Thomas Puskailer a jeho Tajomstvá vianočného krbu si na premiére vyslúžili standing ovatuions, teraz cestujú za divákmi po celom Slovensku!

Smiech, dojatie a standing ovations. Tak vyzerala premiéra divadelného koncertu Tajomstvá vianočného krbu. Vynikajúcu atmosféru vytvoril Thomas Puskailer za sprievodu speváckych a hereckých kolegýň Petry Humeňanskej, Karin Olasovej a Kataríny Ivankovej. V predstavení Divadla Komédie v réžii Svetozára Sprušanského odznelo 16 najkrajších vianočných piesní. Niektorí diváci si odniesli aj prekvapenie v podobe vianočných darčekov. Fanúšikovia dokonca nazvali vždy usmiateho Thomasa Puskailera slovenským Michaelom Bublém! 

Diváci boli nadšení, vypočuli si najznámejšíie vianočné piesne z celého sveta – obľúbenú Pieseň malého bubeníka, Ó Svätá noc, Biele Vianoce, Cesta domov, List Ježiškovi, Tichá noc, Feliz Navidad či Jingle Bells.

„Dopadlo to výborne, všetci sme pocítili veľkú úľavu. Viac sme si ani nemohli priať. My sme sa bavili na javisku a diváci sa bavili spolu s nami a boli dojatí. Atmosféra bola vynikajúca. Po predstavení prišli za mnou fanúšikovia a povedali, že je to unikátne a úžasné predstavenie. Jeden divák ma dokonca nazval slovenským Michaelom Bublém,“ prezradil Thomas Puskailer.

Projekt Tajomstvá vianočného krbu vznikal takmer tri roky a príprava bola naozaj dlhodobá, najprv sa robili hudobné úpravy a potom nové texty piesní. Thomas Puskailer sa slovenské texty piesní učil už od mája, takže má doma Vianoce už sedem mesiacov. Námet, scenár, scénu, kostýmy a réžiu predstavenia má na konte Svetozár Sprušanský, ktorý s Thomasom Puskailerom spolupracoval už na viacerých projektoch.

„Premiérový divák býva zvyčajne náročný a herci majú trému. V našom prípade sa vytvorila priam rodinná atmosféra už od prvých minút predstavenia. Napätie sa takmer vôbec nedostavilo, pomyselná štvrtá stena sa ani nevytvorila. Boli sme prekvapení z množstva reakcií počas samotnej inscenácie. Zo smiechu, potleskov a záverečného standig ovation. Z priateľskej a srdečnej atmosféry, ktorú sa nám počas večera podarilo vytvoriť. Akoby sme boli jednou rodinou, ktorá sa zišla v obývačke pri rodinnom krbe,“ neskrýva radosť režisér Svetozár Sprušanský.

Standing ovations si okrem Thomasa Puskailera užívali aj spevácke a herecké kolegyne Petra Humeňanská, Karin Olasová a Katarína Ivanková.

„Som veľmi vďačná, že Sveťko Sprušanský a vedenie Divadla Komédie dalo v tomto projekte dokopy tak nádherných ľudí, ktorých milujem. Bolo to pomerne náročné, za veľmi krátky čas sme museli dať dokopy choreografie, scénu, kostýmy, text, hudbu, všetky prelínania, skúšali sme od rána do večera. Sama za seba som mala dnes večer aj trošku obavu, tá tréma prenikla aj do mojich hlasiviek, ale nabudúce to bude lepšie,“ konštatovala Karin Olasová. 

„Som z tohto projektu úprimne veľmi dojatá. Naozaj môžem povedať, že ďakujem Bohu, že som doň bola oslovená. Ja verím tomu vyššiemu zámeru, že sme stále tam, kde máme byť,“ tešila sa Petra Humeňanská.

Autormi textov k 16-im piesňam sú Daniel Hevier, Martin Sarvaš a Peter Uličný. O hudobné aranžmány skladieb sa postaral Ľuboš Brtáň, ktorý štvoricu interpretov na javisku sprevádzal na gitare.

„Azda najväčším prekvapením boli výbuchy smiechu počas piesne Feliz Navidad, kedy diváci reagovali na vtipný text Martina Sarvaša. On totiž pieseň rozdelil na tri časti a v každej z nich sa Vianoce interpretujú v inom nárečí Slovenska – ako sa Vianoce vnímajú na Záhorí, pod Poľanou a na východnom Slovensku. V závere inscenácie bolo až dojemné, ako si mnohí diváci poplakali. Nechali na seba pôsobiť emócie a tie v nich vyvolávali spomienky z detstva, mladosti, na svojich blízkych,“ hovoríSvetozár Sprušanský.

Po premiére sa Tajomstvá vianočného krbu presunú do Bojníc, Banskej Bystrice a Kežmarku.

„Napriek pevnej forme projektu bude každé predstavenie mierne rozdielne. To sme si overili aj na prvej repríze, nakoľko sme viac komunikovali a priamo improvizovali s divákmi v textových častiach inscenácie. A to je na tomto predstavení fascinujúce. Vždy ho môžete doslova „ušiť“ na mieru toho ktorého konkrétneho partnera, divákov, mesta či obce,“ uzatvára Svetozár Sprušanský.

Nenechajte si ujsť divadelný koncert Tajomstvá vianočného krbu, vstupenky si môžete kúpiť v sieti Ticketportal na https://www.ticketportal.sk/event/TAJOMSTVA-VIANOCNEHO-KRBU alebo priamo v miestnych pokladniach. Informácie o predstavení nájdete na oficiálnej stránke https://www.divadlokomedie.sk/tajomstva-vianocneho-krbu/ Všetky informácie o Thomasovi Puskailerovi nájdete na www.thomaspuskailer.com alebo na www.instagram.com/thomaspuskailer a www.facebook.com/puskailerthomas

10.12. 2019 Bratislava – Dom kultúry Ružinov
15.12. 2019 Bojnice – Kultúrne centrum Bojnice
‪18.12. 2019 Banská Bystrica – Aula SZU
19.12. 2019 Kežmarok – Mestské kultúrne stredisko

Zdroj: NK Factory