Strhující vír postpunkových Drahla zasáhne MeetFactory.

Zachází s postpunkem jako s tetrisem, převrací jej a přeskupují do nových, nevídaných vzorů. Pojmenování jejich debutového Useless Coordinates odráží nestálost, v níž se Drahla vyskytla jako kapela, která neúnavně vystupovala (třeba před Metz, Ought či Notwist). Poprvé v Praze a smíchovské továrně 24. listopadu 2019.

Drahla si vysloužila titulek nejvíc nekompromisní britské skupiny současnosti, aniž by měla vydanou desku. Daný článek magazínu DIY se završuje slovy, že oblíbenou kapelu své oblíbené kapely s koncerty, při nichž nabydete dojmu, že jsou nezastavitelné, si oblíbíte záhy nato, když začnou.

 Britská trojice ve složení Luciel Brown, Rob Riggs a Mike Ainsley se z Londýna přesunula do Leedsu, aby unikla z výsluní, které metropole nabízí, a získala větší uměleckou svobodu. Ve výsledku ovšem na nahrání Useless Coordinates (2019) měla pouhých deset dnů, mezitím neúnavně koncertovala. Je to dáno nestálou povahou té doby, co zavdalo pojmenování jejich prvního plnohodnotného alba, jež vyšlo u Captured Tracks (Craft Spells, DIIV či Wild Nothing).

„Useless Coordinates”, ve volném překladu „neužitečné souřadnice”, vystihuje pocit skupiny, říká zpěvačka a kytaristka Luciel Brown. „Měli jsme před sebou všechny ty nadcházející koncerty a bylo jasné, že musíme opustit stálá zaměstnání, změnit dosavadní způsob života, aby se to všechno mohlo stát,” dodává. „Měli jsme před sebou na časové přímce všechny tyhle pevné body, ale současně jsme se v tom všem cítili docela ztraceni.” Kritiky se shodují, že výsledek je nejvýraznějším zářezem na současné britské tvrdé scéně.

Nahrávku inspirovalo studium japonských syntetizátorových pionýrů jako Mariah či Yasuaki Shmizu; pozorování, poznámky a básně vedly k roztříštěné obraznosti. Na přebalu alba se odráží ostré úhly a tóny, klaustrofobní textura hudby. Ten byl (podobně jako třeba i klipy) navržen samotnou skupinou a vychází z estetiky Bauhausu. „Drahla vznikla z potřeby platformy pro kreativní vyjádření,” uvádí skupina svorně. „Celá estetika je takto nesmírně důležitá. Stejně jako hudba.”

Jděte do sebe a buďte odvážní určuje Drahla jako své současné motto a parafrázuje tak slova Harmonyho Korine. Údernost a podmanivost jejich vyjádření zakusí MeetFactory poprvé v neděli 24. listopadu.

meetfactory.cz/drahla
drahla.com
drahla.bandcamp.com
diymag.com/drahla-interview
metacritic.com/useless-coordinates

Vstupenky:
250 Kč na meetfactory.cz
250 Kč (+ případné poplatky) v ostatních předprodejích
290 Kč na místě

Zdroj: MeetFactory