TrutnOFF Open Air Festival 2016: Zaháji ho hviezda UK – mladík s gitarou od Sherwoodského lesa, Jake Bugg!

Praotec festivalů TrutnoOFF Open Air, přezdívaný také jako Český Woodstock, vybubnovává první letošní hvězdu. Bude jím v současnosti jeden z nejpopulárnějších písničkářů ze staré dobré Anglie slavící úspěchy doma, v západní Evropě i za oceánem, označovaný také za pokračovatele Boba Dylana, Jake Bugg. Ten celý festival zahájí. Bude to poprvé, kdy jedna z hlavních kapel bude podhorské setkání ke konci léta zahajovat.

Navíc se bude jednat o Jakeovo premiérové festivalové vystoupení u nás. Jake Bugg představí i svou novou desku naplněnou současnou hudbou, která však vychází z kořenů, na nichž vznikl i tento festival. Hudební setkání TrutnOFF se bude konat v tradičním termínu od 18. do 21. srpna a pořadatelé jej letos věnují nedožitým osmdesátinám náčelníka Václava Havla. Festival se uskuteční za spolupráce s Knihovnou Václava Havla.

Drzý i nesmělý mladík od Sherwoodského lesa otevře nejstarší festival pod horami 

Letos festival otevře Jake Bugg, mladý muž s kytarou, o němž se mluví jako o současné hvězdě s pohledem rošťáka ze střední školy, drzý ale nesmělý pokračovatel Boba Dylana ovlivněný také Johnny Cashem, Beatles, Oasis či bluesovými legendami. V jeho hudbě je však cítit i vliv rockových kapel jako Rolling Stones a The Who. Jake Bugg je ale především mladík s přirozeným darem vzít kytaru, zpívat a hrát, tak jak ho to naučilo nottinghamské předměstí města Robina Hooda. Zpěvák na „Fotra všech tuzemských festivalů“ přijede v srpnu s celou kapelou. Je to vůbec poprvé, kdy pořadatelé, kteří dopředu neoznamují časový rozpis kapel na jednotlivé dny, kromě úvodního dne, ohlašují už nyní den i čas vystoupení jednoho z hlavních účinkujících. „Jake Bugg vystoupí po úvodní Bohoslužbě a zahřívací kapele. Stane se tak ve čtvrtek 18. srpna v sedm hodin večer. Poprvé tak jedna z hlavních hvězd trutnoffskýfestival netradičně zahájí,“ uvádí k tomu Evi Lipová Navrátilová.

Spojuje nás hudba, která vychází z kořenů, na nichž vznikl i tento festival

Poprvé a naposledy u nás Jake Bugg vystoupil na rychle vyprodaném koncertě v pražské Lucerně ke konci roku 2013 a zářil. Nyní přiveze svojí čerstvě natočenou třetí desku a bude se jednat o jeho první tuzemské festivalové vystoupení. O popularitě Jake Bugga svědčí i několikamiliónová zhlédnutí jeho videonahrávek. Co mohou mít společného současná hvězda s nejstarším festivalem u nás? „Spojuje nás jeho hudba, která vychází z kořenů, na nichž vznikl i tento festival. Jake je současná hvězda a objev z britského ostrova. Nesmělý kluk se zdravě přidrzlým hudebním projevem, který má současný, moderní zvuk. Z jeho hudby je ale cítit škola starých mistrů,“ říká k jednomu z letošních headlinerů zakladatel festivalu Martin Geronimo Věchet.

Jake Bugg at York Barbican 29.03.13 . Picture David Harrison.
Jake Bugg at York Barbican 29.03.13 . Picture David Harrison.

Rošťák Jake z předměstí města Robina Hooda

Jednomu z největších britských talentů současnosti písničkáři Jake Buggovi nebylo ještě ani dvacet, když si získal srdce fanoušků i novinářů svojí hudbou s kořeny ve folkrocku a v 60. letech a vzezřením rošťáka z notthingamské periferie. Sedmnáctiletého Jake Bugga si vybrala stanice BBC na uvítací pódium festivalu v Glastonbury. Krátce poté začal chystat svoji první desku, ovlivněnou blues, folkem a písničkářstvím. Když ji v říjnu 2012 vydal, zřejmě netušil, co se bude dít. Album nazvané prostě Jake Bugg se po týdnu dostalo na první místo v britské hitparádě a média psala o tom, že od roku 2005, kdy se na trhu objevil debut skupiny Arctic Monkeys, se na ostrovní scéně nezjevil nikdo, kdo by tak dobře vystihl náladu mladé generace. Mladík, který do té doby nevytáhl paty z předměstí Notthingamu, během pár měsíců brázdil zeměkouli s kytarou na zádech. „Před tím, než jsem začal jezdit na turné, jsem nikdy v cizině nebyl,“ říká Jake. Největší hit z tohoto alba, skladba Lightning Bolt jako kdyby vypadla z kapsy Johnny Cashovi se zpěvem připomínajícím frázování Boba Dylana. Druhé album Jake Bugg natáčel za oceánem u známého Ricka Rubina v Malibu. Na bicí mu hrál i spolupracovník Elvise Costella Pete Thomas, o kterém Tom Waits prohlásil, že patří údajně mezi nejlepší bubeníky na světě. A z desky jsou cítit říznější prvky amerického country, ale opět i hudba připomínající mladého Dylana.

Nyní v červnu bude jednadvacetiletý zpěvák po kratší přestávce vydávat svojí třetí desku, kterou přijede i představit do podhorského ležení. Z alba se nedávno objevili první dvě ukázky – experimentální nahrávka „Gimme The Love“ a první singl „On My One“. Skladby vysílají signál, že Bugg na třetí desce výrazně přitvrdil a experimentuje i s elektronikou. Název desky „On my one“ je příhodný – Jake všechny písně sám napsal, hrál na většinu nástrojů a album i téměř celé produkoval. Hudebně se prolíná od folku k rapu i elektronice nebo od soulu ke country až k popu. Srdcem celého alba je ale blues, k čemuž Jake říká: „Blues je můj nejoblíbenější žánr. Můžete jím vyjádřit své emoce či bolest tak, že to ostatní mohou cítit. To je krása hudby.“

Jake a jeho vzory: Jake young a Neil Young

O Jake Buggovi se často mluví jako o pokračovateli Boba Dylana. „ Možná je opravdu pokračovatelem Boba Dylana s různými vlivy Beatles, Johnny Cashe nebo bluesových virtuosů, ale ukázky z jeho nové desky jsou mnohem tvrdší a moderně folkovější. Na desce je i slyšet neobvyklé koketování s elektronikou. To vše spíše naznačuje, že by takto mohl znít dnešním uším Bob Dylan, s tvrdou kapelou za zády, kdyby se ještě více zpronevěřil folkovému a písničkářskému světu, než jak to kdysi udělal,“ uvažuje Martin Věchet. Mladíček Jake Bugg si také dovolil do svého repertoáru na koncertech zařadit jednu předělávku – píseň od Neila Younga My, My, Hey, Hey (Out of the Blue). „Věřím, že až tahle melodie zazní na úvod festivalu nad naším ležením a bude svolávat k letošnímu Pow-Wow, bude i vyvolávat ducha Klekí Petry a samotného náčelníka a naše srdce budou vzlétat jako jestřáb!“ říká Martin Věchet. Určitě je lepší shořet než vyhasnout a pořadatelé počítají, že se pocta hned na úvod vzdá nejen trutnoffským náčelníkům, ale i velikánům starých hudebních časů.
Festival bude letos jedna z hlavních kapel otevírat a v neděli uzavírat „Letos festival hvězdná kapela otevře, ale i uzavře, bude to takový pomyslný propojující oblouk mezi otevírajícím a uzavírajícím časem letošních festivalových oslav. Náš náčelník, kterému je letošní festival věnován, měl takové pointy rád, a tak to i bude,“ poodkrývají pořadatele festivalu.

Jake Bugg prý kdysi řekl: „Na festivalech nehraju rád, je tam moc zima anebo moc teplo.“ Přesto trutnoffskému kmeni napsal a vzkazuje: „Moc se těším, že vystoupím na nejstarším festivalu v České a Slovenské republice.“ Snad jej tedy podhorské ležení přivítá teplým počasím s chladivými větry z hor.

Vstupenky:
Vstupenky si je možné nyní objednávat na adrese tickets@festivaltrutnov.cz. Jejich cena je teď 1400,-, při objednání devíti lístků se dostává desátý zdarma. Za kempování a parkování se v podhorském ležení neplatí. 

„Tak věříme, že si snad užijeme slunka a všech dalších darů, které přátelské festivalové setkání pod horami nabízí!“

TRUTNOFF_New_A4_Poster_Design_12_EN

Zdroj: TrutnOFF Open Air Festival