Sziget dopĺňa pestrý program.

Program Szigetu 2014 sa opäť stáva lákavejším a hudobne pestrejším. Festivalové passy na festival sú za najvýhodnejšie ceny v predaji do 30. apríla.

Sziget je často označovaný ako jeden z hudobne najpestrejších európskych festivalov. Tento trend potvrdzujú aj nové prírastky do programu, ktorý ponúka hudbu všetkých žánrov – Deadmau5, Axwell, Bombay Bicycle Club, The Kooks, Crystal Fighters, Anti-Flag.

Permanentky na festival, na ktorý sa už teraz tešia státisíce fanúšikov z celej Európy, sú do 30. apríla za skvelé zvýhodnené ceny. Na festivale v centre Budapešti, ktorý sa bude konať od 11. do 18. augusta, vystúpia aj svetové hviezdy ako Queens of the Stone Age, The Prodigy, Placebo, Imagine Dragons a mnohí ďalší.

Sziget je známy ako pestrý hudobný svet a aj tohtoročný festival sa bude držať tejto tradície. K už oznámeným menám organizátori pridávajú nových účinkujúcich, ktorí udržia fanúšikov v pohybe nielen pred pódiom, ale aj počas presunov medzi jednotlivými hudobnými pódiami, ktorých je na festivale neúrekom.

Tento rok, tzv. deň 0, 12. august bude špeciálny nielen vďaka vystúpeniu Queens of the Stone Age. Organizátori pre fanúšikov je pripravili aj skvelú otváraciu šou v podaní Deadmau5, kanadského priekopníka elektro-dance a účastníka najväčších svetových festivalov, ktorého produkcia mení vnímanie popovej hudby súčasnosti.

Nultý deň si fanúšikovia budú môcť užiť aj koncert kapely Anti-Flag, ultra provokatívnej punk-rockovej kapely z amerického Pittsburghu, ktorá je známa nielen svojou rytmickou muzikou, ale najmä ostrými textami. Ich hudobné posolstvo zvoláva ľudí do akcie a vyzýva na budovanie lepších zajtrajškov.

Na Sziget festivale počas piatich hlavných dní vystúpia aj Axwell, švédsky DJ známy z projektu Swedish House Mafia, The Kooks – indie-popová senzácia ostatných rokov ale aj gitarovka Bombay Bicycle Club či Wild Beasts, ale aj chlapčenská kapela Girls in Hawai. Tanečnú hudbu budú reprezentovať Djaikovski feat. TK Wonder & MC Wasp, Mount Kimbie.

Celosvetová tanečná ikona, päťnásobný nominant cien Grammy Axwell mal uplynulú dekádu len málo času odpočívať na vavrínoch. Svoju kariéru postupne vybudoval od švédskych diskoték až na vrcholy hitparád, kde v súčasnosti boduje ako hviezda modernej house music. Svojim vystúpením rozblázni tento rok aj publikum na Szigete.

Aj známa kapela The Kooks tento rok zahrá na Szigete svoj charakteristický a štýlový britský post-punk, ktorý nám pripomenie hudbu 60tich rokov. Kapela okolo speváka Luka Pritcharda príde do Budapešti s novým albumom, ktorý The Kooks vydá ešte tento rok.

Aj Bombay Bicycle Club na Szigete predstaví svoj nový, inovatívny album, ktorý je považovaný za nádhernú kolekciu skladieb, čo robí z kapely lídrov vo svojom žánri. Ich gitarová hudba je postavená na éterických loopoch, ktoré sú viac charakteristické pre elektroniku než indie-rock, ktorý kapelu preslávil.

Crystal Fighters pochádzajúca z Londýna má na svojom konte dva albumy. Vo svojej tvorbe spája toľko hudobných žánrov , že v súčasnom vesmíre pravdepodobne neexistuje tak alternatívna tanečná hudba akú si môžete na Szigete vypočuť v ich podaní.

Vďaka úspešnej hudobnej kariére počas ostatných dvoch desaťročí je Macedónčan Djaikovski (Kiril Dzajkovski) nepochybne jedným z najrešpektovanejších a kritikmi najoceňovanejším elektronickým umelcov Balkánu. Je považovaný za jedného z pionierov medzi producentmi, ktorý predstavil zvuky Balkánu – známe aj ako „Balkan Beats“ na modernej tanečnej scéne. Spolu s Dzjakovskim na Szigete vystúpi aj TK Wonder & MC Wasp.

Vkusná, elegantná v miernom tempe, v podstate melancholická ale povznášajúca – taká je hudba chlapčenskej kapely Girls in Hawai. Mladí Belgičania vytvárajú svojim indie-popom magickú atmosféru, ktorú pocítite nielen počas ich vystúpenia na Szigete, ale aj na aktuálnom albume Everest, ktorý do Budapešti prídu predstaviť.

Mount Kimbie v súčasnosti hrá dôležitú rolu pri napredovaní nových foriem elektronickej hudby. Ich vplyv siaha aj mimo underground tanečnej hudby, z ktorej vzišli. Vyzerá to, že dvojica, ktorá spolupracuje s legendárnym labelom Warp, to v blízkej budúcnosti dotiahne ďaleko.

Wild Beasts hrajú sofistikovanú a elegantnú gitarovku, v ktorej sotva započujete prvky folk rocku. Ich hudbe síce chýba  akýsi hudobná charakteristika, čo však dokonale nahrádza krásny hlas speváka a gitaristu Haydena Thorpa, ktorý sa stal akousi ochrannou známkou kapely. So svojím albumom Two Dancers boli nominovaní pred dvomi rokmi na Mercury Prize a na Sziget v auguste pricestujú s aktuálnym synthpopovým albumom Present Tense.

Organizátori festivlu Sziget, ktorý sa bude konať na krásnom zelenom ostrove v centre Budapešti od 11. do 18. augusta, síce oznámili len časť programu, ale už teraz sa fanúšikovia nevedia dočkať koncertov hviezd ako Macklemore & Ryan Lewis, Lily Allen, Calvin Harris, Bastile, Skrillex, Queens of the Stone Age, Placebo, The Prodigy a ďalší. Do 30. apríla fanúšikovia môžu kúpiť festivalové passy za zvýhodnenú predpredajovú cenu prostredníctvom siete Ticketportal a oficiálneho webu www.szigetfestival.sk.

Zdroj: Sziget