Sziget – párty leta aj so slovenským zástupcom z Demovnice_FM.

Sziget festival patrí medzi najlepšie európske festivaly. Tohtoročný line-up a krásne prostredie ho aj tento rok stavajú jednoznačne do pozície favorita medzi stredoeurópskymi festivalmi.

Okrem svetových hviezd organizátori dávajú každoročne šancu aj mladými kapelám z celej Európy. Tento rok bude mať zástupcu medzi hudobnými talentmi aj Slovensko vďaka Rádiu_FM.

Na festival Sziget v Maďarsku sa dostane kapela z projektu Demovnica_FM. Vďaka nemu objavuje Rádio_FM novú slovenskú hudbu už približne rok. Za ten čas sa v rámci dnes už takmer 50. kôl predstavilo vyše 150 hudobníkov rôznych žánrových zameraní.

Tím Demovnice_FM a organizátori festivalu Sziget sa rozhodli dať šancu kapelám, ktorým zhotovilo Rádio_FM kompiláciu Demovnica Naostro (Final master 2013) . Na kompiláciu sa pritom dostalo 10 skladieb 10 kapiel, ktoré za rok 2013 zaujali tím Demovnice_FM svojou hudbou a vystupovaním najviac. Konkrétne ide o kapely Millhouse, Fúzy Múzy, Trolejboys, Ivana Mer, Katarzia, Martina Javor, JuSt, Silverspoon, Tante Elze a Adalbert.

O tom, kto sa dostane na Sziget, rozhodnete vy. Stačí si kliknúť na www.demovnica.sk, vypočuť si skladby demovnicových interpretov a zahlasovať za svojho favorite. Súťaž bude prebiehať od nedele 11. mája do nedele 18.mája, kedy sa hlasovanie uzavrie o 20:00 hod. Víťaza vyhlásime v pondelok v rannom programe Ráno na eFeMku.

Queens of the Stone Age, The Prodigy, Placebo, Macklemore & Ryan Lewis, Outkast, Lily Allen, Manic Street Preachers, Bonobo, Ska P, London Grammar, Klaxons, Blink-182 či A Day To Remeber tvoria len zlomok hudobného programu, ktorý tento rok na fanúšikov na viac ako pätnástich pódiách čakajú. Okrem pestrého a nadupaného hudobného programu si návštevníci ostrova v srdci Budapešti budú môcť užiť bohatý sprievodný program – cirkusové vystúpenia, Sziget beach, chutnú (nielen) maďarskú kuchyňu a mnoho ďalších atrakcií.Viac sa dozviete na: www.szigetfestival.sk

Viac o demovnicových kapelách

Adalbert – Z pôvodne sólového projektu vznikla trojčlenná kapela, ktorá v Demovnici zaujala temnou skladbou Shake me up. Na koncerte očaril Adalbert príjemným vystupovaním a energickým gitarovým zvukom. Kapela Vojtecha Štedroňa, ktorý je autorom textov a hudby, pripravuje v súčasnosti spolu s hudobným producentom Marcelom Buntajom album, ktorý by mal vyjsť na jeseň. V novej verzii na ňom nájdete aj skladbu Once upon a time, ktorá je súčasťou kompilácie Demovnica Naostro 2013.

JuSt – Hudobníka a textára Juraja Stráskeho známeho skôr pod umeleckým menom JuSt, si vďaka Demovnici všimol hudobný producent Tomáš Sloboda. Spolu pripravili jeho debutový album zvaný Poďme preč, ktorý vychádza v týchto dňoch (12. mája). Nájdete na ňom 10 autorských skladieb, celý album si môžete vypočuť na: www.justhudba.com

Tante Elze – Melancholická Tante Elze zaujala v Demovnici zimomriavkovo melancholickou skladbou When The Days. Na Go2Stage koncerte predviedla svoju elektronickú hudbu so silným klavírnym podkladom v sprievode mladej violončelistky a zaspievala aj autorskú skladbu so slovenským textom Keď nevieš kam z konopí. Najnovšie spolupracovala na debutovom albume Jimmyho Pé, pracuje však aj na svojich nových skladbách.

Millhouse – Alter-stoner rocková formácia z Bratislavy Millhouse mala v Demovnici úspech so skladbou Mangy Wolf, ku ktorej už dnes existuje videoklip.

Skupina je na scéne od roku 2007. V týchto dňoch vydala svoj debutový album Event Horizon, ktorý pokrstila 3. mája v bratislavskom klube Randal. Na albume nájdete 12 skladieb. Okrem desiatich úplne čerstvých piesní sa tam dostali aj dve staršie skladby, ktoré ale získali celkom novú tvár. Okrem iného obsahuje aj skladbu Superhero, ktorú nájdete aj na kompilácii Demovnica naostro (Final master 2013).

Ivana Mer – Éterická Ivana Mer zaujala vďaka Demovnici hudobného producenta Oskara Rózsu, s ktorým momentálne dokončuje svoj debutový album. Nedávno s ním naspievala titulnú pieseň k filmu Hrana – 4 filmy o Marekovi Brezovskom “Tak sa stále pýtam.”. Zo sólového projektu nakoniec vytvorila skupinu – konkrétne Ivana Mer trio (gitarista Jano Glemba a huslistka Andrea Tkáčová), s ktorým vystupujue na rôznych kultúrnych podujatiach. Viac sa dozviete na: https://www.facebook.com/pages/Ivana-Mer/140101559417995?fref=ts

Katarzia – Nu-folková pesničkárka Katarzia stihla za rok 2013 vydať debutový album Generácia Y, nadobudnúť pomerne veľkú fanúšikovskú základňu a absolvovať množstvo koncertov – najnovšie s hudobnou posilou, ktorú tvoria Michal Tolgyessy (gitara) a Marián Slávka (bicie).

katarzia1

Katarzia patrí medzi prvé objavy Demovnice a tento rok vystúpi aj na pódiu festivalu Bažant Pohoda. Viac na: https://www.facebook.com/katarziaprojekt?fref=ts

Fúzy Múzy – Kapela Fúzy Múzy zaujala napriek tomu, že ide o čisto inštrumentálne trio. Nie je to len ich kreatívnymi kostýmami, vizuálne pútavou choreografiou, ale aj originálnym zvukom, ktorý je vždy tematicky ladený podľa názvu skladby.

fuzy muzy

Príkladom môžu byť piesne ako Mafiózo, Schizofrénia, či UFO. Stano Kořínek (bicie), Ľuboslav Krajňák (gitara), Juraj Staviarsky (basa) zaujali aj na Radio_Head Awards, kde vystúpili na pódiu ako ašpiranti na Nováčika roka 2013. Nakoniec si odniesli cenu Nadácie Advance Investments, ktorá podporuje mladé talenty. Fúzy múzy vystúpia aj na festivale Bažant Pohoda.

Silverspoon – Indie-popovú kapelu Silverspoon založil v roku 2007 Slavomír Mihálik. Po menších obmenách členov kapely sa Silverspoon nakoniec ukotvil v zložení Peter Skovajsa (bicie), Michal Holaň (basgitara), Erik Smatana (gitara)a Slavomír Mihálik (spev). Ešte pred príchodom nového bubeníka nahrala kapela v starej zostave EP so šiestimi skladbami „Smiech a úsmev“. Kapela na Go2Stage koncerte zaujala vzletnou letnou skladbou 1, 2, 3. Skladba sa nachádza aj na kompilácii Demovnica naostro. Kapela má novú skladbu Nádych, ku ktorej chystá videoklip.

Trolejboys – Bratislavské zoskupenie Trolejboys je charakteristické najmä živými koncertnými vystúpeniami. Ako jej členovia tvrdia: “Ľudia zažijú vždy niečo iné.” Trolejboys vydali po piatich rokoch pôsobenia na hudobnej scéne album Pod prúdom, ktorého hlavným menovateľom je nadhľad a humor. V Demovnici prerazili so skladbou Milionár. Na kompiláciu nahrali skladbu druhá šanca nebude. Kapela momentálne pracuje na nových skladbách.

Martina Javor – V hudbe pesničkárky Martiny Javor sa mieša gitarový zvuk, folk, punk, pop a jej výnimočná farba hlasu. Jej texty sú úprimné, ale vyhýbajú sa zbytočnému pátosu. Zväčša tvorí anglické texty, no nájdú sa u nej aj slovenské “kúsky”. Martina vystupuje s kapelou, ktorú tvoria Jano Kružliak ml., Peter a Miloš Bulíkovci, Valér Miko a Ľuboš Ežo Ambrozai. Martina Javor vystúpi aj na festivale Grape. Viac sa o nej dozviete na: https://www.facebook.com/pages/Martina-Javor-Band/241722305426

Viac sa o projekte dozviete na https://demovnica.sk/o-projekte/.

artworks-000065142678-37zrr9-t500x500

Zdroj: Rádio_FM