Tajná nahrávka exministra financií s bývalým generálnym prokurátorom ako umelecký koncept. KAPELA DRŤ VYDÁVA DRUHÝ ŠTÚDIOVÝ ALBUM  MINISTER

No čo, vedúci? No jako? Ty sa pochváľ. Je to v p***. Ale tak – nejak to rozdýchame, ne? Ja som optimista, ale podľa mňa treba strašiť

Ja ešte mám vysvetľovať v parlamente na čo robím takú zmenu? Šak by ma ugrilovali v tom parlamente ako krevetu. Aj ja som sa už veľa naučil: vôbec nezáleží na tom, čo je pravda. Dôležité je, čo povieš.

„Ten k**** sa s tým vôbec nej****
Vymyslel si nový kšeft.
Ešte aj Fica oholil, do p***,
lebo nedal mu z toho polku,
ale nejak inak ho domotal.
Úplný kráľ!“ 

Po rozhovore bývalého šéfa ŠTB Alojza Lorenza, ktorý sa stal predlohou prvého albumu Puntičkár (2020), skladateľ Miroslav Tóth a textár Marek Kundlák ako podklad pre druhý album kapely Drť opäť použili kontroverzný materiál. Texty piesní tentoraz pochádzajú z videonahrávky súkromného rozhovoru Jána Počiatka s Dobroslavom Trnkom, ktorú tajne urobil  “podnikateľ” Marián Kočner.

Výroky vtedajšieho ministra financií a bývalého generálneho prokurátora sú veľmi otvorené a vulgárne. Zverejnenie tejto nahrávky koncom roka 2019 vyvolalo veľký škandál. Táto hudobnárekontextualizácia však zrkadlí nielen úroveň komunikácie vysokých štátnych funkcionárov, ale zároveň odkrýva jednu z podôb vrcholovej politiky, pozadie vládnych kšeftov a politickú garnitúru, ktorá sa už nikdy nesmie vrátiť k moci.

Angažovanú kapelu Drť s intenzívnym zvukom čerpajúcim z punku, free jazzu či hardcoru tvoriahudobníci zo Slovenska a Maďarska. Zakladateľom a autorom projektu je skladateľ a saxofonista Miroslav Tóth (Shibuya Motors, Black Angels Songs, Srnka, Predskokan otrok), ktorý je známy aj vďaka spolupráci so svetoznámym súborom klasickej hudby Kronos Quartet. Túto kapelu založil v roku 2019. Prizval do nej speváka Michala Kaščáka (Bez ladu a skladu, Neuropa, VBPS), klávesistku Luciu Chuťkovú (Hvozd), gitaristu Mareka Buranovského (Vojdi, Raptor Koch), maďarského basgitaristu Mártona Csernovszkého (The Best Bad Trip) a experimentálneho bubeníka Jozefa Krupu (Ankramu).

Angažované umenie na Slovensku v roku 2022

Album Minister vychádza 20. 5. 2022 a v piatok večer ho poslucháči nájdu na streamoch. K uvedeniu albumu sa koná akcia v nitrianskom klube Mariatchi, ktorá zahŕňa dve hudobné premiéry a diskusiu na tému angažovanej hudby a punku na Slovensku. Do diskusie si novinár a hudobný publicista Oliver Rehák pozval lídra kapely Drť Miroslava Tótha, speváka Michala Kaščáka, Denisa Banga z kapely Wilderness a Fvck_Kvlt a hudobnú manažérku Martinu Kotlárikovú.

Večer odštartuje kapela Wilderness a s punkáčmi z Trnavy si na saxofón zahrá aj Miro Tóth. Denis Bango, známy ako Fvck_Kvlt vydáva v nedeľu 22. 5. nové EP ANTIWAR SONGBOOK a skladby z neho prvýkrát naživo uvedie aj v piatok večer v klube Mariatchi.

O vizuálnu podobu albumu Minister sa postarala grafická dizajnérka Tereza Maco. Album Minister vydáva Pohoda a jeho vznik podporil Fond na podporu umenia, aj Hudobný fond.

Piesne z tohto albumu obsahujú toľko autentických Počiatkových a Trnkových vulgarizmov, že ich neodvysiela žiadne rádio ani po 22 hodine, ale Miroslav Tóth potvrdzuje, že neprestajne experimentujea hľadá nové podoby súčasného umenia, ktoré presahujú komentár doby.

DRŤ: https://drtband.bandcamp.com
FVCK KVLT https://fvckkvlt.bandcamp.com/
WILDERNESS https://thewildernesspunx.bandcamp.com/

Zdorj: TS