Šulíkov Cigán získal v Karlových Varoch hneď dve ceny – pre film aj hlavného predstaviteľa!

Hneď dve zvláštne ceny poroty si z Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch odniesol v sobotu večer  nový film Martina Šulíka Cigán, ktorý súťažil v hlavnej festivalovej sekcii ako jediný zástupca českej a slovenskej kinematografie. Režisér Martin Šulík  prevzal zvláštnu cenu poroty za film a hlavný herecký predstaviteľ snímky,  Janko Mižigár,  zvláštnu cenu poroty za herecký výkon.


„Dúfam, že tieto ceny pomôžu k tomu, aby sa o našom filme dozvedelo čo najviac ľudí, pretože by som bol úplne najradšej, keby na neho chodili diváci. Pre nich sme ho robili. Ale najväčšiu radosť mám z ceny pre Janka, pretože je dobrý herec a je to úplne prvá cena  v jeho živote ,“ tešil sa bezprostredne po vyhlásení oficiálnych výsledkov režisér Martin Šulík. Zvláštnu cenu poroty získal po 16 rokoch už po druhýkrát. V roku 1995 tu bodoval so svojou dnes už kultovovu snímkou Záhrada.

Cigan

Pre 15-ročného neherca Janka Mižigára z Krížovej Vsi pri Spišskej Belej však bolo prevzatie ceny pred zaplnenou sálou  hotela Thermal životnou premiérou. „Mal som obrovskú trému, srdce mi bilo ostošesť, nevedel som, čo mám povedať, tak som len poďakoval, “ priznal talentovaný rómsky mladík. Film Cigán bol jeho vôbec prvou hereckou skúsenosťou, pretože svoj voľný čas inak delí medzi futbal  a hudbu. Je bubeníkom gospelovej kapely v rodnej vsi a zo slávnostného vyhlasovania cien v Karlových Varoch sa okamžite ponáhľal domov, pretože ho čakala príprava na pondelkový koncert ich skupiny v Ostrave.

Na jeho karlovarský úspech boli nesmierne hrdí obaja rodičia, napriek tomu si chce krásnu sošku ženy zvierajúcou v rukách kryštálovú gulu uložiť vo svojej detskej izbe, nie v obývacej izbe celej rodiny.  Ako väčšina rovesníkov, aj Janko má veľmi rád filmy. K jeho najobľúbenejším patria komédia a horory, konkrétne séria filmov o Harrym Potterovi a filmy s Jackie Chanom.

Cigan

V najbližších dňoch  ho však čakajú náročné dni, pretože už v utorok 12. júla sa uskutoční vôbec prvé premietanie filmu Cigán na Slovensku v miestach, kde sa nakrúcal, teda v rómskej osade Richnava pri Krompachoch. Na slávnostnej predpremiére sa očakáva účasť vyše 2000 divákov, bude to teda historicky najväčšia rómska filmová premiéra na Slovensku. O dva dni neskôr, vo štvrtok 14. júla, sa Cigán vyberie na cestu do slovenských kín. Jeho tvorcovia Martin Šulík a spoluscenárista Marek Leščák dúfajú, že sa im prostredníctvom tohto filmu podarí aspoň trochu preklenúť priepasť medzi dvoma na prvý pohľad nezmieriteľnými svetmi – „bielym“ a rómskym.

Cigan

Zdroj: GARFIELD FILM
Foto: Film Servis Festival Karlove Vary
Publikoval: Redakcia GREGI.NET