Takmer všetko o filme PIATA LOĎ.

­

Film režisérky Ivety Grófovej PIATA LOĎ vstupuje do slovenských kín, distribučná premiéra bude už tento štvrtok, 16. marca 2017. Tvorcovia snímky navštívili v ostatných dňoch desať miest v rôznych krajoch Slovenska, kde viedli diskusie o filme a témach, ktoré prináša. Sériu debát uzavrie v utorok 14. marca 2017 stretnutie v Martinuse v Bratislave. Zároveň spolu s Nadáciou Pontis spustili charitatívnu zbierku s mottom Dokonalá rodina sa nedá poskladať tak ľahko, ako papierová lodička.

Slovensko-český film mal svetovú premiéru na áčkovom Medzinárodnom filmovom festivale Berlinale 12. februára 2017, kde získal Krištáľového medveďa za najlepší film sekcie Generation Kplus. Pred filmom PIATA LOĎ uvidia diváci slovenských kín krátky animovaný film Joanny Kozuch a Borisa Šimu 39 TÝŽDŇOV, 6 DNÍ.  

Dva dni pred distribučnou premiérou Piatej lode sa bude konať posledné z radu stretnutí, za divákmi a čitateľmi prídu (v utorok 14. marca 2017, Martinus na Obchodnej ul. v Bratislave): režisérka a scenáristka Iveta Grófová, spisovateľka Monika Kompaníková, producentka Katarína Krnáčová, kameramanka Denisa Buranová, asistent réžie na prácu s detskými hercami a divadelný herec Milan Chalmovský a herci: Vanessa Szamuhelová, Matúš Bačišin, Katarína Kamencová. Súčasťou diskusie, ktorú bude viesť herečka Lujza Garajová Schrámeková, bude prezentácia prvých záberov z filmu, aj záberov z nakrúcania.

O FILME

Film Piata loď, ktorý vznikol na základe rovnomennej knihy Moniky Kompaníkovej, rozpráva príbeh netradičnej detskej rodiny inšpirovaný skutočnou udalosťou. Malá Jarka má mamu, ktorá nechce byť mamou. Zúfalo hľadá lásku a nachádza ju náhodou, keď za zvláštnych okolností vezme dve batoľatá do opustenej záhradnej chatky. Jej konanie je dojemným a detsky úprimným pokusom napraviť svet dospelých svojou hrou na rodinu, akú by chcela mať.

Piata loď je príbehom detského dobrodružstva, svet dospelých videný detským pohľadom, svet detí i s tým, čo dospelí nevidia. Scenáristi Iveta Grófová a Marek Leščák dali filmu podtitul: „Každé dieťa môže byť na chvíľu dospelé, a každé mesto môže mať na chvíľu more.“

Hlavnú postavu filmu, malú Jarku, si zahrala vtedy len desaťročná Vanessa Szamuhelová z Bratislavy. Jej kamaráta Kristiána stvárnil Matúš Bačišin z Vranova nad Topľou, Jarkinu mamu hrá mladá speváčka z Košíc Katarína Kamencová a jej mamu stvárnila česká herečka Johanna Tesařová. Za kamerou filmu Piata loď stála mladá kameramanka Denisa Buranová, ktorá spolu s režisérkou dala snímke výrazný výtvarný charakter. Producentkami filmu sú Katarína Krnáčová a Iveta Grófová.

PARTNERI FILMU

Film vznikol v produkčnej spoločnosti Hulapa film, do slovenských kín ho prinesie distribútor CinemArt SK. Realizáciu filmu podporili Audiovizuálny fond, Eurimages, Státní fond kinematografie, Ministerstvo kultúry SR, Creative Europe – MediaBratislavský samosprávny kraj.

PÄŤ DEBUTOV

Film Piata loď má v sebe päť výrazných debutov – prvé herecké skúsenosti pre detských predstaviteľov Vanessku a Matúška, taktiež pre predstaviteľku mamy Katarínu Kamencovú, je prvým dlhometrážnym debutom kameramanky Denisy Buranovej a speváčka Katarzia robí po prvý raz titulnú pieseň k filmu.

 „Obsadenie hlavných postáv filmu Piata loď bolo pre mňa náročnou výzvou. Nehľadala som známe herecké tváre, kritériá boli úplne iné. Hľadala som predstaviteľov so silnou charizmou. Príťažlivé osobnosti, ktoré sa podobajú na hrdinov z knižnej predlohy,“ povedala Iveta Grófová.

Hlavnú postavu filmu, malú Jarku si zahrala Vanesska z Bratislavy, dnes má jedenásť rokov a v čase, keď nakrúcala svoj debut, mala len desať. Ide o jej prvú hereckú skúsenosť. Režisérka hľadala predstaviteľku Jarky na celom Slovensku, hlavne po základných školách a rôznych krúžkoch pre deti. Vanesska bola vybraná na základe hereckých skúšok, ktorých sa zúčastnilo sto nádejných adeptiek. V živote som to ešte neskúšala a tak som ani nevedela, aké to bude, ale bola som šťastná. Filmovačka nie je taká ľahká, ako to vyzerá, je to veľká makačka. V tomto sa môj pohľad na filmy zmenil.  Najťažšie sú opakovania scén dookola, až kým to nie je perfektné,“ povedala o svojich prvých skúsenostiach Vanesska, ktorá o téme filmu veľa rozmýšľala. „Film bol aj o tom, že mama si ma nevšímala, musela som byť samostatný človek, jej to bolo v podstate jedno a to nebolo pre mňa veľmi dobre. Mala som tam malé bábätká, a pri nich som zistila, aké je to ťažké vychovávať malé dieťa, keď aj ja som vlastne malá.“

Ďalšiu detskú rolu, kamaráta Kristiána stvárnil Matúško z Vranova nad Topľou. Hereckou debutantkou je aj Katarína Kamencová, speváčka z Košíc, známa semifinalistka Hlasu Česko Slovenska 2014.  Rovnako kameramanka Denisa Buranová, absolventka ŠÚV, odboru fotografie a následne VŠMU, ktorá spolu s režisérkou dala filmu jasný výtvarný výraz a charakter, pracovala pre dlhometrážny film po prvý raz. A nositeľkou piateho debutu je speváčka a hudobníčka Katarzia, ktorá je autorkou a interpretkou titulnej piesne Kde sa slzy berú.  

HUDBA a TITULNÁ PESNIČKA Kde sa slzy berú

Titulnú pesničku zložila, otextovala a naspievala Katarzia, vokály robil Juraj Benetin z kapely Korben Dallas. Je to jej prvá spolupráca pre film. Katarzia si z príbehu filmu vybrala tému – keď deti majú deti. Pesnička, ktorá sa nahrávala a mixovala v štúdiách v Prahe a Bratislave pod vedením Mateja Hlaváča, je aj súčasťou traileru k filmu a do rozhlasového vysielania ju úspešne nasadili: Rádio_FM, Rádio Devín a Český rozhlas Radio Wave.

K vytvoreniu titulnej piesne som nemohla nájsť vhodnejšiu autorku. Katka Kubošiová Katarzia má jedinečnú schopnosť písať originálne a zaujímavé texty a to je presne to, čo som potrebovala. Na základe jednoduchého zadania vytvorila nádherný text, ktorý filmu pristane. V spojení s autorom celej hudobnej stránky filmu Piata loď Matejom Hlaváčom, ktorý titulnú pieseň zaranžoval a postrážil hudobnú produkciu nahrávky, vznikla originálna a silná skladba, ktorú som sa rozhodla použiť aj v traileri k filmu,“ povedala k spolupráci režisérka Iveta Grófová.

Katarzia ocenila film najmä pre prácu režisérky s hercami, jej cit pre jemnosť a „neumelosť“ a o to bola radšej, že sa môže stať súčasťou projektu. „Pre mňa bola (z príbehu filmu) dôležitá linka nedospelých ľudí, ktorí majú deti v období, kedy sú ešte sami deťmi. U niekoho to však môže byť aj po tridsiatke, no je to menej pravdepodobné. Premýšľala som dramaturgicky nad tým, ako vyextrahovať celý dej do niekoľkých veršov, s pokusom o zachovanie poetiky. Keďže väčšina mojej doterajšej tvorby obsahovala početné množstvo slov, bolo pre mňa výzvou skresať princíp práce s textom vo forme rapu na minimalistickejšie riadky,“ opísala proces tvorby Katarzia

Pieseň sa nahrávala na prelome rokov v štúdiu Beloud v Prahe a v bratislavskom hudobnom štúdiu LVGNC, kde sa robil aj mix pesničky. Okrem verzie pre rádiá vznikol špeciálny mix piesne pre kiná a diváci filmu Piata loď si ju budú môcť vychutnať aj v závere filmu. Pesnička znie aj v Hudobný producent a aranžér piesne je Matej Hlaváč, ktorý je autorom aj filmovej hudby a spolu s Tobiášom Potočným je aj autorom sounddesignu k Piatej lodi.  Matej s Katarziou sa rozhodli osloviť zaujímavých hudobníkov: Vladimír Mikláš (gitara), Marek Minárik (basgitara), Adam Koller (bicie), Ján Šiška (violončelo). 

Chceli sme, aby tá pieseň nadviazala na úspešný album Katarzie Agnostika a preto sme oslovili takých špičkových muzikantov. Súčasne sme chceli, aby tá pieseň bola aj niečím iná, aby každý hneď nepovedal, áno, to je Katarzia, to je z tej Agnostiky. Preto som hľadal hudobné prvky, ktoré ponesú aj rukopis hudby z filmu Piata loď.  Režisérka Iveta mala požiadavku, aby zvuk nahrávky pripomínal vodné vlny, akoby tá hudba na nich plávala a tak sme začali plávať v jazere fantázie ako v Katkinom texte. Je úžasné, že som dostal voľnú ruku a neostal hudobne spútaný mainstreamom, aj keď viem, že si takáto hudba bude hľadať cestu k poslucháčom asi ťažšie,“  povedal Matej Hlaváč.

Titulná pieseň k filmu Kde sa slzy berú od Katarzie: https://youtu.be/gnhqitHStqg
Krátke video z nahrávania titulnej piesne Kde sa slzy berú: https://youtu.be/OAAlvVdxBL4

REEDÍCIA KNIHY PIATA LOĎ a SOUNDTRACK AKO BONUS

Pár dní pred premiérou filmu vyšla reedícia rovnomennej knihy autorky Moniky Kompaníkovej s filmovou obálkou a bonusovým CD so soundtrackom k filmu. Okrem iného je na ňom aj titulná pieseň Kde sa slzy berú od Katarzie a Iveta Grófová k nej aktuálne nakrútila videoklip.

Nové vydanie knihy som využila na to, aby som opravila chyby, ktoré mi ušli pri prvom vydaní, niekde som upravila štylistiku a vymazala pasáže, ktoré sa zbytočne opakovali.  Knihu som na rôznych podujatiach znovu a znovu čítala a niektoré pasáže, či slovné spojenia ma veľmi iritovali,“ povedala autorka Monika Kompaníková a zároveň dodala, že film je samostatná svojbytná jednotka a kniha tiež.

Originálny soundtrack Mateja Hlaváča vytvára jedinečné spojenie medzi filmom a knihou s podtitulom „túto hudbu môžeš počúvať z viacerých strán.“ Atmosféra skladieb súvisí s jednotlivými scénami z filmu rovnako ako s pasážami originálneho textu. Tieto pasáže čitateľ v knihe ľahko identifikuje, keďže skladby soundtracku sa volajú podľa strán z knihy: Piata, Tridsiatapiata, Sedemdesiataprvá a pod. Spomínané konkrétne „hudobné“ strany sú namiesto klasických číslic označené slovom – názvom skladby.

Režisérka filmu spolu s kameramankou Denisou Buranovou nakrútila aktuálne k tejto pesničke aj videoklip.  Za tou správnou atmosférou sa štáb vydal k betónovému objektu starého petržalského metra do Janíkovho dvora. Vyše štyridsaťročná stavba je v týchto dňoch zaplavená asi 15 centimetrami vody, čo poskytlo filmárom nesmierne fotogenickú a efektnú lokáciu. Nakrúcalo sa začiatkom februára v mínusových teplotách a režisérka oceňuje nasadenie Katarzie, ktorá zvládala drsné podmienky, výsledkom čoho sú pôsobivé zábery.

Videoklip k piesni od Katarzie si môžete pozrieť tu:  https://youtu.be/_XYrb8f0b7w

SVETOVÁ PREMIÉRA NA BERLINALE a KRIŠTÁĽOVÝ MEDVEĎ

Film Piata loď získal na BERLINALE Krištáľového medveďa za najlepší film sekcie Generation Kplus, osobne si ju v Berlíne prevzala režisérka Iveta Grófová. Snímka mala na áčkovom festivale svetovú premiéru. V rámci programovej sekcie Generation Kplus ju odprezentovali celkom päťkrát a stretla sa s pozitívnymi reakciami tak detských ako dospelých divákov i filmových kritikov.

Detská porota, ktorá je zložená z detí nie starších ako je samotné obecentsvo filmov sekcie Generation, sa vyjadrila o filme slovami:  „Vybrali sme kreatívny a autentický film. Je o dvoch deťoch, ktoré si vytvoria svoj malý svet podľa vlastných pravidiel. Príbeh nás veľmi dojal a hercom sme naplno uverili“.

Snímka súťažila v konkurencii filmov z viacerých krajín, ako je Brazília, Austrália, Nemecko, Francúzsko, Švédsko, Argentína, Mexiko, Čína, Južná Kórea a ďalšie.

CHARITATÍVNA ZBIERKKA

Tvorcovia filmu Piata loď ohlásili na predpremiére charitatívnu zbierku. Jedno euro z každého zakúpeného lístka na film Piata loď počas prvého týždňa v slovenskej kinodistribúcii pomôže deťom, ktoré to potrebujú. Spolu s Nadáciou Pontis vybrali tri projekty: Centrum Slniečko, Ulita a Mládež ulice. Do charitatívnej iniciatívy sa zapojil aj MFFK Febiofest a Kino Lumière, na ich pôde sa 5. marca 2017 konala predpremiéra snímky. Súčasťou kampane je aj skladanie papierových lodičiek s vizuálom filmu a mottom „Dokonalá rodina sa nedá poskladať tak ľahko, ako papierová lodička“.

Projekty sa dajú podporiť aj priamo na stránke Dobrej krajiny www.dobrakrajina.sk/sk/tema/piata-lod.

Centrum Slniečko sa sústredí na deti, ktoré sa stali svedkami násilia alebo boli jeho obeťou a častokrát ani nedokážu svoje zážitky komunikovať, terénni a sociálni pracovníci Ulity sa starajú o aktívne využitie voľného času detí z petržalskej časti Kopčany, Mládež ulice sa venuje deťom a mládeži v hlavnom meste, ktorí pochádzajú zo sociálne vylúčených komunít a čelia existenčným problémom, ale aj tým, ktorí sa jednoducho iba nudia a nevedia, ako najlepšie tráviť čas mimo školy.

Symbolickým nositeľom myšlienky kampane je papierová lodička s vizuálom filmu a mottom: „Dokonalá rodina sa nedá poskladať tak ľahko, ako papierová lodička“.

Ku kampani sa prihlásili niektoré osobnosti kultúrneho života a nakrútili 10 krátkych videí, v ktorých sa venujú, podobne ako film Piata loď,  vzťahom medzi deťmi a dospelými cez optiku osobných zážitkov. Medzi prvými zverejnenými výpoveďami osobností, ktoré podporujú charitatívnu kampaň a film, sú autorka knihy Monika Kompaníková https://youtu.be/NMqrw1SJ52k a herečka Kristína Farkašová https://youtu.be/18lGk2POgOo.

DISKUSIE A STRETNUTIA

Tvorcovia filmu Piata loď a hereckí predstavitelia hlavných rolí cestovali po slovenských mestách a diskutovali o snímke, jej knižnej predlohe, vzniku a témach. Navštívili Košice, Prešov, Poprad, Martin, Považskú Bystricu, Žilinu, Trnavu, Trenčín, Banskú Bystricu a Nitru. Súčasťou debát boli aj videá z nakrúcania a zábery z filmu.

Boli to príjemné stretnutia s ľuďmi z regiónov v kultúrnych centrách, knižniciach a kníhkupectvách. Išlo o zdanlivo nelogický formát diskusií, keďže film Piata loď príde do slovenských kín až o pár dní, preto fungoval na pôdoryse úspešného románu Piata loď v spojení s ukážkami zo zákulisia nakrúcania filmu. Diskusie prebiehali za účasti tvorcov aj hercov a vzbudili veľký záujem lokálnych médií aj bežných účastníkov. Vzniklo viacero reportáží v regionálnych televíziách a množstvo článkov v regionálnej tlači a z toho mám veľkú radosť. Takto sa o filme Piata loď dozvedeli aj ľudia mimo Bratislavy a facebookových prepojení,“ povedala k sérii diskusií režisérka Iveta Grófová.

Takmer do každého mesta pricestovalo iné zloženie delegácie k filmu, k čomu sa prispôsobovali aj témy diskusií.  Hovorilo sa o tom, ako sa z úspešného slovenského románu stane celovečerný film, ako sa tvorí filmová hudba a titulná pieseň a tiež o prvých hereckých skúsenostiach nehercov, dokonca v detskom veku, v akom sú hlavní hrdinovia snímky Piata loď Jarka a Kristián.

Celý cyklus otvorilo 22. februára 2017 Valné zhromaždenie Slovenskej asociácie knižníc v Turčianskej knižnici v Martine.

KRÁTKY ANIMOVANÝ FILM 39 TÝŽDŇOV, 6 DNÍ

Pred filmom Piata loď uvidia diváci slovenských kín krátky animovaný film Joanny Kozuch a Borisa Šimu 39 týždňov, 6 dní. Obe snímky vstupujú naraz do distribúcie, istým spôsobom ich spája téma, poetika a rovnaká cieľová skupina. Ilustrácie zo spomínanej animovanej snímky sú aj súčasťou grafických vizuálov filmu PIATA LOĎ.

Piata loď reflektuje tému rodičovstva a rodiny z úplne iného pohľadu, ale zdalo sa nám byť veľmi zaujímavé prezentovať experimentálnu, takmer nepríbehovú animáciu spolu s výtvarne a významovo silným hraným filmom. Navyše, okrem podobnej témy, spája tieto filmy aj podobná cieľová skupina divákov. Pre náš film je to aj jedinečná príležitosť, ako dostať film k domácemu publiku, do slovenských kín,“ povedala Joanna Kozuch, ktorej predchádzajúci animovaný film Fongopolis získal viacero významných filmových cien doma aj v zahraničí. Jej najnovší film sa aktuálne uchádza o podporu v crowdfundingovej kampani.

39 týždňov, 6 dní je výtvarným experimentom, animovaným denníkom, dokumentom, ktorý má osem minút. Prináša animovaný obraz vnútorného stavu ženy i muža, manželov a spoluautorov z obdobia štyridsiatich týždňov tehotenstva, ktoré každý z nich vnímal rozdielne a jedinečne. Tento trojjediný stav prežíva vo filme naďalej prostredníctvom asociatívnych zápisov prežívaných emócií a koláže imaginatívnych filmových scén so surrealistickými obrazmi. Snímka autorskej dvojice Joanny Kozuch a Borisa Šimu má v podtitule uvedené „Na začiatku nebolo nič. Na konci sa nám narodila dcérka Mila.“ Realizáciu filmu 39 týždňov, 6 dní podporil Audiovizuálny fond, Bratislavský samosprávny kraj, Poľský inštitút a Literárny fond.

IVETA GRÓFOVÁ
31. októbra 1980, Trenčín

Študovala na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Režírovala snímky Blues pre sólo matky a Denník plavby Moniky Kompaníkovej. Je tiež autorkou poviedky Discoboj, jednej z desiatich krátkych snímok filmovej mozaiky Slovensko 2.0. V roku 2010 založila produkčnú spoločnosť Hulapa film, kde realizuje vlastné projekty. Jej celovečerný hraný debut Až do mesta Aš získal národnú nomináciu na Oscara a viacero ocenení. V marci vstupuje do kín jej hraný celovečerný film Piata loď, ktorý vznikol podľa rovnomennej knižnej predlohy Moniky Kompaníkovej. 

Zdroj: Zuzana Golianová, PR manažérka filmu PIATA LOĎ