoli ako aj Krajňák, Baroš, Hodek a Ševčík sú totiž hudobníkmi nesporných kvalít. V oboch prípadoch saxofón dopĺňajú klavír, kontrabas a bicie, pričom Tarišku budú na koncerte výnimočne sprevádzať hneď dvaja skvelí bubeníci súčasne. Prítomnosť týchto vynikajúcich hráčov na bicích na pódiu súčasne určite nie je všedným javom a zaručuje kapele vskutku výnimočný a bohatý zvuk. Taliansko – slovenský jazzový večer v Babylone bude preto pochúťkou nielen pre jazzových fajnšmekrov.

Michele Polga – saxofón
Radovan Tariška – saxofón
Paolo Birro – klavír
Ondrej Krajňák – klavír
Stefano Senni – kontrabas
Tomáš Baroš – kontrabas
Walter Paoli – bicie
David Hodek – bicie
Marián Švečík – bicie

Organizátormi výnimočného jazzového koncertu sú Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave a Salek Production.

FB event: www.facebook.com/events/544066029022331
Viac informacií: www.iicbratislava.esteri.it/IIC_Bratislava, www.michelepolga.comwww.radovantariska.com

poster_small

Zdroj: Matej Salek