TRIO MERTA – HRUBÝ – FENCL sa predstaví v Bratislave!

V tohtoročný májový piatok 13-teho budú mať milovníci folku a osobitého pesničkárstva napriek poverám šťastný deň. Do Bratislavy sa po dlhšej dobe totiž vracia Vladimír Merta –  svojský intelektuál, pesničkár, spevák, gitarista, filmár, scenárista, režisér, publicista a pamätník dôb minulých, aby sa tu predstavil so svojim súčasným koncertným programom. Bratislava bude jeho jedinou slovenskou zastávkou.

Vladimír Merta – „základný kameň českého pesničkárstva“ je slovenskému publiku dobre známy. V dobách (ne)dávno minulých bol so svojimi piesňami – tepajúcimi bez ohľadu na vládnuci režim do živého – pravidelným hosťom našich pódií. Čas a doba však plynú neúprosne, českých  interpretov je na našich pódiách ako Š/šafránu a preto je vždy malým sviatkom, keď sa podarí  takéto stretnutie.

Životná púť V. Mertu nebola, na rozdiel od jeho tvorby, priamočiara. Ako vyštudovaný architekt pokračoval v štúdiách na FAMU, kde absolvoval scenáristiku a réžiu. Ale už vtedy, koncom 60-tych rokov, začal skladať prvé piesne. Zhodou náhod jeho prvé album  Ballades de Prague (1969) vyšlo na francúzskom labeli ešte počas jeho študijného pobytu. Dnes by ste ho ťažko hľadali, je to zberateľská rarita. Tak isto ako kedysi všetky jeho platne. Tí skôr narodení si ešte pamätajú zákazy, schvaľovacie komisie i neľahkú cestu k publiku, ktoré Vladimíra Mertu sprevádzali prakticky od začiatku jeho kariéry až do pádu komunistického režimu. Ale ani ten nezabránil Mertovi hovoriť nahlas svoju pravdu, i keď často skrytú pod rúškom poetiky. Ale tí, ktorí chceli, porozumeli. Vždy mal osobitý pohľad na svet – či už sa to týkalo politiky, lásky či medziľudských vzťahov. A ten mu zostal dodnes. Stále hovorí nahlas to, o čom je presvedčený, že to má byť vypovedané. A vy môžete byť v tento večer tými, ktorí pozorne počúvajú.

Na bratislavský koncert so sebou privedie svojich dvoch priateľov a skvelých muzikantov – Jana Hrubého – huslistu par excellence, ktorého rovnako nie je potrebné slovenskému publiku zvlášť predstavovať. Väčšina z nás si ho určite pamätá z čias jeho pôsobenia v Etc… Vladimíra Mišíka, Framus 5 Michala Prokopa či Blues Bandu Luboša Andršta. Neskôr založil vlastnú, keltským folklórom ovplyvnenú, skupinu Kukulín. Jeho hudobné majstrovstvo je nadžánrové, podieľal a podieľa sa na mnohých nezabudnuteľných nahrávkach viacerých interprétov (Jazz Q, Marsyas, C&K Vocal, Country Beat J. Brabce, Jan Spálený, Zuzana Homolová, Hana Hegerová). Čitatelia časopisu Rock & Pop ho zvolili do československej supergroup. V súčasnosti koncertuje s Kukulínom, Framus 5 Michala Prokopa, príležitostne s Čundrgrundom (Merta, Mišík) a v triu, s ktorým sa predstaví aj v Bratislave.

Trio Merta-Hruby-Fencl 2014

Tretím do partie, či lepšie povedané do partitúry, je o niekoľko desiatok rokov mladší klavírista, gitarista, spevák, textár a hudobný publicista Ondřej Fencl. Pôsobí vo folkrockovej skupine Hromosvod, v 5 P Luboša Pospíšila či Nahoru po schodišti dolu band a obnovených Marsyas. S Mertom pravidelne hráva od roku 2011, kedy náhodné stretnutie na pódiu vyústilo do hodinového, nadšene prijatého improvizovaného koncertu a zrodil sa tak nápad dlhodobejšej spolupráce.

A že ten nápad stál za to sa budú môcť presvedčiť aj tí, ktorí sa v tento piatkový večer vyberú do Domu kultúry Devín. Tešiť sa môžu nielen na novšie piesne Vladimíra Mertu z jeho ostatných dvoch CD ( Domilováno 2013, Imagena 2014), ale hlavne na silný setlist z jeho piesní minulých. Na oslavu svojho jubilea (pred pár mesiacmi oslávil 70-tku) si totiž pre svojich fanúšikov prichystal koncert plný kultových piesní 70-tych a 80-tych rokov. Príďte si teda vypočuť spoveď Astrologa, vnímať Harmonii, túlať sa Prahou magickou, prečitať si Staré dopisy, skúste nájsť vnútornú rovnováhu s Mistrom Jingom a mistrom Jangom, spoznajte Pravdu O Marii a nechajte sa zmámiť Omamnou květinou pravdy. To všetko v neopakovateľnom podaní Vladimíra Mertu so sprievodom klavíru Ondřeja Fencla a magickými husľami Honzu Hrubého.

Vstupenky na tento jedinečný koncert sú v predaji na www.drhorak.sk  a v predajnej sieti Ticketportal.sk.

TRIO MERTA – HRUBÝ – FENCL
13.5.2016, 19:00 hod Dom kultúry Devín

Zdroj: Dr. Horák