Synthesia: Dandy!

O týždeň k nám z Rotterdamu dofrčí holandský maestro Eelke Kleijn a prinesie so sebou omračujúci hudobný prednes, ktorý patrí k jedným z jeho ‘trademarkov’ – Eelke Kleijn a zlý set je oxymoron – jedno s druhým sa vzájomne vylučuje.

Tak, ako najlepší futbaloví kanonieri potrebujú na skórovanie finálnu nahrávku, aj špičkový DJ hrajúci v najhorúcejšom čase večera potrebuje niekoho, kto mu po krátkej narážačke prihrá na neskutočnú šupu na hranici päťky, ktorá obstrelí stredných obrancov a vymetie všetkých pavúkov v pravom hornom vinkli .. ehm, trochu sme teraz odbočili, no asi už máte predstavu.

Prípraviť pôdu pre očakávanú dobrú úrodu nie je jednoduché. Je to nedocenená činnosť, na ktorú si na konci nikto nespomenie. Warmup DJ je na tom podobne. Musí hrať dobre, no nemal by hrať lepšie ako headliner. Musí ľudí dostať od drinkov na parket a vliať im do žíl energiu, no nesmie príliš naložiť, aby mal headliner dostatok vlastného hudobného priestoru. Musí zaujať a zohriať dav, čakajúci na hlavnú hviezdu, musí hrať pre ľudí a nie pre seba a zároveň sa prispôsobiť tomu, čo príde po ňom.

Náš Synthesia tím je veľmi hrdý na to, kto sa tentokrát zhostí úlohy ‘nadháňača’. Pán, ktorý už dlhé roky dokazuje, že v umení pritiahnuť davy na dancefloor je majster. Prax je prax a tú vám nikto nezoberie. Dandy je majster svojho remesla a často sa nebezpečne blíži k tomu, že zahrá lepšie ako ten, pre koho pripravuje dav. Po prvýkrát sa tejto úlohy ujme aj na Slovensku, kde warmup väčšinou znamená showcase promotérov a nie vždy dopadne tak, ako by mal.

Dandy, aka Peter Makto, alebo Péter Szigeti, sa elektronickej hudbe venuje už viac než jedno desaťročie. Začínal ako rádio DJ, moderátor, hudobný dramaturg v maďarských rádiach a neskôr sa venoval aj našincom známemu online rádiu Justmusic.fm, v ktorom pomáhal spoluvytvárať obsah. Vlastní promotérsku a bookingovú spoločnosť Truesounds, ktorá dnes doslova valcuje celú maďarskú klubovú scénu. Je rezidentom všetkých dôležitých maďarských klubov a exkluzívnym rezidentom legendárneho klubu FLÖRT, ktorý poznajú všetci významní svetoví dji. V rokoch 2006, 2008 a 2009 bol v Maďarsku vyhlásený za DJa roka. Zoznam mien, s ktorými hral, je dlhší ako týždeň pred výplatou, keďže populárni DJi si u našich južných susedov radi podávajú kľučky.  Jeho nesebecké ‘hranie pre ľudí’, ktoré je mixom emócii, rôznych zvukov a žánrov, sadne publiku ako riť na šerbel a vyhecuje aj headlinera k maximálnemu výkonu, aby nezostal v tieni svojho predchodcu.

Dandy sa okrem DJingu venuje prirodzene aj tvorbe, remixovaniu a všetkému okolo toho. Má vlastný label Oversized Records (www.oversizedrecords.com) a jeho prácu nájdete na https://soundcloud.com/dandy-hungary.

V tomto krátkom videu máte možnosť zahliadnuť, ako pripravil Dandy pôdu pre Hernana Cattanea koncom minulého roka v Studiu v Budapešti. Toľko rúk nad hlavami v klube sme snáď ešte nevideli!

A aby ste mali úplnú predstavu o tom, ako Dandy skvelo hrá, jeho aktuálny set nájdete tu:

Tešíme sa na Dandyho a na túto výnimočnú možnosť zažiť dvoch profesionálov, ktorí spolu hudobne perfektne ladia a ktorí nám všetkým prinesú výnimočný zážitok. Už o týždeň!

Synthesia: Eelke Kleijn & Dandy
18. februára 2012 (sobota)
Europa2point / Trnava
EELKE KLEIJN / Outside The Box (NL)
DANDY / Truesounds.hu (HU)
Suppport: Tomin, Pmc, RiZa
https://www.facebook.com/events/366686686681564/
https://www.facebook.com/SynthesiaSK
https://www.eelkekleijn.nl

Synthesia

Zdroj: Synthesia
Publikoval: Redakcia GREGI.NET