Fedor Gál nahral hudobný album s kapelou Drť. Vychádza symbolického 14. marca.

Fedor Gál nahral s kapelou Drť tretí štúdiový album s názvom “Kruh alebo špirála?“. Vychádza 14. marca, aby pripomenul tragický deň vzniku Slovenského štátu v roku 1939, ktorý kolaboroval s nacistickým Nemeckom a pričinil sa o vyvraždenie, vyhnanie a vyvlastnenie desiatok tisícov spoluobčanov. Výročie vzniku vojnovej Slovenskej republiky si pripomíname pilotným videoklipom ku skladbe s názvom 1945, ktorý nafilmoval Braňo Špaček.

Album vzniká tiež ako reakcia na súčasnú spoločenskú situáciu. Nesie však aj  odkaz človeka, ktorý prežil holokaust a aktívne sa podieľal na zmene režimu v Novembri 1989 ako jeden z lídrov Verejnosti proti násiliu. Fedor Gál sa tak predstavuje vo svojich 78 rokoch v úlohe slovesného vokalistu na podklade hudby napísanej Miroslavom Tóthom, s ktorým sa už stretli v úspešnej skladbe pre sláčikový kvartet Black Angels Songs (2021). Nové skladby pre Drť pripomínajú dôležité míľniky v našich dejinách od roku 1945, cez 1968, 1989, 1993 až po 2023.

Textové podklady pre tretí album kapely Drť vytváral Fedor Gál počas doznievajúcej pandémie covidu a v dobe ruskej agresie na Ukrajine. Ako sám hovorí: „Tretia Drť je hlavne o vojne. Za jednej som sa narodil, do druhej som dokráčal na sklonku života. Polku života pritom za ostnatými drôtmi.

Hlavná otázka, ktorú si album kladie znie: Je spoločenský vývoj bludný kruh, alebo špirála, ktorá niekam smeruje?

Kapela Drť vznikla v roku 2019. Založil ju Miroslav Tóth a prizval skladateľku a klávesistku Luciu Chuťkovú, gitaristu Mareka Buranovského, basgitaristu Mártona Csernovszkého a bubeníka Árona Portelekiho a Jozefa Krupu. Prvé dva albumy nahrali so spevákom Michalom Kaščákom, boli to Puntičkár (2020) a Minister (2022), kde sa venovali výrokom posledného šéfa ŠTB Alojza Lorenca, ako aj tajnej nahrávke Jána Počiatka s Dobroslavom Trnkom, a k filmu Komúna nahrali skladbu Uprostred tmy na texty Marcela Strýka.

O vizuálnu podobu albumu sa postarala grafická dizajnérka Tereza Maco s fotografiou Field trip od Martina Kollara. Album vydáva Tothem records. Mix album spravil Miroslav Tóth a master Marek Buranovský, nahrávali ho Marián Džubák, Marek Buranovský a Miroslav Tóth.

Krst albumu v bratislavskom klube Pink Whale 14. marca

V utorok večer 14. marca sa koná akcia v bratislavskom klube Pink Whale, ktorá zahŕňa diskusiu pred koncertom Kto stráži strážnika s Fedorom Gálom, filmovým režisérom Robertom Kirchhoffom a politickým aktivistom Sergejom Nikitinom. Po diskusii zahrajú kapely Wilderness, HMNFLY, Družba a Drť pokrstí svoj nový album.

EVENT KONCERTY: https://www.facebook.com/events/1998677253636013/?ref=newsfeed
EVENT DISKUSIA https://www.facebook.com/events/524547903096791

Začiatok podujatia: 17.00
Začiatok koncertov: 20.00
Klub Pink Whale, Dvořákovo nábrežie, Bratislava

DRŤ: https://drtband.bandcamp.com/

Link na album: https://drtband.bandcamp.com/album/kruh-alebo-pir-la
Link na videoklip 1945: https://www.youtube.com/watch?v=sIc89kzBem0

Zdroj: TS