Filmový seminár 4 živly má za sebou úspešný ročník venovaný ZMYSLOM.

V Banskej Štiavnici sa v dňoch 5. – 9. augusta 2015 uskutočnil 17. ročník Letného filmového seminára 4 živly. V rámci svojej tohtoročnej témy ZMYSLY ponúkol vyše 70 filmov rôznych metráží, master classy, workshopy, koncerty a večerné párty.

Centrom filmového seminára sa stalo banskoštiavnické Kino Akademik, projekcie okrem neho prebiehali aj vo veľkej sále Kultúrneho centra, naplniť sa však podarilo aj Amfiteáter, na ktorom patrili večery klasickým filmom, či nádvorie Starého zámku, na ktorom 4 živly v slovenskej premiére premietli digitalizovanú verziu filmu Milenky starého kriminálnika (1927) so živým hudobným sprievodom českého tria Neuvěřitelno. S úspechom sa stretlo aj premietanie spojené s piknikom na miestnom futbalovom štadióne.

4zivly_palfi

Filmový seminár 4 živly je podujatím, ktoré okrem kvalitných filmov dáva priestor aj neformálnemu vzdelávaniu. Okrem lektorských úvodov pred jednotlivými premietaniami predstavujú edukačný rozmer podujatia aj tzv. master classy, prednášky filmových tvorcov a teoretikov. Tento rok ich pre seminár pripravili maďarský režisér György Pálfi, slovenský zvukový majster Dušan Kozák, hudobný skladateľ Marek Piaček a vďaka spojeniu s projektom Neviditeľná Štiavnica aj mexická svetelná dizajnérka Laura Murguía Sánchez, lektorka tretej edície newest media workshopu, ktorý počas 4 živlov vyvrcholil.

4zivly_Milenky_stareho_kriminialnika

Projekt My Street Films, ktorý pomocou dokumentárnych filmov mapuje ulice európskych miest odprezentovali publiku 4 živlov jeho organizátori a svoj film Koza prišiel uviesť v distribučnej predpremiére jeden z jeho odborných lektorov, Ivan Ostrochovský spolu s hlavným predstaviteľom Petrom Balážom. V slovenskej premiére uviedol seminár český film Nenásytná Tiffany za účasti jeho režiséra Andyho Fehu a v štiavnickej kinopremiére stereoskopický 3D film KUKU za účasti viacerých tvorcov.

4zivly_koza

Spojením audiovizuálneho umenia s výtvarným bol druhý ročník platformy Videokocka, ktorá poskytuje priestor tzv. galerjinému filmu. Výber videoartových diel kurátorsky pripravil a v priestoroch kultúrneho centra Banská St a nica Contemporary uviedol Anton Čierny.

4zivly_deti

Ani tentoraz organizátori nezabudli na detských filmových fanúšikov a pripravili bohatý program s potenciálom zaujať aj dospelých. Okrem tematických filmových projekcií ponúkli Detské 4 živly aj hudobný workshop a dvojicu tvorivých dielní. V spolupráci s RTVS uviedli v  premiére aj doteraz neuvádzanú časť večerníčkového seriálu Mimi a Líza.

4zivly_3D

Hoci 17. ročník letného filmového seminára 4 živly v Banskej Štiavnici v nedeľu skončil, na internete však vďaka online sekcii nazvanej ZmysloVOD pokračuje až do 23. augusta. Dovtedy si jeho akreditovaní účastníci môžu zadarmo pozrieť výber dokumentárnych filmov venovaných téme ZMYSLY, ktorý pre podujatie zostavil portál DAFilms.cz (www.dafilms.cz). Štvoricu vybraných filmov si spolu s ďalšími stovkami dokumentov na portáli môžu pozrieť aj ostatní záujemcovia – za jednorazový poplatok 3,99 € získajú mesačný prístup k online streamingu všetkých filmov, ktoré portál ponúka.

18. Letný filmový seminár 4 živly sa v Banskej Štiavnici uskutoční znova v prvej polovici augusta 2016, ešte predtým však organizátori pripravia na prelome februára a marca 5. ročník Zimného filmového seminára.

Zdroj: OZ štyri živly